Rozmowy o wyborze szkoły ponadpodstawowej

13 lutego 2025r. w sali narad Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się szkolenie pn. „Doradca zawodowy drogowskazem kariery młodego człowieka”, które zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie przy współpracy szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu.
W spotkaniu uczestniczyli doradcy zawodowi i wychowawcy klas ósmych ze szkół podstawowych, którzy wspierają młodzież klas ósmych w wyborze odpowiedniego poziomu i kierunku dalszego kształcenia, a także w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej.
Organizatorów wydarzenia reprezentowali Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie Magdalena Mach Surowiec wraz z Wicedyrektorami Beatą Smaś i Markiem Sztylerem, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej Michał Wolak, Dyrektor Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Pantera wraz z Wicedyrektorem Adrianem Janasem, Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. S. Reymonta w Brniu Jarosław Boryczka, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Smolorz.
Głównym tematem spotkania było przedstawienie struktury kształcenia ogólnego i zawodowego oraz ścieżki uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w szkołach ponadpodstawowych zgodnych z obowiązującymi przepisami. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o proponowanych na rok szkolny 2025/2026 przez szkoły ponadpodstawowe kierunkach kształcenia oraz uzyskali informacje o czynnikach trafnego wyboru szkoły i zawodu, ponieważ od tych niełatwych decyzji często zależy całe dorosłe życie. Dyrektorzy szkół przygotowali również broszury i ulotki informacyjne dotyczące oferty edukacyjnej na kolejny rok szkolny.
Miłym akcentem spotkania było przedstawienie przez nauczyciela PCEiKZ w Szczucinie Mariusza Najducha oraz uczniów technikum informatycznego, a zarazem finalistów ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce Kamila Kwiatkowskiego oraz Kamila Grędysia humanoidalnego robota wykonanego w oparciu o projekt open source za pomocą technologii druku3D oraz sterowników Arduino. Za projekt ten odpowiedzialny był nauczyciel przedmiotów zawodowych Mariusz Najduch wraz z uczniami technikum teleinformatycznego i mechanicznego Pawłem Stadnikiem, Jakubem Dosiem, Kamilem Łachutem i Wojciechem Chrabąszczem. O skali skomplikowania projektu świadczy to, że wykonanie niezbędnych elementów wymagało kilkaset godzin pracy drukarki 3D.
Oprac. REZ

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5