Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Rozpoczęło się piętrzenie wody na jazie

Rozpoczęło się piętrzenie wody na jazie

Rozpoczęło się piętrzenie wody na jazie

24 kwietnia br. to ważny dzień dla zespołu dworsko – parkowego w Brniu. Po ponad dziesięcioletniej przerwie znów do kanału wodnego w parku zaczęła płynąć woda, która nawodni ten teren.

Napełnianie kanału wodą zostało poprzedzone przekazaniem przez Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie Rejon Nadzoru Urządzeń w Tarnowie jazu piętrzącego wodę znajdującego się na rzece Breń w miejscowości Swarzów na rzecz Powiatu Dąbrowskiego.

Jaz w Swarzowie został wybudowany na rzece Breń przed 1939 r. o konstrukcji faszynowo – ziemnej jako element regulacyjno – stabilizujący koryto rzeki.

W 1959r. przebudowano ten obiekt zastępując istniejącą budowlę faszynowo – ziemną konstrukcją żelbetową. Głównym celem przebudowy jazu było podwyższenie rzędnej piętrzenia wody dla zapewnienia prawidłowego zasilania stawów rybnych oraz lokalnej deszczowni. Z czasem jednak zaniechano eksploatacji stawów rybnych a lokalna deszczownia została zlikwidowana.

W 2002 r. zdecydowano o konieczności demontażu zasuw na jazie, co spowodowało, że woda nie płynęła do stawów i kanału znajdującego się w parku. Brak nawodnienia doprowadził do powolnego zamierania drzew znajdujących się w parku.

Starania władz samorządu powiatowego doprowadziły do ponownego uruchomienia jazu i doprowadzenia wody do kanału nawadniającego park. Obecnie trwają również prace związane z rewaloryzacją całego obiektu dworsko – parkowego.

Zespół dworsko – parkowy w Brniu został założony w 1750 roku przez księcia Józefa Czartoryskiego. Całość została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów Pfaffinera. Park skomponowany został w stylu wersalskim a zieleń uformowana była w sposób geometryczny.

To najokazalszy w Małopolsce ogród w stylu francuskim – jeden z niewielu w kraju – mówi Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski. Dlatego też czynimy starania, aby odnowić ten zabytek i przywrócić go dla społeczeństwa. Wymaga to jednak czasu i nakładów finansowych. Mamy jednak nadzieję, że zespół dworsko – parkowy powoli odzyska swoją świetność – dodaje Starosta.

24 kwietnia br. to ważny dzień dla zespołu dworsko – parkowego w Brniu. Po ponad dziesięcioletniej przerwie znów do kanału wodnego w parku zaczęła płynąć woda, która nawodni ten teren. Napełnianie kanału wodą zostało poprzedzone przekazaniem przez Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie Rejon Nadzoru Urządzeń w Tarnowie jazu piętrzącego wodę znajdującego się na rzece Breń w miejscowości Swarzów na rzecz Powiatu Dąbrowskiego. Jaz w Swarzowie został wybudowany na rzece Breń przed 1939 r. o konstrukcji faszynowo – ziemnej jako element regulacyjno – stabilizujący koryto rzeki. W 1959r. przebudowano ten obiekt zastępując istniejącą budowlę faszynowo – ziemną konstrukcją żelbetową. Głównym celem przebudowy jazu było podwyższenie rzędnej piętrzenia wody dla zapewnienia prawidłowego zasilania stawów rybnych oraz lokalnej deszczowni. Z czasem jednak zaniechano eksploatacji stawów rybnych a lokalna deszczownia została zlikwidowana. W 2002 r. zdecydowano o konieczności demontażu zasuw na jazie, co spowodowało, że woda nie płynęła do stawów i kanału znajdującego się w parku. Brak nawodnienia doprowadził do powolnego zamierania drzew znajdujących się w parku. Starania władz samorządu powiatowego doprowadziły do ponownego uruchomienia jazu i doprowadzenia wody do kanału nawadniającego park. Obecnie trwają również prace związane z rewaloryzacją całego obiektu dworsko – parkowego. Zespół dworsko – parkowy w Brniu został założony w 1750 roku przez księcia Józefa Czartoryskiego. Całość została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów Pfaffinera. Park skomponowany został w stylu wersalskim a zieleń uformowana była w sposób geometryczny. To najokazalszy w Małopolsce ogród w stylu francuskim – jeden z niewielu w kraju – mówi Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski. Dlatego też czynimy starania, aby odnowić ten zabytek i przywrócić go dla społeczeństwa. Wymaga to jednak czasu i nakładów finansowych. Mamy jednak nadzieję, że zespół dworsko – parkowy powoli odzyska swoją świetność – dodaje Starosta.