1. Rozpoczęło się piętrzenie wody na jazie

Rozpoczęło się piętrzenie wody na jazie

24 kwietnia br. to ważny dzień dla zespołu dworsko – parkowego w Brniu. Po ponad dziesięcioletniej przerwie znów do kanału wodnego w parku zaczęła płynąć woda, która nawodni ten teren. Napełnianie kanału wodą zostało poprzedzone przekazaniem przez Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie Rejon Nadzoru Urządzeń w Tarnowie jazu piętrzącego wodę znajdującego się na rzece Breń w miejscowości Swarzów na rzecz Powiatu Dąbrowskiego. Jaz w Swarzowie został wybudowany na rzece Breń przed 1939 r. o konstrukcji faszynowo – ziemnej jako element regulacyjno – stabilizujący koryto rzeki. W 1959r. przebudowano ten obiekt zastępując istniejącą budowlę faszynowo – ziemną konstrukcją żelbetową. Głównym celem przebudowy jazu było podwyższenie rzędnej piętrzenia wody dla zapewnienia prawidłowego zasilania stawów rybnych oraz lokalnej deszczowni. Z czasem jednak zaniechano eksploatacji stawów rybnych a lokalna deszczownia została zlikwidowana. W 2002 r. zdecydowano o konieczności demontażu zasuw na jazie, co spowodowało, że woda nie płynęła do stawów i kanału znajdującego się w parku. Brak nawodnienia doprowadził do powolnego zamierania drzew znajdujących się w parku. Starania władz samorządu powiatowego doprowadziły do ponownego uruchomienia jazu i doprowadzenia wody do kanału nawadniającego park. Obecnie trwają również prace związane z rewaloryzacją całego obiektu dworsko – parkowego. Zespół dworsko – parkowy w Brniu został założony w 1750 roku przez księcia Józefa Czartoryskiego. Całość została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów Pfaffinera. Park skomponowany został w stylu wersalskim a zieleń uformowana była w sposób geometryczny. To najokazalszy w Małopolsce ogród w stylu francuskim – jeden z niewielu w kraju – mówi Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski. Dlatego też czynimy starania, aby odnowić ten zabytek i przywrócić go dla społeczeństwa. Wymaga to jednak czasu i nakładów finansowych. Mamy jednak nadzieję, że zespół dworsko – parkowy powoli odzyska swoją świetność – dodaje Starosta.