1. Rozstrzygnięto powiatowy konkurs wiedzy ph. „Cała prawda o AIDS”

Rozstrzygnięto powiatowy konkurs wiedzy ph. „Cała prawda o AIDS”

• I miejsce: Zuzanna Świętek (Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej)
  • II miejsce: Marcin Gadziała (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie)
  • III miejsce: Magdalena Obara (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie)

1) laureaci konkursu plastycznego ph. „Nie daj szansy AIDS”:
• III miejsce – Laura Aksamit z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanie

• Filip Ryczek (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie)
• Zuzanna Dymon (Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Gręboszowie)

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej po raz kolejny zorganizowali Powiatowy Konkurs Wiedzy „Cała prawda o AIDS”, nad którym patronat honorowy objęła w tym roku Akademia Tarnowska. Wzięło w nim udział blisko 50 uczniów szkół podstawowych (klasy VII-VIII) i ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego. Wszystkich licznie zgromadzonych uczestników konkursu oraz ich opiekunów powitał Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Klimowska. Organizatorzy podziękowali za zaangażowanie włożone w przygotowanie do konkursu, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat HIV/AIDS. Szczególne słowa podziękowania skierowali do nauczycieli, którzy zachęcają młodzież do udziału w konkursach profilaktycznych i pomagają im się do nich przygotować. Głos zabrała także Przewodnicząca Komisji konkursowej dr Maria Mika (Wydział Ochrony Zdrowia - Akademia Tarnowska), która podkreśliła, iż tematyka konkursu jest trudna, ale jednocześnie niezwykle ważna z punktu widzenia epidemiologicznego. Następnie uczestnicy konkursu przystąpili do rozwiązania testu obejmującego 35 pytań dotyczących m.in. przebiegu zakażenia HIV, diagnostyki w kierunku HIV, dróg szerzenia się zakażeń HIV oraz leczenia osób chorych na AIDS. Komisja konkursowa po dokonaniu oceny testów wyłoniła laureatów konkursu, którymi zostali: I miejsce: Zuzanna Świętek (Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej) II miejsce: Marcin Gadziała (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie) III miejsce: Magdalena Obara (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie) Wszyscy uczestnicy konkursu wiedzy ph. „Cała prawda o AIDS” otrzymali pamiątkowe dyplomy, laureaci zaś dodatkowo nagrody rzeczowe, które wręczali: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Klimowska oraz dr Maria Mika. Pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczono również laureatom dwóch innych konkursów organizowanych przez dąbrowskie Starostwo i Sanepid: 1) laureaci konkursu plastycznego ph. „Nie daj szansy AIDS”:• I miejsce – Alicja Ryczek z Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie• II miejsce – Milena Kaczocha z Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Zarzeczu Dużym• III miejsce – Laura Aksamit z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanie Organizatorzy przygotowali również dyplomy za udział w konkursie plastycznym dla pozostałych uczestników konkursu, które w ich imieniu odebrali przedstawiciele poszczególnych szkół. 2) laureaci internetowego konkursu wiedzy o tytoniu organizowanego w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu:• Natalia Kowal (Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie)• Filip Ryczek (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie)• Zuzanna Dymon (Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Gręboszowie)• Jakub Drąg (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej) Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek podziękował uczniom za przystąpienie do wszystkich ww. konkursów oraz w imieniu ich organizatorów wyraził nadzieję, iż w dalszym ciągu będą aktywnie uczestniczyć w podobnych inicjatywach przy wsparciu nauczycieli i rodziców.