Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Ruszyła kolejna edycja konkursu "Zabytek Zadbany"

Ruszyła kolejna edycja konkursu "Zabytek Zadbany"

Ruszyła kolejna edycja konkursu

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków.

Do konkursu można zgłaszać obiekty z Małopolski, które już w poprzednich edycjach znalazły się wśród laureatów. Właśnie ruszył nabór zgłoszeń do kolejnej edycji, który potrwa do niedzieli 31 stycznia.

Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Wydarzenie ma charakter otwarty i nieodpłatny. Jego adresatami są właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Celem konkursu jest promocja właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków.
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania swoich obiektów. Same zabytki są natomiast prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach.

Jury wybiera zwycięzców w 6 kategoriach:

  1. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
  2. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);
  3. Adaptacja obiektów zabytkowych;
  4. Architektura i budownictwo drewniane;
  5. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).
  6. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureat, trzy pozostałe – wyróżnienia. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem wskazuje się jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata (bez wyróżnień).

Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji trwa do 31 stycznia. Listę nominowanych poznamy do 31 maja, zaś uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie tytułów laureatów i wyróżnionych przez Generalnego Konserwatora Zabytków - do 30 listopada.

W trakcie poprzednich edycji uznanie w tym konkursie zyskał m.in. w 2013 roku Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

Więcej informacji o konkursie uzyskamy na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Do konkursu można zgłaszać obiekty z Małopolski, które już w poprzednich edycjach znalazły się wśród laureatów. Właśnie ruszył nabór zgłoszeń do kolejnej edycji, który potrwa do niedzieli 31 stycznia. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Wydarzenie ma charakter otwarty i nieodpłatny. Jego adresatami są właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Celem konkursu jest promocja właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania swoich obiektów. Same zabytki są natomiast prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach. Jury wybiera zwycięzców w 6 kategoriach: Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); Adaptacja obiektów zabytkowych; Architektura i budownictwo drewniane; Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne). Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem. W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem. Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureat, trzy pozostałe – wyróżnienia. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem wskazuje się jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata (bez wyróżnień). Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji trwa do 31 stycznia. Listę nominowanych poznamy do 31 maja, zaś uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie tytułów laureatów i wyróżnionych przez Generalnego Konserwatora Zabytków - do 30 listopada. W trakcie poprzednich edycji uznanie w tym konkursie zyskał m.in. w 2013 roku Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Więcej informacji o konkursie uzyskamy na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.