Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Ruszyły zapisy na szczepienia dla pacjentów onkologicznych, dializowanych i po przeszczepach

Ruszyły zapisy na szczepienia dla pacjentów onkologicznych, dializowanych i po przeszczepach

Ruszyły zapisy na szczepienia dla pacjentów onkologicznych, dializowanych i po przeszczepach

Dzisiaj ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID – 19 dla pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz pacjentów mechanicznie wentylowanych. W poniedziałek 15 marca rozpocznie się ich szczepienie. Zgodnie z wytycznymi osoby przewlekle chore, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19 lub śmierć z jej powodu, powinny być zaszczepione jak najszybciej.

Chorzy dostaną skierowanie automatycznie, jednak w niektórych przypadkach zalecana będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym – czy na pewno kwalifikują się na szczepienie i w jakim terminie.

Kto może zapisać się na szczepienie w pierwszej kolejności?
Pacjenci przewlekle chorzy z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19, którzy zaliczają się do tzw. etapu 1B to:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 roku prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Trwają prace nad poszerzeniem tej grupy. Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów. O szczegółach będziemy informować wkrótce.


Szczegółowe informacje na temat szczepień w ramach tzw. etapu 1B dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/osoby-przewlekle-chore

Dzisiaj ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID – 19 dla pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz pacjentów mechanicznie wentylowanych. W poniedziałek 15 marca rozpocznie się ich szczepienie. Zgodnie z wytycznymi osoby przewlekle chore, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19 lub śmierć z jej powodu, powinny być zaszczepione jak najszybciej. Chorzy dostaną skierowanie automatycznie, jednak w niektórych przypadkach zalecana będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym – czy na pewno kwalifikują się na szczepienie i w jakim terminie. Kto może zapisać się na szczepienie w pierwszej kolejności?Pacjenci przewlekle chorzy z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19, którzy zaliczają się do tzw. etapu 1B to: pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek, pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 roku prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne, pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej. Trwają prace nad poszerzeniem tej grupy. Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów. O szczegółach będziemy informować wkrótce. Szczegółowe informacje na temat szczepień w ramach tzw. etapu 1B dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/osoby-przewlekle-chore Pliki do pobrania Pobierz plik Kwestionariusz wstępnej kwalifikacji pacjentów z grupy 1B.pdf Pobierz plik Wspólne wytyczne dla pacjentów z grupy 1B i personelu medycznego w zakresie szczepienia przeciwko COVID-19.pdf