Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. "Rzodkie ziemnioki" laureatem w konkursie „Polska Wieś Smakuje”

"Rzodkie ziemnioki" laureatem w konkursie „Polska Wieś Smakuje”

Znana na całym Powiślu Dąbrowskim potrawa według przepisu Teresy Rygielskiej „Rzodkie ziemnioki” zajęła trzecie miejsce w konkursie „Polska Wieś Smakuje” w kategorii zupy.

Zupa ta od kilku lat jest główną potrawą serwowaną na „Święcie Ziemniaka” we wsi Smęgorzów i cieszy się ogromnym powodzeniem. Jest prosta, smaczna i popularna wśród lokalnej społeczności. Wpisuje się w tutejsze imprezy jako tradycyjny specjał regionu. Znajduje się również na liście produktów tradycyjnych. Podstawą zupy są oczywiście ziemniaki, wędzone żeberka, jarzyny, a także aromatyczne zioła.

Konkurs "Polska Wieś Smakuje" realizuje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Przystąpić mogli do niego rolnicy, a także zarejestrowane koła gospodyń wiejskich z całej Polski. Zgłoszono łącznie 330 potraw, w 5 kategoriach: kiszonki z warzyw i owoców, zupy, potrawy jarskie, potrawy z drobiu i ryb oraz potrawy świąteczne.

Laureatów wyłoniło Jury, które oceniało między innymi charakter opisu zgłaszanej praktyki kulinarnej, jej historię oraz związek z regionem i społecznością lokalną, sposób jej kultywowania, jej walory odżywcze i prozdrowotne, a także jak przyczynia się ona do integrowania społeczności lokalnej, zachowania i rozwoju kultury wsi i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Z naszego powiatu do konkursu zgłoszono potrawy regionalne takie jak:

  • Zupa "rzodkie ziemnioki" - Gospodarstwo Rolne Teresa Rygielska
    (kategoria zupy)
  • Kaczka w cieście drożdżowym - Stowarzyszenie Na Rzecz Wsi Suchy Grunt
    (kategoria potrawy z drobiu i ryb)
  • Pawłowska ryba w śmietanie - Koło Gospodyń Wiejskich w Pawłowie
    (kategoria potrawy z drobiu i ryb)

Przepisy na te potrawy znalazły się w publikacji pt. "Smaki i zapachy Powiśla Dąbrowskiego" wydanej przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego:

Konkurs zrealizowany został w ramach operacji pn. “Tradycyjne praktyki kulinarne szansą dla współczesnych wiejskich gospodarstw domowych” realizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

Znana na całym Powiślu Dąbrowskim potrawa według przepisu Teresy Rygielskiej „Rzodkie ziemnioki” zajęła trzecie miejsce w konkursie „Polska Wieś Smakuje” w kategorii zupy. Zupa ta od kilku lat jest główną potrawą serwowaną na „Święcie Ziemniaka” we wsi Smęgorzów i cieszy się ogromnym powodzeniem. Jest prosta, smaczna i popularna wśród lokalnej społeczności. Wpisuje się w tutejsze imprezy jako tradycyjny specjał regionu. Znajduje się również na liście produktów tradycyjnych. Podstawą zupy są oczywiście ziemniaki, wędzone żeberka, jarzyny, a także aromatyczne zioła. Konkurs "Polska Wieś Smakuje" realizuje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Przystąpić mogli do niego rolnicy, a także zarejestrowane koła gospodyń wiejskich z całej Polski. Zgłoszono łącznie 330 potraw, w 5 kategoriach: kiszonki z warzyw i owoców, zupy, potrawy jarskie, potrawy z drobiu i ryb oraz potrawy świąteczne. Laureatów wyłoniło Jury, które oceniało między innymi charakter opisu zgłaszanej praktyki kulinarnej, jej historię oraz związek z regionem i społecznością lokalną, sposób jej kultywowania, jej walory odżywcze i prozdrowotne, a także jak przyczynia się ona do integrowania społeczności lokalnej, zachowania i rozwoju kultury wsi i ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Z naszego powiatu do konkursu zgłoszono potrawy regionalne takie jak: Zupa "rzodkie ziemnioki" - Gospodarstwo Rolne Teresa Rygielska (kategoria zupy) Kaczka w cieście drożdżowym - Stowarzyszenie Na Rzecz Wsi Suchy Grunt (kategoria potrawy z drobiu i ryb) Pawłowska ryba w śmietanie - Koło Gospodyń Wiejskich w Pawłowie (kategoria potrawy z drobiu i ryb) Przepisy na te potrawy znalazły się w publikacji pt. "Smaki i zapachy Powiśla Dąbrowskiego" wydanej przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego: Konkurs zrealizowany został w ramach operacji pn. “Tradycyjne praktyki kulinarne szansą dla współczesnych wiejskich gospodarstw domowych” realizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.