1. Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej od 1 stycznia 2015 r. znów orzeka

Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej od 1 stycznia 2015 r. znów orzeka

Zachęcamy wszystkich do odsłuchania informacji klikając w poniższy link:

files/aktualnosci/2015/01_styczen/05_Sad_przywrocony_od_1_stycznia/play.jpg

Dzięki zaangażowaniu Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego od 1 stycznia 2015 roku sąd w Dąbrowie Tarnowskiej został przywrócony i znów będzie działał jako Sąd Rejonowy. W wyniku reformy Gowina przez minione 2 lata placówka funkcjonowała jako wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Tarnowie.   Reforma wywołała sprzeciw wielu środowisk, w tym samorządów które podkreślały wagę i rolę małych sądów w lokalnych społecznościach, stając się bodźcem do wszczęcia inicjatyw obywatelskiego sprzeciwu. Przeciwko reformie opowiedziała się też cała sejmowa opozycja oraz koalicyjne PSL. Jak się  okazało wysiłki te nie poszły na marne.   W Małopolsce z początkiem roku zostały przywrócone tylko dwa sądy tj. w Dąbrowie Tarnowskiej i w Suchej Beskidzkiej.   Według ustawy sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkanych przez 50 tys. osób - tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkanego przez mniejszą liczbę ludności, jeśli liczba wpływających rocznie spraw wynosiłaby co najmniej 5 tys.   Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej obejmuje swoimi właściwościami następujące gminy: Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Radgoszcz, Żabno, Bolesław, Mędrzechów, Olesno, Gręboszów, Wietrzychowice.   Zachęcamy wszystkich do odsłuchania informacji klikając w poniższy link: