Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Słuchowisko o „Władysławie Gurgaczu. Mężnym Kapelanie Niezłomnych” w Radiu RDN

Słuchowisko o „Władysławie Gurgaczu. Mężnym Kapelanie Niezłomnych” w Radiu RDN

Słuchowisko o „Władysławie Gurgaczu. Mężnym Kapelanie Niezłomnych”  w Radiu RDN

Na antenie Radia RDN emitowane są dokumentalne audycje radiowe przedstawiające postać jezuity, kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, konspiracyjnej organizacji działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Programy zostały przygotowane przez krakowski oddział IPN i Fundację „Osądź mnie Boże...” im. ks. Władysława Gurgacza TJ w Brzeznej.

Słuchowisko „Władysław Gurgacz. Mężny kapelan Niezłomnych” to cykl sześciu dokumentalnych audycji radiowych, przedstawiających jego postać. Do tej pory wyemitowano dwa odcinki:

Odcinek 1., zatytułowany „Rówieśnik Pierwszej Kadrowej”, przybliża lata młodości Gurgacza, w tym także – bardzo ważny dla niego – pobyt w Kolegium Jezuitów w Pińsku. Jednocześnie cytowane fragmenty korespondencji ukazują wrażliwość wewnętrznego przeżywania wydarzeń i piękna przyrody, co znalazło swe odbicie w rozwijanej pasji malarskiej.

Odcinek 2 „Wojenna tułaczka, okupacyjne studia”. Perypetie Gurgacza w pierwszych dniach wojny. Nieco miejsca poświęcono także pasji malarskiej, kontynuując wątek poruszony w pierwszym odcinku. Nie zabrało odniesień do dwóch szczególnych wydarzeń w życiu bohatera – z 7 kwietnia 1939 r. i 24 sierpnia 1942 r.

 

Kolejne będą prezentowane na antenie RDN w każdy piątek lutego o godz. 10:40.:

Odcinek 3. „Kapłan z Kamiennej” dowiemy się dlaczego i u kogo gościł w Kamiennej i co się tam wydarzyło. Przyjrzymy się także konfliktowi z udziałem samego ks. Gurgacza.

Odcinek 4. „Duszpasterz i pacjent” jest szczególnym świadectwem posługi duszpasterskiej ks. Gurgacza. Ukazuje go jako niestrudzonego kapłana, wiernego powołaniu, nie szczędzącego czasu Bogu i ludziom, a zarazem dokładającego wszelkich starań, by przybliżyć Boga tym, którzy żyli z dala od Niego.

Odcinek 5. „W Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców” przybliża wydarzenia z lat 1947-1948, w tym okoliczności wstąpienia księdza Gurgacza do podziemia niepodległościowego i przyjęcie przez niego funkcji kapelana oddziału „Żandarmeria” PPAN. Usłyszymy także unikatowy, dotąd niepublikowany, zapis piosenki partyzanckiej w wykonaniu Jana Majochy „Urbana”.

Odcinek 6. „Czas świadectwa” opowiada o okolicznościach aresztowania i procesu jezuity. O co prosił ks. Gurgacz w ostatnim liście, napisanym do ojca prowincjała Wojciecha Krupy TJ?

W marcu ubiegłego roku mieszkańcy powiatu dąbrowskiego mieli możliwość poznania sylwetkę księdza Władysława Gurgacza. Z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowano wystawę poświęconą jego postaci, udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

źródło: RDN Małopolska, IPN

Na antenie Radia RDN emitowane są dokumentalne audycje radiowe przedstawiające postać jezuity, kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, konspiracyjnej organizacji działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Programy zostały przygotowane przez krakowski oddział IPN i Fundację „Osądź mnie Boże...” im. ks. Władysława Gurgacza TJ w Brzeznej. Słuchowisko „Władysław Gurgacz. Mężny kapelan Niezłomnych” to cykl sześciu dokumentalnych audycji radiowych, przedstawiających jego postać. Do tej pory wyemitowano dwa odcinki: Odcinek 1., zatytułowany „Rówieśnik Pierwszej Kadrowej”, przybliża lata młodości Gurgacza, w tym także – bardzo ważny dla niego – pobyt w Kolegium Jezuitów w Pińsku. Jednocześnie cytowane fragmenty korespondencji ukazują wrażliwość wewnętrznego przeżywania wydarzeń i piękna przyrody, co znalazło swe odbicie w rozwijanej pasji malarskiej. Odcinek 2 „Wojenna tułaczka, okupacyjne studia”. Perypetie Gurgacza w pierwszych dniach wojny. Nieco miejsca poświęcono także pasji malarskiej, kontynuując wątek poruszony w pierwszym odcinku. Nie zabrało odniesień do dwóch szczególnych wydarzeń w życiu bohatera – z 7 kwietnia 1939 r. i 24 sierpnia 1942 r.   Kolejne będą prezentowane na antenie RDN w każdy piątek lutego o godz. 10:40.: Odcinek 3. „Kapłan z Kamiennej” dowiemy się dlaczego i u kogo gościł w Kamiennej i co się tam wydarzyło. Przyjrzymy się także konfliktowi z udziałem samego ks. Gurgacza. Odcinek 4. „Duszpasterz i pacjent” jest szczególnym świadectwem posługi duszpasterskiej ks. Gurgacza. Ukazuje go jako niestrudzonego kapłana, wiernego powołaniu, nie szczędzącego czasu Bogu i ludziom, a zarazem dokładającego wszelkich starań, by przybliżyć Boga tym, którzy żyli z dala od Niego. Odcinek 5. „W Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców” przybliża wydarzenia z lat 1947-1948, w tym okoliczności wstąpienia księdza Gurgacza do podziemia niepodległościowego i przyjęcie przez niego funkcji kapelana oddziału „Żandarmeria” PPAN. Usłyszymy także unikatowy, dotąd niepublikowany, zapis piosenki partyzanckiej w wykonaniu Jana Majochy „Urbana”. Odcinek 6. „Czas świadectwa” opowiada o okolicznościach aresztowania i procesu jezuity. O co prosił ks. Gurgacz w ostatnim liście, napisanym do ojca prowincjała Wojciecha Krupy TJ? W marcu ubiegłego roku mieszkańcy powiatu dąbrowskiego mieli możliwość poznania sylwetkę księdza Władysława Gurgacza. Z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowano wystawę poświęconą jego postaci, udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. źródło: RDN Małopolska, IPN