Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Samorząd powiatowy pamięta…

Samorząd powiatowy pamięta…

Samorząd powiatowy pamięta…

W dniu dzisiejszym, tj. 31 października br., w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, przedstawiciele samorządu Powiatu Dąbrowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą, rozstrzelanym przez hitlerowców w grudniu 1939 roku Synom Ziemi Powiśla Dąbrowskiego.

Podczas II wojny światowej w lesie „Buczyna" w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tys. obywateli polskich i różnych narodowości. Z pozyskanych dokumentów z zasobów Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie wynika, że w lesie „Buczyna" w grudniu 1939 roku rozstrzelanych zostało 34 mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, którym Niemcy, na podstawie donosów zarzucili m. in posiadanie broni. Historie tych osób są bardzo ciekawe. Rozstrzelani zostali nawet osiemnastoletni chłopcy, czy żołnierze kampanii wrześniowej z 6. Pułku Strzelców Podhalańskich.

2 maja br. w Dniu Flagi Narodowej odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, ufundowanej przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, upamiętniającej pomordowanych przez hitlerowców w grudniu 1939 roku w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze rodaków z Powiśla Dąbrowskiego.

W Dniu Wszystkich Świętych, w tak ważny dla każdego z nas czas, w którym wspominamy swoich bliskich, nie zapominajmy też o tych, którzy oddali swoje życie za nasz kraj. Odwiedźmy mogiły, miejsca pamięci oraz symboliczne pomniki ku czci bohaterów naszej „Małej Ojczyzny"

W dniu dzisiejszym, tj. 31 października br., w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, przedstawiciele samorządu Powiatu Dąbrowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą, rozstrzelanym przez hitlerowców w grudniu 1939 roku Synom Ziemi Powiśla Dąbrowskiego. Podczas II wojny światowej w lesie „Buczyna" w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tys. obywateli polskich i różnych narodowości. Z pozyskanych dokumentów z zasobów Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie wynika, że w lesie „Buczyna" w grudniu 1939 roku rozstrzelanych zostało 34 mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, którym Niemcy, na podstawie donosów zarzucili m. in posiadanie broni. Historie tych osób są bardzo ciekawe. Rozstrzelani zostali nawet osiemnastoletni chłopcy, czy żołnierze kampanii wrześniowej z 6. Pułku Strzelców Podhalańskich. 2 maja br. w Dniu Flagi Narodowej odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, ufundowanej przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, upamiętniającej pomordowanych przez hitlerowców w grudniu 1939 roku w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze rodaków z Powiśla Dąbrowskiego. W Dniu Wszystkich Świętych, w tak ważny dla każdego z nas czas, w którym wspominamy swoich bliskich, nie zapominajmy też o tych, którzy oddali swoje życie za nasz kraj. Odwiedźmy mogiły, miejsca pamięci oraz symboliczne pomniki ku czci bohaterów naszej „Małej Ojczyzny"