Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Samorząd powiatowy pamięta…

Samorząd powiatowy pamięta…

Samorząd powiatowy pamięta…

W dniu dzisiejszym, w związku z przypadającą 75 rocznicą rozstrzelania przez hitlerowców mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego w Zbylitowskiej Górze, Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wicestarosta Marek Kopia złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową w lesie Buczyna.

Podczas II wojny światowej w lesie „Buczyna" w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tys. obywateli polskich i różnych narodowości. Z pozyskanych dokumentów z zasobów Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie wynika, że w lesie „Buczyna" w grudniu 1939 roku rozstrzelanych zostało 34 mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, którym Niemcy, na podstawie donosów zarzucili m. in posiadanie broni. Historie tych osób są bardzo ciekawe. Rozstrzelani zostali nawet osiemnastoletni chłopcy, czy żołnierze kampanii wrześniowej z 6. Pułku Strzelców Podhalańskich.

W ubiegłym roku 11 grudnia 2013 w Zbylitowskiej Górze odbyła się promocja książki przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej pt. „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939". Publikacja ta jest poświęcona historii 34 mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy w grudniu 1939 roku zostali rozstrzelani w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Zawiera również relację z uroczystości, odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskami pomordowanych mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, ufundowanej przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, która odbyła się 2 maja 2012 r.

Publikacja dostępna jest we wszystkich bibliotekach na terenie powiatu dąbrowskiego.

W dniu dzisiejszym, w związku z przypadającą 75 rocznicą rozstrzelania przez hitlerowców mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego w Zbylitowskiej Górze, Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wicestarosta Marek Kopia złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową w lesie Buczyna. Podczas II wojny światowej w lesie „Buczyna" w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tys. obywateli polskich i różnych narodowości. Z pozyskanych dokumentów z zasobów Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie wynika, że w lesie „Buczyna" w grudniu 1939 roku rozstrzelanych zostało 34 mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, którym Niemcy, na podstawie donosów zarzucili m. in posiadanie broni. Historie tych osób są bardzo ciekawe. Rozstrzelani zostali nawet osiemnastoletni chłopcy, czy żołnierze kampanii wrześniowej z 6. Pułku Strzelców Podhalańskich. W ubiegłym roku 11 grudnia 2013 w Zbylitowskiej Górze odbyła się promocja książki przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej pt. „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939". Publikacja ta jest poświęcona historii 34 mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy w grudniu 1939 roku zostali rozstrzelani w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Zawiera również relację z uroczystości, odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskami pomordowanych mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, ufundowanej przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, która odbyła się 2 maja 2012 r. Publikacja dostępna jest we wszystkich bibliotekach na terenie powiatu dąbrowskiego.