1. Samorządowcy, nauczyciele i pracownicy poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Budapeszcie

W dniach 12 - 14 marca br. delegacja Powiatu Dąbrowskiego wraz z nauczycielami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wychowania fizycznego a także specjalistami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej wzięła udział w obchodach 158 rocznicy Wiosny Ludów na Węgrzech. Zaproszenie do udziału w uroczystościach wystosował Burmistrz XVIII dzielnicy Budapesztu Dr. Laszló Mester.  Samorząd powiatowy reprezentowali: Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski, Członek Zarządu Powiatu Marek Kopia, Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji i Polityki Społecznej Rady Powiatu Marian Gajda, przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Bożena Wójcik i przedstawiciel Biura Promocji, Rozwoju i Innowacji Mariola Włodarczyk.  Do Budapesztu pojechała trzydziestoosobowa grupa nauczycieli z następujących szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie, ZSP w Brniu, Gimnazjum Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Gimnazjum w Gruszowie Wielkim, Luszowicach, Podlipiu, Oleśnie, Borkach oraz Szkół Podstawowych w Luszowicach i Bolesławiu.  Pedagodzy z Powiśla Dąbrowskiego odwiedzili dwie szkoły w Budapeszcie, gdzie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych i zapoznali się z węgierskimi metodami nauczania wychowania fizycznego. Zapoznali się również z węgierskim systemem edukacji, organizacją kształcenia oraz obowiązkami ciążącymi na węgierskich nauczycielach i ich ścieżkami rozwoju zawodowego. Dąbrowscy nauczyciele odwiedzili nowo otwarty ośrodek sportowy w XVIII dzielnicy Budapesztu, gdzie mieli okazję rozegrać międzynarodowy mecz piłki siatkowej z tamtejszymi nauczycielami. Wygrany mecz dla Polaków świadczy o ich dobrym przygotowaniu zawodowym, chociaż partnerzy węgierscy równie dobrze walczyli o zwycięstwo.  Wizyta specjalistów Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej i Szczucinie miała na celu odwiedzenie węgierskich placówek opiekuńczo – wychowawczych i zapoznanie się z ich działalnością. Panie z dąbrowskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej dowiedziały się od swoich węgierskich koleżanek o ich metodach pracy z dziećmi i młodzieżą. Na zakończenie spotkania ustalono, że zorganizowany zostanie jeszcze jeden wyjazd dąbrowskich specjalistów na Węgry, dłuższy i poświęcony wspólnym warsztatom nad metodami pracy i profilaktyką pracy.  Delegacja powiatu wraz z nauczycielami i pedagogami wzięła udział w głównych uroczystościach święta narodowego Węgier, które odbyły się w hali sportowej jednej ze szkół. W obchodach tych uczestniczyły także delegacje z innych krajów partnerskich, które nawiązały współpracę międzynarodową z XVIII dzielnicą Budapesztu m.in. Włosi, Niemcy, Chorwaci. Po uroczystej akademii wszystkie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem poległych. W związku z obchodzoną uroczystością i zasługami naszego rodaka gen. Józefa Bema na Węgrzech, gdzie jest bardzo szanowany, samorządowcy z Powiśla złożyli wieńce kwiatów wspólnie z węgierskimi partnerami pod tablicą Bema ufundowaną w 2002r. przez Powiat Dąbrowski. Kwiaty zostały także złożone pod pomnikiem Generała, gdzie hołd Bemowi oddała również Polonia mieszkająca na Węgrzech na czele z Panią Ambasador Polski.  Delegacja powiatu spotkała się z Burmistrzem XVIII dzielnicy Budapesztu aby zaplanować dalsze działania związane z partnerską współpracą. Omówiono sprawy dotyczące rewizyty budapesztańskich nauczycieli wychowania fizycznego w powiecie dąbrowskim. Przyjazd ten planowany jest jesienią tego roku. Węgierscy goście wezmą udział w warsztatach wychowania fizycznego w nadwiślańskich szkołach. Zaproszeni zostaną do szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, gdzie będą mogli uczestniczyć w lekcjach – mówi Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski.  Kontynuując organizowaną od dwóch lat wymianę młodzieży pomiędzy Polską, Węgrami i Niemcami, omówiono sprawy dotyczące organizacji kampusu w powiecie dąbrowskim, który odbędzie się w lipcu br. Po raz kolejny przedstawiciele samorządu XVIII Dzielnicy oraz węgierscy przedsiębiorcy wezmą udziału w VIII Targach Gospodarczych Gmin Powiśla Dąbrowskiego. Węgierscy przedsiębiorcy zaprezentują swoje produkty oraz przedstawią dalszą ofertę współpracy z naszymi firmami. Swój udział w targach zadeklarowali również Niemcy. Podczas uroczystości rocznicowych, odbyłem rozmowę z Burmistrzem Rodnig w Niemczech, który zadeklarował udział niemieckich przedsiębiorców na targach – mówi Starosta Kaczmarski. Podczas pobytu na Węgrzech omówiono także inne projekty, które będą realizowane z naszym węgierskim parterem. Wspólnie z budapesztańskim samorządem zostanie złożony projekt do programu unijnego na zorganizowanie święta winobrania a także wymianę mieszkańców miast partnerskich. Planowane jest również zorganizowanie wymiany młodzieży gimnazjalnej pomiędzy krajami. Węgierska młodzież przyjedzie do Gimnazjum Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej a w ramach rewizyty uczniowie naszego gimnazjum pojadą na Węgry.