Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Skromne uroczystości w parku miejskim upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego

Skromne uroczystości w parku miejskim upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego

Skromne uroczystości w parku miejskim upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego

Dziś, 1 sierpnia 2020 roku przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, a zarazem w ramach wojewódzkiego treningu systemu alarmowania punktualnie o godzinie 17:00 został nadany ciągły sygnał akustyczny za pośrednictwem syren trwający 3 minuty.

Z tej również okazji w stolicy powiatu o tej samej porze odbył się uroczysty apel przed pomnikiem w Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości z udziałem władz samorządu powiatowego, gminnego oraz delegacji dąbrowskich strzelców. Z racji obecnie panującego stanu epidemiologicznego uroczystość miała bardzo skromny, ale równie dostojny charakter.

Oddając hołd pomordowanym wszystkim ofiarom II wojny światowej i tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę – w imieniu mieszkańców Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Radny Rady Powiatu Dąbrowskiego Andrzej Giza, Kierownik Referatu Promocji, Kultury i Informatyzacji Urzędu Gminy i Miasta Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Orwat oraz delegacja Jednostki Strzeleckiej JS-2083 złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed „Pomnikiem ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w latach wojny 1914-1918 i 1920".

Akcję „Burza” rozpoczętą 1 sierpnia 1944 roku można niewątpliwie zaliczyć do najkrwawszych akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walka trwająca ponad dwa miesiące była nie równą walką. Polscy żołnierze i cywile nie mieli w pełni wyposażonej armii. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie 40% i tak skromnych zasobów broni i amunicji. Co według szacunków co dziesiąty z nich mógł stanąć do walki z bronią w ręku. Pozostali mogli liczyć na broń przejęta od wroga lub przejętą po poległych kolegach.

W relacjach wielu uczestników osobiste motywy udziału w powstaniu były rozmaite lecz w opowiadaniach świadków tamtego okresu głównymi celami tego pospolitego zrywu przede wszystkim było spełnienie patriotycznego oraz żołnierskiego obowiązku i wyzwolenie stolicy spod władzy znienawidzonego okupanta.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Źródło: http://www.sppw1944.org

Dziś, 1 sierpnia 2020 roku przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, a zarazem w ramach wojewódzkiego treningu systemu alarmowania punktualnie o godzinie 17:00 został nadany ciągły sygnał akustyczny za pośrednictwem syren trwający 3 minuty. Z tej również okazji w stolicy powiatu o tej samej porze odbył się uroczysty apel przed pomnikiem w Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości z udziałem władz samorządu powiatowego, gminnego oraz delegacji dąbrowskich strzelców. Z racji obecnie panującego stanu epidemiologicznego uroczystość miała bardzo skromny, ale równie dostojny charakter. Oddając hołd pomordowanym wszystkim ofiarom II wojny światowej i tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę – w imieniu mieszkańców Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Radny Rady Powiatu Dąbrowskiego Andrzej Giza, Kierownik Referatu Promocji, Kultury i Informatyzacji Urzędu Gminy i Miasta Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Orwat oraz delegacja Jednostki Strzeleckiej JS-2083 złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed „Pomnikiem ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w latach wojny 1914-1918 i 1920". Akcję „Burza” rozpoczętą 1 sierpnia 1944 roku można niewątpliwie zaliczyć do najkrwawszych akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walka trwająca ponad dwa miesiące była nie równą walką. Polscy żołnierze i cywile nie mieli w pełni wyposażonej armii. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie 40% i tak skromnych zasobów broni i amunicji. Co według szacunków co dziesiąty z nich mógł stanąć do walki z bronią w ręku. Pozostali mogli liczyć na broń przejęta od wroga lub przejętą po poległych kolegach. W relacjach wielu uczestników osobiste motywy udziału w powstaniu były rozmaite lecz w opowiadaniach świadków tamtego okresu głównymi celami tego pospolitego zrywu przede wszystkim było spełnienie patriotycznego oraz żołnierskiego obowiązku i wyzwolenie stolicy spod władzy znienawidzonego okupanta. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! Źródło: http://www.sppw1944.org