Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Spektakl „Lulu” transmitowany „na żywo” z Nowego Jorku

Spektakl „Lulu” transmitowany „na żywo” z Nowego Jorku

Spektakl „Lulu” transmitowany „na żywo” z Nowego Jorku

Kolejnym wydarzeniem światowym pokazywanym dąbrowskiej i tarnowskiej publiczności w "Sokole" w sezonie 2015/16 będzie spektakl „Lulu" Albana Berga transmitowany „na żywo" z Nowego Jorku (MET) w najbliższą sobotę 21 listopada o godz.1820.

W rolach głównych wystąpią: Marlis Petersen jako Lulu, Susan Graham jako hrabina Geschwitz, Daniel Brenna jako Alwa, Paul Groves jako Malarz/Murzyn, Johan Reuter jako doktor Schön/Kuba Rozpruwacz, Franz Grundheber jako Schigolch.

Realizatorzy: William Kentridge - reżyseria, Luc De Wit - współpraca reżyserska, Catherine Meyburgh - projekcje wideo, Sabine Theunissen – scenografia, Greta Goiris – kostiumy, Urs Schönebaum – światło.

Wyjątkowe, mocno skandalizujące dzieło Albana Berga „Lulu", podobnie jak „Turandot" Pucciniego, należy do oper dokończonych po śmierci kompozytora przez kogoś innego – w tym przypadku przez Friedricha Cerhę i to dopiero 44 lata po śmierci Berga. Prapremiera, niedokończonej za życia autora 2-aktowej opery odbyła się w Zurychu w 1937 r., w wersji 3 aktów (dopisany trzeci przez Frierdricha Cerhę) „Lulu" po raz pierwszy została pokazana w 1979 r. w Paryżu. Libretto opiera się na dramatach Franka Wedekinga „Duch Ziemi" i „Puszka Pandory". Skomplikowana historia Lulu – „modliszki idealnej" – sprowadza się do korowodu mężczyzn, z których żaden nie potrafi się oprzeć zmysłowej kobiecie o podejrzanej przeszłości. Przez swoje szaleństwa Lulu popada w kłopoty, które ze szczytu powodzenia strącają ją na samo dno, aż do finałowego spotkania z Kubą Rozpruwaczem. W postać rozpustnej Lulu wcieli się Marlis Petersen, znana widzom z występu w roli Zuzanny w „Weselu Figara". Dyryguje legendarny szef muzyczny Met, reżyseruje artysta multidyscyplinarny, którego inscenizację „Nosa" Szostakowicza niedawno podziwialiśmy.

MARLIS PETERSEN – niemiecka sopranistka ur. w 1968 r., znana i ceniona szczególnie za role: tytułowej Lulu w operze Albana Berga i Zerbinetty w „Ariadnie z Naxos". Zanim została światowej sławy diwą operową, wygrała 6 konkursów pianistycznych, uczyła się w konserwatorium w Stuttgarcie gry na flecie. Debiut operowy – Nuremberg, kontynuacja kariery: Deutsche Oper am Rhein (utwory Straussa i Mozarta), Berlin State Opera, a także sale teatrów operowych w: Dreźnie, Wiedniu, Salzburgu, Monachium, Londynie, Paryżu, Genewie i Monte Carlo. Znana i podziwiana w salach koncertowych z wykonań utworów Bacha. Z MET związana od 2010 r. za sprawą roli Ofelii w „Hamlecie" (Ambroise Thomas). Anegdota głosi, że do tej kreacji przygotowywała się w niecałe 4 dni...

Bilety – 40 zł, ulgowe – 35, w przypadku zakupu karnetów na 10 wydarzeń – 30 zł.

DDK

Kolejnym wydarzeniem światowym pokazywanym dąbrowskiej i tarnowskiej publiczności w "Sokole" w sezonie 2015/16 będzie spektakl „Lulu" Albana Berga transmitowany „na żywo" z Nowego Jorku (MET) w najbliższą sobotę 21 listopada o godz.1820. W rolach głównych wystąpią: Marlis Petersen jako Lulu, Susan Graham jako hrabina Geschwitz, Daniel Brenna jako Alwa, Paul Groves jako Malarz/Murzyn, Johan Reuter jako doktor Schön/Kuba Rozpruwacz, Franz Grundheber jako Schigolch. Realizatorzy: William Kentridge - reżyseria, Luc De Wit - współpraca reżyserska, Catherine Meyburgh - projekcje wideo, Sabine Theunissen – scenografia, Greta Goiris – kostiumy, Urs Schönebaum – światło. Wyjątkowe, mocno skandalizujące dzieło Albana Berga „Lulu", podobnie jak „Turandot" Pucciniego, należy do oper dokończonych po śmierci kompozytora przez kogoś innego – w tym przypadku przez Friedricha Cerhę i to dopiero 44 lata po śmierci Berga. Prapremiera, niedokończonej za życia autora 2-aktowej opery odbyła się w Zurychu w 1937 r., w wersji 3 aktów (dopisany trzeci przez Frierdricha Cerhę) „Lulu" po raz pierwszy została pokazana w 1979 r. w Paryżu. Libretto opiera się na dramatach Franka Wedekinga „Duch Ziemi" i „Puszka Pandory". Skomplikowana historia Lulu – „modliszki idealnej" – sprowadza się do korowodu mężczyzn, z których żaden nie potrafi się oprzeć zmysłowej kobiecie o podejrzanej przeszłości. Przez swoje szaleństwa Lulu popada w kłopoty, które ze szczytu powodzenia strącają ją na samo dno, aż do finałowego spotkania z Kubą Rozpruwaczem. W postać rozpustnej Lulu wcieli się Marlis Petersen, znana widzom z występu w roli Zuzanny w „Weselu Figara". Dyryguje legendarny szef muzyczny Met, reżyseruje artysta multidyscyplinarny, którego inscenizację „Nosa" Szostakowicza niedawno podziwialiśmy. MARLIS PETERSEN – niemiecka sopranistka ur. w 1968 r., znana i ceniona szczególnie za role: tytułowej Lulu w operze Albana Berga i Zerbinetty w „Ariadnie z Naxos". Zanim została światowej sławy diwą operową, wygrała 6 konkursów pianistycznych, uczyła się w konserwatorium w Stuttgarcie gry na flecie. Debiut operowy – Nuremberg, kontynuacja kariery: Deutsche Oper am Rhein (utwory Straussa i Mozarta), Berlin State Opera, a także sale teatrów operowych w: Dreźnie, Wiedniu, Salzburgu, Monachium, Londynie, Paryżu, Genewie i Monte Carlo. Znana i podziwiana w salach koncertowych z wykonań utworów Bacha. Z MET związana od 2010 r. za sprawą roli Ofelii w „Hamlecie" (Ambroise Thomas). Anegdota głosi, że do tej kreacji przygotowywała się w niecałe 4 dni... Bilety – 40 zł, ulgowe – 35, w przypadku zakupu karnetów na 10 wydarzeń – 30 zł. DDK