Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Spotkanie informacyjne dotyczące Wojska Obrony Terytorialnej

Spotkanie informacyjne dotyczące Wojska Obrony Terytorialnej

Spotkanie informacyjne dotyczące Wojska Obrony Terytorialnej

W dniu 28 grudniu br. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej z inicjatywy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące możliwości odbywania służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicestarosta Marek Kopia oraz pracownicy realizujący zadania obronne w jednostkach samorządu terytorialnego.

W trakcie spotkania zostały omówione założenia formowania tej nowej struktury wojska, najważniejsze zadania oraz wymagania, jakim będzie musiał spełniać kandydat do tej formacji.

Cykl szkoleń w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej zaplanowano na 3 lata, a realizacja programu podstawowego szkolenia wynosi 16 dni. Istnieje możliwość odbycia szkolenia w formie weekendowej (8 weekendów po dwa dni). Pierwszy etap służby to szkolenie indywidualne, mające na celu przygotować żołnierza do pełnienia służby. Drugi etap szkolenia obejmuje naukę w ramach nadanej żołnierzowi specjalności. W trzecim etapie będzie formułowany pododdział w ramach sekcji, następnie w ramach plutonu i w ramach kompanii.

W szeregi brygady terytorialnej może być powołana osoba, która:

  • posiada obywatelstwo polskie,
  • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • ukończyła co najmniej 18 lat,
  • nie była karana za przestępstwo umyślne,
  • nie była przeznaczana do służby zastępczej,
  • nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego,
  • nie jest reklamowana z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
  • posiada wykształcenie:

- co najmniej wyższe (na stanowisko służbowe w korpusie oficerów),
- co najmniej średnie (na stanowisko służbowe w korpusie podoficerów),
- co najmniej podstawowe (na stanowisko służbowe w korpusie szeregowym).

Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyć docelowo 53 tyś. żołnierzy, których służba będzie trwała 1-6 lat z możliwością przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze brygady Wojsk Obrony Terytorialnej są w trakcie formowania. Każdy zainteresowany, spełniający kryteria, może złożyć wniosek. Odbywający służbę żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej może liczyć na umundurowanie, wyekwipowanie, zakwaterowanie, wyżywianie oraz nagrody i zapomogi.

Osoby zainteresowane służbą w ramach Wojsk Obrony Terytorialnie są proszone o kontakt z Wojską Komendą Uzupełnień w Tarnowie ul. Dąbrowskiego 11, tel. 261-138-685, e- mail: wku.tarnow@ron.mil.pl gdzie kandydat może złożyć odpowiedni wniosek. Kolejnym etapem będzie stawiennictwo przed Wojskowa Komisją Lekarską.

Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych

W dniu 28 grudniu br. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej z inicjatywy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące możliwości odbywania służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicestarosta Marek Kopia oraz pracownicy realizujący zadania obronne w jednostkach samorządu terytorialnego. W trakcie spotkania zostały omówione założenia formowania tej nowej struktury wojska, najważniejsze zadania oraz wymagania, jakim będzie musiał spełniać kandydat do tej formacji. Cykl szkoleń w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej zaplanowano na 3 lata, a realizacja programu podstawowego szkolenia wynosi 16 dni. Istnieje możliwość odbycia szkolenia w formie weekendowej (8 weekendów po dwa dni). Pierwszy etap służby to szkolenie indywidualne, mające na celu przygotować żołnierza do pełnienia służby. Drugi etap szkolenia obejmuje naukę w ramach nadanej żołnierzowi specjalności. W trzecim etapie będzie formułowany pododdział w ramach sekcji, następnie w ramach plutonu i w ramach kompanii. W szeregi brygady terytorialnej może być powołana osoba, która: posiada obywatelstwo polskie, posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, ukończyła co najmniej 18 lat, nie była karana za przestępstwo umyślne, nie była przeznaczana do służby zastępczej, nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego, nie jest reklamowana z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, posiada wykształcenie: - co najmniej wyższe (na stanowisko służbowe w korpusie oficerów),- co najmniej średnie (na stanowisko służbowe w korpusie podoficerów),- co najmniej podstawowe (na stanowisko służbowe w korpusie szeregowym). Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyć docelowo 53 tyś. żołnierzy, których służba będzie trwała 1-6 lat z możliwością przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze brygady Wojsk Obrony Terytorialnej są w trakcie formowania. Każdy zainteresowany, spełniający kryteria, może złożyć wniosek. Odbywający służbę żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej może liczyć na umundurowanie, wyekwipowanie, zakwaterowanie, wyżywianie oraz nagrody i zapomogi. Osoby zainteresowane służbą w ramach Wojsk Obrony Terytorialnie są proszone o kontakt z Wojską Komendą Uzupełnień w Tarnowie ul. Dąbrowskiego 11, tel. 261-138-685, e- mail: wku.tarnow@ron.mil.pl gdzie kandydat może złożyć odpowiedni wniosek. Kolejnym etapem będzie stawiennictwo przed Wojskowa Komisją Lekarską. Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG