1. Spotkanie Komitetu Rozwoju Lokalnego

Spotkanie Komitetu Rozwoju Lokalnego

- klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w sferze małych i średnich firm
- pozyskiwanie kapitału zewnętrznego (krajowego i zagranicznego)

Powiat dąbrowski został objęty programem Aktywizacji Obszarów Wiejskich, który ma na celu zwiększenie zatrudnienia poza rolnictwem, wsparcie procesu decentralizacji samorządów i rozwoju regionalnego oraz zapewnienie pomocy w budowaniu potencjału instytucjonalnego województwa. Realizacja programu przebiegała dwu etapowo. W pierwszym etapie została opracowana Diagnoza i projekcja sytuacji społeczno-ekonomicznej powiatu. W etapie drugim zostanie opracowane Studium potencjału gospodarczego powiatu. Opracowania te będą przydatne w wielu działaniach prowadzonych przez Powiat na rzecz poprawy jego uwarunkowań społecznych i gospodarczych, np. mogą posłużyć przy pozyskiwaniu środków pomocowych, grantów itp.Na obecnym etapie realizacji programu, 27 lutego 2004r. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie Komitetu Rozwoju Lokalnego, w którym udział wzięli Starosta Powiatu Krzysztof Kaczmarski i Wicestarosta Kazimierz Tęczar oraz przedstawiciele gmin, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i instytucji lokalnych.Celem zorganizowanego spotkania było przedstawienie wyników analiz dotyczących naszego powiatu, przeprowadzonych przez wykonawcę programu – Firmę Uniconsult z Warszawy. Do najważniejszych celów strategicznych powiatu należy zaliczyć:- klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w sferze małych i średnich firm- pozyskiwanie kapitału zewnętrznego (krajowego i zagranicznego)- wzrost efektywności ekonomicznej rolnictwa poprzez nowe działania organizacyjne i inwestycje, zwłaszcza w branży przetwórstwa rolno-spożywczego- wzrost dochodów z agroturystyki jako alternatywnego źródła utrzymania dla gospodarstw rolniczych – wykorzystanie naturalnych/ przyrodniczych walorów regionu Na podstawie wcześniej przeprowadzonych analiz opracowane zostały najważniejsze propozycje projektów, które należałoby wdrożyć w powiecie, aby poprawić jego sytuację gospodarczą. Do projektów tych należą: utworzenie funduszu pożyczkowego oraz poręczeń kredytowych, utworzenie lokalnej organizacji turystycznej, punkt konsultacyjno – doradczy oraz wypromowanie produktu lokalnego. Projekty te powiązane są z Programem Modelu Partnerstwa Lokalnego, wdrażanym w powiecie dąbrowskim. Podczas prowadzonej dyskusji Komitet Rozwoju Lokalnego ustalił, że do projektów wytypowanych przez Firmę Uniconsult należy dodać utworzenie zakładu utylizacji odpadów – pomysł wytypowany do realizacji w ramach warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego Modelu Partnerstwa Lokalnego. Opracowanie „Diagnozy i projekcji sytuacji społeczno-ekonomicznej powiatu" oraz „Studium potencjału gospodarczego powiatu" sfinansowane zostanie ze środków budżetu państwa i Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego). Koordynacją projektu zajmuje się Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie Oddział w Tarnowie.