Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Spotkanie konsultacyjne w sprawie zbiornika wodnego w Żelazówce

Spotkanie konsultacyjne w sprawie zbiornika wodnego w Żelazówce

Spotkanie konsultacyjne w sprawie zbiornika wodnego w Żelazówce

Z inicjatywy Starosty Dąbrowskiego w dniu 29 stycznia 2020 roku w Starostwie Powiatowym, w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie mające na celu omówienie planów budowy Zbiornika Wodnego w miejscowości Żelazówka w Gminie Dąbrowa Tarnowska.

W spotkaniu udział wzięli Wiesław Krajewski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Małgorzata Sikora Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Krzysztof Sobiecki Dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu, Marcin Kwaśniak Kierownik Nadzoru Wodnego w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Ryłko Kierownik Wydziału Koordynacji Ochrony przed Powodzią i Suszą RZGW w Krakowie, Magdalena Gala i Konrad Wydra z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski, a także burmistrzowie i wójtowie gmin bezpośrednio sąsiadujących z rzeką Wisła, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Krzysztof Romański oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - Małgorzata Sikora przedstawiła zebranym ogólny kierunek przyjęty w zakresie aktualnie budowanych zbiorników wodnych. Ponadto podczas spotkania wskazane zostało, iż w związku z często występującym w ostatnich latach zjawiskiem suszy i niedoborów wody, jako wiodącą funkcję planowanego zbiornika należy wybrać tę związaną z retencją i zaopatrzeniem w wodę, nie pomijając przy tym także funkcji przeciwpowodziowej i rekreacyjnej. W ten sposób nakreślona została koncepcja zbiornika wielozadaniowego. Następnym etapem będzie wnioskowanie przez zainteresowane samorządy o wpisanie zadania budowy zbiornika wielozadaniowego w Żelazówce do aktualnie konsultowanych planów i programów oraz poszukiwanie innych możliwości finansowania przyszłej inwestycji, której przybliżony koszt szacowany jest na ponad 20 milionów złotych. Podczas spotkania przedstawiciel Gminy Dąbrowa Tarnowska zadeklarował, iż gmina podejmie stosowne czynności zmierzających do budowy tego zbiornika.

Ze strony Regionalnego Zarządu Melioracji Wodnej w Krakowie padło zapewnienie o dołożeniu wszelkich starań związanych z pomocą zarówno w trakcie planowania jak i późniejszej realizacji omawianego zadania.

Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych/gd

Z inicjatywy Starosty Dąbrowskiego w dniu 29 stycznia 2020 roku w Starostwie Powiatowym, w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie mające na celu omówienie planów budowy Zbiornika Wodnego w miejscowości Żelazówka w Gminie Dąbrowa Tarnowska. W spotkaniu udział wzięli Wiesław Krajewski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Małgorzata Sikora Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Krzysztof Sobiecki Dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu, Marcin Kwaśniak Kierownik Nadzoru Wodnego w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Ryłko Kierownik Wydziału Koordynacji Ochrony przed Powodzią i Suszą RZGW w Krakowie, Magdalena Gala i Konrad Wydra z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski, a także burmistrzowie i wójtowie gmin bezpośrednio sąsiadujących z rzeką Wisła, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Krzysztof Romański oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - Małgorzata Sikora przedstawiła zebranym ogólny kierunek przyjęty w zakresie aktualnie budowanych zbiorników wodnych. Ponadto podczas spotkania wskazane zostało, iż w związku z często występującym w ostatnich latach zjawiskiem suszy i niedoborów wody, jako wiodącą funkcję planowanego zbiornika należy wybrać tę związaną z retencją i zaopatrzeniem w wodę, nie pomijając przy tym także funkcji przeciwpowodziowej i rekreacyjnej. W ten sposób nakreślona została koncepcja zbiornika wielozadaniowego. Następnym etapem będzie wnioskowanie przez zainteresowane samorządy o wpisanie zadania budowy zbiornika wielozadaniowego w Żelazówce do aktualnie konsultowanych planów i programów oraz poszukiwanie innych możliwości finansowania przyszłej inwestycji, której przybliżony koszt szacowany jest na ponad 20 milionów złotych. Podczas spotkania przedstawiciel Gminy Dąbrowa Tarnowska zadeklarował, iż gmina podejmie stosowne czynności zmierzających do budowy tego zbiornika. Ze strony Regionalnego Zarządu Melioracji Wodnej w Krakowie padło zapewnienie o dołożeniu wszelkich starań związanych z pomocą zarówno w trakcie planowania jak i późniejszej realizacji omawianego zadania. Referat Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych/gd