1. Spotkanie płk Baszaka - współorganizatora struktur AK w Powiecie Dąbrowskim z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych

W dniu 12.12.2008 r. w Dąbrowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z płk Zdzisławem Baszakiem - Prezesem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie oraz współorganizatorem struktur AK na terenie Powiatu Dąbrowskiego w 1939r. pt.: „ Armia Krajowa na terenie Powiatu Dąbrowskiego". W spotkaniu udział wzięli: Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Marek Minorczyk , Józef Jaworski Prezes Koła ŚZŻAK w Dąbrowie Tarnowskiej, Dyrektor Biblioteki Powiatowej Ewa Drzazga, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior, Dyrektor DDK Paweł Chojnowski, Dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z terenu Powiatu Dąbrowskiego. Licznie zgromadzeni zaproszeni goście oraz młodzież z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwała się opowieści płk Baszaka na temat formowania się struktur Armii Krajowej na terenie powiatu oraz bohaterskich czynach młodych żołnierzy. Płk Zdzisław Baszak zachwycał wszystkich doskonałą pamięcią i barwnymi opowiadaniami z życia ówczesnego żołnierza i polskich struktur podziemnej konspiracji. Publiczność gromkimi brawami oraz owacją na stojąco podziękowała za wystąpienie Pana Pułkownika. Podczas spotkania odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Dąbrowie Tarnowskiej. Z rąk płk Zdzisława Baszaka oraz Pana Józefa Jaworskiego – Prezesa Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Dąbrowie Tarnowskiej, sztandar odebrała młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski oraz Dyrektor ZSP nr 1 Marta Chrabąszcz , podziękowali Związkowi AK za dar. Pani Dyrektor zapewniła, że sztandar będzie godnie reprezentowany przez młodzież przy okazji licznych świąt państwowych i rocznic związanych z II wojną światową. Spotkanie z Panem płk Zdzisławem Baszakiem zostało zorganizowane przez Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Dąbrowie Tarnowskiej.