1. Spotkanie pedagogów szkół Powiatu Dąbrowskiego

Spotkanie pedagogów szkół Powiatu Dąbrowskiego

W dniu 17.04.2013 r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej kolejny raz zorganizowała spotkanie z pedagogami szkolnymi szkół Powiatu Dąbrowskiego. Spotkanie miało charakter warsztatowy i informacyjny. Pedagodzy z całego powiatu przybyli do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie. Program i materiały zostały przygotowane przez pracowników poradni. Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w roku. W spotkaniu wzięło udział 16 pedagogów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Obecni byli również wszyscy pedagodzy  szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w roku. Tematykę jest ustalana przez pedagogów natomiast pracownicy poradni dzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Każde spotkanie służy współpracy i sprzyja wymianie doświadczeń. Jest także okazją do przekazania przez poradnię komunikatów, dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej.Tematem ostatniego spotkania była „Depresja u dzieci i młodzieży”. W sposób bardzo szczegółowy, w oparciu o najnowsze wyniki badań w tym zakresie. Tematyka została przybliżona zebranym przez mgr Danutę Filipską, która jest psychologiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani mgr Bogusława Molak – dyrektor poradni omówiła czynniki wpływające na depresję. Wiele ciekawych porad w zakresie pracy z dziećmi depresyjnymi udzieliły mgr Renata Nowak – pedagog poradni oraz mgr Stanisława Waniołek – psycholog poradni.Podczas spotkania zwrócono uwagę na coraz większe trudności z pokonywaniem stresu wśród uczniów, który niesie współczesny świat. Wielu z nich cierpi fizycznie i psychicznie, niektórzy mają na tyle duże dolegliwości, że muszą zostać objęci nauczaniem indywidualnym. Jest im potrzebna specjalistyczna pomoc psychologów, pedagogów i lekarzy.Dyrektor poradni zwróciła uwagę, iż z każdym rokiem przybywa dzieci z problemami, pomimo niżu demograficznego zgłaszających się do poradni dzieci przybywa. Pomoc potrzebna jest także rodzicom. Podobne zdanie wyrazili pedagodzy i prosili poradnię o pomoc. Pracownicy poradni zapewnili, że będą wspierać wszystkich pedagogów, z którymi współpracują. Każdy może zgłosić się do poradni, porozmawiać i w miarę możliwości uzyskać pomoc.Spotkanie zaowocowało zwiększeniem kompetencji wśród uczestników spotkania w zakresie rozpoznawania i leczenia depresji u dzieci i młodzieży.