Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Spotkanie Starosty Dąbrowskiego z Członkami Zarządu Województwa Małopolskiego

Spotkanie Starosty Dąbrowskiego z Członkami Zarządu Województwa Małopolskiego

Spotkanie Starosty Dąbrowskiego z Członkami Zarządu Województwa Małopolskiego

W dniu dzisiejszym na zaproszenie Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego wizytę w Powiecie Dąbrowskim złożyli Przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego - Zbysław Owczarski i Wojciech Kozak Członkowie Zarządu Województwa oraz Dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urszula Sanak. W spotkaniu uczestniczyli również : Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kita oraz Przewodniczący Komisji Budżetu, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego Robert Kądzielawa.

Starosta przedstawił strategię rozwoju Powiatu Dąbrowskiego. Do działań strategicznych m.in. należą: rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej polegającej na budowie przepraw mostowych na rzece Wiśle oraz Dunajcu, poprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poprzez remonty wałów przeciwpowodziowych, budowie przepompowni w gminie Gręboszów oraz budowie zbiornika retencyjnego w Żelazówce, zagospodarowaniu Zespołu dworsko-pałacowego w Brniu, wykorzystanie źródeł geotermalnych oraz inwestycje w dąbrowskim szpitalu.

Budowa przeprawy mostowej na rzece Wiśle w miejscowości Borusowa, która nie tylko połączy powiat dąbrowski, ale cały region północno-wschodni województwa małopolskiego z województwem Świętokrzyskim. Przyczyni się ona do rozwoju całego regionu, usprawni komunikację oraz uatrakcyjni powiat pod względem inwestycyjnym. Kolejną strategiczną inwestycją drogową dla powiatu dąbrowskiego jest przeprawa mostowa na rzece Dunajec, która ułatwi w sposób znaczący komunikację regionu z Krakowem.

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na terenach gmin szczególnie zagrożonych powodziami tj.: Gręboszów, Mędrzechów, Szczucin oraz Dąbrowa Tarnowska należy do ważnych działań strategicznych. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski zwrócił się także do Członków Zarządu Województwa o pomoc w realizacji budowy przepompowni w gminie Gręboszów zapobiegającej cofaniu się wód dopływowych Wisły, jak również zbiornika retencyjnego w miejscowości Żelazówka w gminie Dąbrowa Tarnowska. Zbiornik ten oprócz zadań związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, uatrakcyjniłby teren naszego regionu pod względem turystycznym.

Na spotkaniu poruszono również problem pozyskania środków finansowych na zagospodarowanie Zespołu dworsko- parkowego w Brniu – obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Starosta podkreślił konieczność zabezpieczenia budynków przed dalszą degradacją. Dyskutowano również o możliwościach finansowania remontów tego rodzaju obiektów ze środków unijnych i krajowych.

Starosta przedstawił również plany inwestycyjne, jakie należy wykonać w najbliższej przyszłości w dąbrowskim szpitalu.

Ostatnim tematem poruszanym na spotkaniu była kwestia wykorzystania źródeł geotermalnych. Starosta zwróciła się do Przedstawicieli Województwa z prośbą o udostępnienie wyników badań źródeł geotermalnych przeprowadzonych przez Państwową Akademię Nauk na terenie powiatu dąbrowskiego. Rozważano także możliwości wykorzystania takich źródeł jako energii odnawialnej.

W dniu dzisiejszym na zaproszenie Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego wizytę w Powiecie Dąbrowskim złożyli Przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego - Zbysław Owczarski i Wojciech Kozak Członkowie Zarządu Województwa oraz Dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urszula Sanak. W spotkaniu uczestniczyli również : Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kita oraz Przewodniczący Komisji Budżetu, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego Robert Kądzielawa. Starosta przedstawił strategię rozwoju Powiatu Dąbrowskiego. Do działań strategicznych m.in. należą: rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej polegającej na budowie przepraw mostowych na rzece Wiśle oraz Dunajcu, poprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poprzez remonty wałów przeciwpowodziowych, budowie przepompowni w gminie Gręboszów oraz budowie zbiornika retencyjnego w Żelazówce, zagospodarowaniu Zespołu dworsko-pałacowego w Brniu, wykorzystanie źródeł geotermalnych oraz inwestycje w dąbrowskim szpitalu. Budowa przeprawy mostowej na rzece Wiśle w miejscowości Borusowa, która nie tylko połączy powiat dąbrowski, ale cały region północno-wschodni województwa małopolskiego z województwem Świętokrzyskim. Przyczyni się ona do rozwoju całego regionu, usprawni komunikację oraz uatrakcyjni powiat pod względem inwestycyjnym. Kolejną strategiczną inwestycją drogową dla powiatu dąbrowskiego jest przeprawa mostowa na rzece Dunajec, która ułatwi w sposób znaczący komunikację regionu z Krakowem. Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na terenach gmin szczególnie zagrożonych powodziami tj.: Gręboszów, Mędrzechów, Szczucin oraz Dąbrowa Tarnowska należy do ważnych działań strategicznych. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski zwrócił się także do Członków Zarządu Województwa o pomoc w realizacji budowy przepompowni w gminie Gręboszów zapobiegającej cofaniu się wód dopływowych Wisły, jak również zbiornika retencyjnego w miejscowości Żelazówka w gminie Dąbrowa Tarnowska. Zbiornik ten oprócz zadań związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, uatrakcyjniłby teren naszego regionu pod względem turystycznym. Na spotkaniu poruszono również problem pozyskania środków finansowych na zagospodarowanie Zespołu dworsko- parkowego w Brniu – obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Starosta podkreślił konieczność zabezpieczenia budynków przed dalszą degradacją. Dyskutowano również o możliwościach finansowania remontów tego rodzaju obiektów ze środków unijnych i krajowych. Starosta przedstawił również plany inwestycyjne, jakie należy wykonać w najbliższej przyszłości w dąbrowskim szpitalu. Ostatnim tematem poruszanym na spotkaniu była kwestia wykorzystania źródeł geotermalnych. Starosta zwróciła się do Przedstawicieli Województwa z prośbą o udostępnienie wyników badań źródeł geotermalnych przeprowadzonych przez Państwową Akademię Nauk na terenie powiatu dąbrowskiego. Rozważano także możliwości wykorzystania takich źródeł jako energii odnawialnej.