Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Spotkanie w SCKiB w Szczucinie w 80. rocznicę katastrofy Liberatora KH-152 „F”

Spotkanie w SCKiB w Szczucinie w 80. rocznicę katastrofy Liberatora KH-152 „F”

Spotkanie w SCKiB w Szczucinie w 80. rocznicę katastrofy Liberatora KH-152 „F”

16 października 2024 roku w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie, odbyło się spotkanie poświęcone katastrofie Liberatora KH-152 „F”. Data nie była przypadkowa bo to właśnie w tym dniu przypadła 80. rocznica tego tragicznego wydarzenia z czasów II wojny światowej.

W 1944 roku w Czarkówce w gminie Radgoszcz rozbił się samolot WOJSKOWY lecący z bazy lotniczej w południowych Włoszech do Polski z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej. Jego zadaniem było dostarczanie zaopatrzenia w broń, amunicję, lekarstwa, a także umundurowanie dla polskich oddziałów partyzanckich AK, operujących na terenie rejonu radomskiego.

Wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać bardzo ciekawego wykładu Andrzeja Kupca mieszkańca naszego powiatu dąbrowskiego i pasjonata historii w szczególności związanej z tym tragicznym lotem, a także Dominika Kościelnego, który od kilkunastu lat zajmuje się historią związaną z udziałem południowoafrykańskich Dywizjonów 31 i 34 w zrzutach dla Powstania Warszawskiego.

Prelegenci opowiadali m.in. o losach 8 lotników Liberatora, którą tworzyli:
5 Południowoafrykańczyków: d-ca porucznik James Arthur Lithgow (I pilot), porucznik Keit Brennand MacWilliam (II pilot), porucznik Evan Colbert (nawigator), porucznik Graham C. Dicks (radiotelegrafista) i porucznik Samuel Isaak Fourie (tylny strzelec) oraz 3 Brytyjczyków z RAF (Królewskie Siły Powietrzne) :sierż Tom Myers (bombardier), sierż Geoffrey Frederick Ellis (strzelec), sierż. William Francis Cowan (strzelec).

Zaprezentowano także emocjonujący film z udziałem żołnierzy, pilotów, którzy ocaleli z szeregu katastrof Liberatorów i fragmenty rozbitego samolotu, które na stałe można oglądać w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.

Odczytano również okolicznościowy list z wyrazami wdzięczności skierowany do organizatorów i uczestników spotkania od Laraine Perrins, bratanicy J. Lithgowa (pilota KH152F).

Samorząd powiatowy reprezentował Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk.

16 października 2024 roku w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie, odbyło się spotkanie poświęcone katastrofie Liberatora KH-152 „F”. Data nie była przypadkowa bo to właśnie w tym dniu przypadła 80. rocznica tego tragicznego wydarzenia z czasów II wojny światowej. W 1944 roku w Czarkówce w gminie Radgoszcz rozbił się samolot WOJSKOWY lecący z bazy lotniczej w południowych Włoszech do Polski z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej. Jego zadaniem było dostarczanie zaopatrzenia w broń, amunicję, lekarstwa, a także umundurowanie dla polskich oddziałów partyzanckich AK, operujących na terenie rejonu radomskiego. Wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać bardzo ciekawego wykładu Andrzeja Kupca mieszkańca naszego powiatu dąbrowskiego i pasjonata historii w szczególności związanej z tym tragicznym lotem, a także Dominika Kościelnego, który od kilkunastu lat zajmuje się historią związaną z udziałem południowoafrykańskich Dywizjonów 31 i 34 w zrzutach dla Powstania Warszawskiego. Prelegenci opowiadali m.in. o losach 8 lotników Liberatora, którą tworzyli: 5 Południowoafrykańczyków: d-ca porucznik James Arthur Lithgow (I pilot), porucznik Keit Brennand MacWilliam (II pilot), porucznik Evan Colbert (nawigator), porucznik Graham C. Dicks (radiotelegrafista) i porucznik Samuel Isaak Fourie (tylny strzelec) oraz 3 Brytyjczyków z RAF (Królewskie Siły Powietrzne) :sierż Tom Myers (bombardier), sierż Geoffrey Frederick Ellis (strzelec), sierż. William Francis Cowan (strzelec). Zaprezentowano także emocjonujący film z udziałem żołnierzy, pilotów, którzy ocaleli z szeregu katastrof Liberatorów i fragmenty rozbitego samolotu, które na stałe można oglądać w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Odczytano również okolicznościowy list z wyrazami wdzięczności skierowany do organizatorów i uczestników spotkania od Laraine Perrins, bratanicy J. Lithgowa (pilota KH152F). Samorząd powiatowy reprezentował Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk.