1. Spotkanie z okazji Narodowego Czytania „Trylogii''

Spotkanie z okazji Narodowego Czytania „Trylogii''

6 września br. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyło się spotkanie z  okazji Narodowego Czytania „ Trylogii'' Henryka Sienkiewicza.   Przed rozpoczęciem spotkania goście mogli posłuchać muzyki filmowej z adaptacji poszczególnych części Trylogii.   Na wstępie Dyrektor Biblioteki Ewa Drzazga powitała zaproszonych gości, po czym odczytano list okolicznościowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego do Rodaków.   W spotkaniu udział wzięli: Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych: Barbara Golemo, Jarosław Boryczka, Jan Kiljan, dyrektorzy bibliotek: Małgorzata Morawiec, Edyta Jurczyk, Alicja .Błocho, dyrektor DDK Paweł Chojnowski, Dyrektor Jednostki Wspierającej Rodzinę Krzysztof Piotrowski, Prezes Związku Emerytów i Rencistów Marian Łączyński, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Guzik z liczną grupą studentów oraz czytelnicy biblioteki.   Po przywitaniu gości przystąpiono do czytania, które rozpoczął Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera. Następnymi lektorami w kolejności byli: Witold Morawiec, Paweł Chojnowski, Barbara Golemo, Jan Kiljan, Jarosław Boryczka, Barbara Grzebieniowska,  Małgorzata Morawiec, Alicja Błocho, Edyta Jurczyk, Stanisław Krawiec, Krystyna Guzik, Teresa Niemiec, Andrzej Drzazga, Ryszard Siepiora, Marian Łączyński i najmłodsza uczestniczka Inga Piotrowska.  Inga na zakończenie spotkania zaśpiewała ,,Dumkę na dwa serca'', która w 1998 roku promowała film „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.   Dzięki użyczeniu przez Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie strojów z epoki przebieg spotkania miał szczególny wymiar.   Biblioteka przygotowała wystawę dzieł Henryka Sienkiewicza znajdujących się w zbiorach, zachęcając tym samym do ponownego zapoznania się  twórczością autora.