1. Spotkanie z przedstawicielkami tarnowskiego Klubu Amazonka

Spotkanie z przedstawicielkami tarnowskiego Klubu Amazonka

files/aktualnosci/2016/09_Wrzesien/30_Spotkanie_z_przedstawicielkami_tarnowskiego_Klubu_Amazonka/DSC_4687.JPG      Fot. Powiat Dąbrowski

files/aktualnosci/2016/09_Wrzesien/30_Spotkanie_z_przedstawicielkami_tarnowskiego_Klubu_Amazonka/DSC_4695.JPG      Fot. Powiat Dąbrowski

Diagnostyka raka piersi obejmuje:
• Samobadanie piersi
• USG piersi
• Mammografię
• Badanie biopsyjne
• Rezonans magnetyczny

files/aktualnosci/2016/09_Wrzesien/30_Spotkanie_z_przedstawicielkami_tarnowskiego_Klubu_Amazonka/DSC_4713.JPG      Fot. Powiat Dąbrowski

Do pobrania:

Ulotka 1
Ulotka 2
Ulotka 3

(D.J)

W poniedziałek 26 września 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyło się bezpłatne spotkanie informacyjno-edukacyjne poświęcone profilaktyce raka piersi, w którym wzięło udział ok. 60 pań. Uczestniczki spotkania oprócz wysłuchania ciekawego wykładu miały również możliwość pod czujnym okiem specjalistek, nauczyć się na specjalnym fantomie jak prawidłowo samodzielnie przeprowadzić badanie piersi. Spotkanie otworzył Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia, który podziękował wszystkim Paniom za przybycie, następnie podkreślił rolę profilaktyki w zachowaniu zdrowia. Zaznaczył również, że bardzo cieszy się iż Stowarzyszenie „Klub Amazonka" w Tarnowie odpowiedziało na ogłoszony przez Zarząd Powiatu konkurs, dzięki czemu możliwa była organizacja zarówno tego spotkania, jak również cyklu spotkań edukacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dąbrowskiego.       Fot. Powiat Dąbrowski W dalszej części spotkania głos zabrała Maria Gajda – Prezes Stowarzyszenia „Klub Amazonka" w Tarnowie oraz Maria Gołofit, jedna z założycielek tarnowskiego Klubu.       Fot. Powiat Dąbrowski Na wstępie uczestniczki spotkania dowiedziały się, że rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Rozwija się przeważnie około 50 roku życia, a częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych poniżej 20. roku życia. Szacuje się, że w Polsce raka piersi rozpoznaje się u 15 000 kobiet rocznie. W samym tylko województwie małopolskim w 2012 r. raka piersi zdiagnozowano u 1 302 kobiet, a w 2011 r. odnotowano 1370 nowych zachorowań. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest profilaktyka oraz kontrolowanie swoich piersi. Należy pamiętać, że rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety brak świadomości wielu kobiet o potrzebie regularnego samobadania bardzo często prowadzi do zbyt późnego wykrycia nowotworu. W przypadku zaawansowanej postaci raka piersi pacjentki mogą walczyć tylko o wydłużenie życia oraz o poprawę jego jakości, natomiast nie mają szansy na pełne wyzdrowienie. Diagnostyka raka piersi obejmuje:• Samobadanie piersi• USG piersi• Mammografię• Badanie biopsyjne• Rezonans magnetyczny Prezes tarnowskiego stowarzyszenia podkreślała wielokrotnie, że bardzo ważną rzeczą dla każdej kobiety jest umiejętność samooceny swojego zdrowia. Obserwacja własnego organizmu i znajomość podstawowych zmian zachodzących w nim w poszczególnych okresach życia, pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości i chorób, które skłaniają do wczesnej diagnozy lekarskiej i ewentualnego leczenia. „Umiejętność ta jest bardzo ważna dla każdej kobiety, która chce ustrzec się przed zgubnymi skutkami zbyt późnego zdiagnozowania nowotworu piersi" – zaznaczyła Maria Gajda.- „Nie badamy się, żeby wykryć chorobę, a po to, żeby upewnić się, że jesteśmy zdrowi. Większość zmian w piersiach, zwłaszcza u młodych kobiet ma charakter łagodny. Zawsze jednak należy je zbadać, by wykluczyć (lub wykryć) nowotwór piersi." Po przeprowadzonym wstępie dalsza część spotkania poświęcona była temu, jak prawidłowo samodzielnie przeprowadzić badanie piersi będące podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby wtedy, kiedy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia. Na spotkaniu podkreślano, że już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa. W trakcie badania należy próbować wykryć wszystkie zmiany, które odbiegają od normy. W trakcie spotkania członkinie tarnowskiego Klubu Amazonka, na przykładzie własnego doświadczenia cały czas przekonywały, że warto stosować działania profilaktyczne, badać się, bo zmiany wcześnie wykryte są w prawie 100% wyleczalne. „To, że tu przed Wami stoimy jest możliwe tylko dzięki temu, że się badałyśmy i nowotwór został wykryty we wczesnym stadium. Pamiętajcie Wasze zdrowie jest w Waszych rękach" – apelowała Maria Gołofit.       Fot. Powiat Dąbrowski Po prelekcji połączonej z prezentacją audiowizualną na temat profilaktyki każda z uczestniczek spotkania na specjalnym fantomie mogła nauczyć się jak prawidłowo samodzielnie przeprowadzić badanie piersi. Dla wszystkich pań uczestniczących w spotkaniu przygotowano również ulotki i materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji przez Stowarzyszenie „Klub Amazonka" w Tarnowie zadania publicznego pn. „Rozwój edukacji publicznej w zakresie chorób nowotworowych i działań na rzecz osób dotkniętych chorobą" współfinansowanego ze środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego. Do pobrania: Ulotka 1Ulotka 2Ulotka 3 (D.J)