Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Starosta Lesław Wieczorek w „Słowo za słowo" RDN Małopolska

Starosta Lesław Wieczorek w „Słowo za słowo" RDN Małopolska

Starosta Lesław Wieczorek w „Słowo za słowo

W dniu dzisiejszym w porannym programie Radia RDN Małopolska „Słowo za słowo", mogliśmy wysłuchać wywiadu ze starostą dąbrowskim Lesławem Wieczorkiem. Z gospodarzem naszego powiatu rozmawiała Dorota Kunc.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu:

Włącz - napisy dla osób niesłyszących

Muzyka

RDN Małopolska Region jest nasz

Redaktor: Wszystko się zgadza, kwadrans po ósmej Lesław Wieczorek starosta dąbrowski oficjalnie dzień dobry panie starosto.

Starosta: Dzień dobry witam panią redaktor, witam radiosłuchaczy i internautów.

Redaktor: PIS przejęło władze w dąbrowskim starostwie, panie starosto jakie było to pierwsze wejście do urzędu, jak zareagowali pracownicy na nową twarz?

Starosta: Pani redaktor wejście było bardzo spokojne, spotykam się z uśmiechami na korytarzu i w pokojach, także strachu nie było zapowiadanego.

Redaktor: Podobno zapewniał pan pracowników, takie informacje do mnie dotarły, że „nie będzie czystek personalnych w urzędzie” to jest cytat, prawda to?

Starosta: Czystek na pewno nie będzie natomiast zapowiadane były zmiany ewolucyjne pomału przyglądamy się pracy starostwa, poznajemy pracowników. Jest to dla mnie, dla wicestarosty też nowe doświadczenie, przypomnę, że nie tylko gabinet został wymieniony pierwszego starosty i zastępcy, ale też nowi ludzie się pojawili, cały zarząd powiatu to nowe osoby, więc musimy spokojnie przyglądać się i wtedy będziemy podejmować decyzje.

Redaktor: Mówi pan zmiany ewolucyjne, a ja pytam co to znaczy? Czy to znaczy reorganizacje w urzędzie także?

Starosta: No analizujemy wszystko co dzieje się w urzędzie, musimy też odpowiedzieć na głosy wyborców, którzy obdarzyli nas ogromnym mandatem zaufania. Chcę przypomnieć, że w okręgu pierwszym, drugim i trzecim w sumie zebraliśmy ponad 11 tysięcy głosów, to około 48 % chyba, wydaje mi się. To tak poważny mandat zaufania, że wyborcy od nas oczekują zmian.

Redaktor: I one będą?

Starosta: One muszą być.

Redaktor: A kiedy?

Starosta: Spokojnie, tak jak wspomniałem musimy się przyglądać i nauczyć się tej pracy, nowe wyzwania dla nas, dlatego nie możemy pochopnie postępować.

Redaktor: W internecie toczy się dyskusja o pańskim doświadczeniu samorządowym czy ono jest czy nie ma panie starosto?

Starosta: Jakieś skromne doświadczenie jest, przypomnę, że jestem radnym od trzech kadencji, no z tym, że niestety zawsze w opozycji. Teraz sytuacja się diametralnie zmieniła, więc też nowe wyzwanie dla mnie. Działalność starosty i jego decyzje są wielopoziomowe, wielopłaszczyznowe, zakres zadań jest ogromny także jak wcześniej wspomniałem, że zmiany będą powolne tym bardziej, że mamy okres świąteczny, więc przebywam więcej czasu poza urzędem, odpowiadam pozytywnie na wszystkie zaproszenia, no poznaje instytucje i nowych ludzi.

Reaktor: Skoro był pan radnym opozycyjnym to aż się samo nasuwa i nie mogę nie zapytać jak układała się ta współpraca z poprzednim starostą Tadeuszem Kwiatkowskim?

Starosta: No tutaj były różne kontrowersje, często spieraliśmy się i efekt wyborów jest taki a nie inny.

Redaktor: Przewodniczącą Rady jest Marta Chrabąszcz jak współpraca?

Starosta: Bardzo dobrze, dopiero odbyła się jedna sesja, 20-tego w czwartek mamy drugą sesję rady powiatu. To też nowe wyzwanie dla pani przewodniczącej.

Redaktor: Ja jeszcze przypomnę wynik wyborów, PIS w powiecie dąbrowskim ma dziewięciu radnych, PSL czterech Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego i Niezależni Ziemi Dąbrowskiej po dwóch. No to jak współpraca z Radą panie starosto?

Starosta: No liczę na bardzo dobrą współpracę jeśli chodzi o opozycję to przypomnę, że tam są osobistości właściwie życia samorządowego, wspomnę, że dwóch byłych starostów, dwóch burmistrzów, przewodnicząca rady także to są osoby doświadczone.

Redaktor: Będzie łatwo z nimi?

Starosta: Myślę, że może być nie łatwo.

Redaktor: Jakie to będą dyskusje, może już były jakieś dyskusje, spieraliście się?

Starosta: Nie było jeszcze powodów do sporów przypomnę, że przyjmiemy budżet zaproponowany przez naszych poprzedników, chociażby zważywszy na fakt, że zawsze kiedy jest okres wyborczy, później jest zbyt mało czasu, żeby ten budżet jeszcze zmieniać, musi być zatwierdzony przez RIO, więc chociażby z tego powodu tutaj powodów do sporu na razie nie ma.

Redaktor: Ja jeszcze wrócę do budżetu za moment, bo takie pytanie też mam, ale jeszcze z kolei chciałabym dopytać, podpytać o tę współpracę z Radą, to jeszcze inaczej panie starosto. Jak to zrobić, żeby dobrze poukładać współpracę, żeby ta współpraca z różnymi radnymi także opozycyjnymi była jak najlepsza. Tak po ludzku jak to zrobić? Ma pan pomysł?

Starosta: Po ludzku to już to zrobiliśmy. Oddaliśmy kilka komisji opozycji to jest dowód na to, że jesteśmy otwarci na współpracę, zresztą taką deklarowałem w pierwszym wystąpieniu zaraz po wyborze. Natomiast liczę też na bardzo dobrą współpracę naszej 9-tki, to są nowe twarze w Radzie, no i udało nam się, udało nam się zdobyć to co zaplanowaliśmy, dzięki temu tutaj dzisiaj siedzę przed panią w studio. Przypomnę, że w innych miejscowościach takich jak Bochnia czy Proszowice mimo zwycięstwa nie udało się dowieść tego do pierwszej sesji.

Redaktor: No to panie starosto najważniejsza inwestycja z budżetu na nowy rok?

Starosta: No najważniejsza inwestycja z budżetu, to dokończenie mostu w Zabrniu, nie ukrywam, że z tą inwestycją są kłopoty i będziemy musieli sobie z tym poradzić.

Redaktor: Co to znaczy, że są kłopoty?

Starosta: Wykonawca na tą chwilę odstąpił od umowy.

Redaktor: Dlaczego?

Starosta: Nie znam dokładnie powodów, inwestycje prowadzi Zarząd Drogowy, prawdopodobnie zbyt późno wszedł na plac budowy i dokończenie nie było chyba możliwe w terminie, więc tutaj pewnie będzie spór.

Redaktor: Co można teraz zrobić, jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji, bo to rzeczywiście jest trudna sytuacja.

Starosta: To jest bardzo trudna sytuacja społecznie, ponieważ mieszkańcy tej okolicy mają poważne utrudnienia. W tej chwili procedujemy możliwość uruchomienia mostu zastępczego. Burmistrz Szczucina również zadeklarował pomoc w tej sprawie, także będziemy chcieli w krótkim czasie skorzystać z takiej inwestycji.

Redaktor: Panie starosto to jest inwestycja, budowa tego mostu warta ile? Przypomnijmy.

Starosta: Po przetargu to było prawie 3 miliony 900.

Redaktor: I kiedy miał być finał prac?

Starosta: Finał prac miał być w połowie grudnia.

Redaktor: I już wiemy, że to absolutnie niemożliwe.

Starosta: I już wiemy, że to niemożliwe. Dzisiaj mamy 18-ty.

Redaktor: Jeszcze apropo personaliów panie starosto. Dyrektor szpitala Łukasz Węgrzyn zostanie na stanowisku?

Starosta: Ja już deklarowałem, że pan dyrektor dobrze radzi sobie z inwestycjami. I tutaj kolejne wyzwanie pani redaktor pyta o poważne inwestycje no to w szpitalu mamy je. To jest budowa oddziału zakaźnego i remont kilku oddziałów. Na tą chwilę szpital dąbrowski jako jeden z niewielu ma dodatni bilans jeśli chodzi o bieżącą działalność, dlatego pan dyrektor no przede wszystkim musi dokończyć wszystkie inwestycje, które rozpoczął.

Redaktor: Ale słyszę, że pan go dobrze ocenia.

Starosta: Ja go dobrze oceniam, ocenia go też dobrze personel. Zagadnęło mnie kilka osób, w tym pielęgniarki, które stwierdziły, że „panie starosto proszę mi tylko nie zwalniać pana dyrektora”.

Redaktor: Tak powiedziały?

Starosta: Tak powiedziały.

Redaktor: No to o czymś to świadczy.

Starosta: No o czymś to świadczy

Redaktor: I jeszcze jedno.

Starosta: Zresztą słyszeliśmy, pan dyrektor ma już spore doświadczenie mimo, że jest młodą osobą, zawsze słyszałem pozytywne na jego temat opinie.

Redaktor: Jeszcze jedno koniecznie pytanie panie starosto. Czy niepokoją pana opóźnienia przy budowie obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej? W ogóle Powiśle no nie ma szczęścia do dróg.

Starosta: Powiśle Dąbrowskie nie ma szczęścia do tej obwodnicy, w tej chwili prace trwają. Myślę, że tym razem termin zostanie dotrzymany.

Redaktor: Był pan na miejscu? Widział pan te prace?

Starosta: Obserwuje tą budowę.

Redaktor: A teraz kiedy obniżyła się temperatura są prowadzone, jest ktoś na placu budowy?

Starosta: Dzisiaj nie widziałem, ale pewnie jeżeli będą niskie temperatury to prace na pewno będą utrudnione.

Redaktor: Prognozuje pan, że to opóźnienie może być jak duże przy oddaniu tej inwestycji?

Starosta: Nie mam takich informacji, nie mogę powiedzieć.

Redaktor: Niektórzy mówią pół roku, inni mówią rok.

Starosta: Wie pani, pani redaktor pani często włodarzy dąbrowskich pytała o ten temat, oni zapewniali, że mają nadzieję, że terminy zostaną dochowane. Ja też na to liczę, ale nie mogę określić jakie będzie opóźnienie, bo cały czas mieszkańcy czekają na ukończenie tej inwestycji.

Redaktor: Ale wnioskuje z pańskiej wypowiedzi, że słuchał pan programów „Słowo za słowo”.

Starosta: Słucham bardzo często.

Redaktor: Lesław Wieczorek nowy starosta dąbrowski, bardzo dziękuję za spotkanie.

Starosta: Bardzo dziękuję i korzystając z okazji chciałbym złożyć serdeczne życzenia mieszkańcom Powiśla, słuchaczom RDN-u i pani redaktor wszystkiego dobrego również w nowym roku.

W dniu dzisiejszym w porannym programie Radia RDN Małopolska „Słowo za słowo", mogliśmy wysłuchać wywiadu ze starostą dąbrowskim Lesławem Wieczorkiem. Z gospodarzem naszego powiatu rozmawiała Dorota Kunc. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu: Włącz - napisy dla osób niesłyszących Muzyka RDN Małopolska Region jest nasz Redaktor: Wszystko się zgadza, kwadrans po ósmej Lesław Wieczorek starosta dąbrowski oficjalnie dzień dobry panie starosto. Starosta: Dzień dobry witam panią redaktor, witam radiosłuchaczy i internautów. Redaktor: PIS przejęło władze w dąbrowskim starostwie, panie starosto jakie było to pierwsze wejście do urzędu, jak zareagowali pracownicy na nową twarz? Starosta: Pani redaktor wejście było bardzo spokojne, spotykam się z uśmiechami na korytarzu i w pokojach, także strachu nie było zapowiadanego. Redaktor: Podobno zapewniał pan pracowników, takie informacje do mnie dotarły, że „nie będzie czystek personalnych w urzędzie” to jest cytat, prawda to? Starosta: Czystek na pewno nie będzie natomiast zapowiadane były zmiany ewolucyjne pomału przyglądamy się pracy starostwa, poznajemy pracowników. Jest to dla mnie, dla wicestarosty też nowe doświadczenie, przypomnę, że nie tylko gabinet został wymieniony pierwszego starosty i zastępcy, ale też nowi ludzie się pojawili, cały zarząd powiatu to nowe osoby, więc musimy spokojnie przyglądać się i wtedy będziemy podejmować decyzje. Redaktor: Mówi pan zmiany ewolucyjne, a ja pytam co to znaczy? Czy to znaczy reorganizacje w urzędzie także? Starosta: No analizujemy wszystko co dzieje się w urzędzie, musimy też odpowiedzieć na głosy wyborców, którzy obdarzyli nas ogromnym mandatem zaufania. Chcę przypomnieć, że w okręgu pierwszym, drugim i trzecim w sumie zebraliśmy ponad 11 tysięcy głosów, to około 48 % chyba, wydaje mi się. To tak poważny mandat zaufania, że wyborcy od nas oczekują zmian. Redaktor: I one będą? Starosta: One muszą być. Redaktor: A kiedy? Starosta: Spokojnie, tak jak wspomniałem musimy się przyglądać i nauczyć się tej pracy, nowe wyzwania dla nas, dlatego nie możemy pochopnie postępować. Redaktor: W internecie toczy się dyskusja o pańskim doświadczeniu samorządowym czy ono jest czy nie ma panie starosto? Starosta: Jakieś skromne doświadczenie jest, przypomnę, że jestem radnym od trzech kadencji, no z tym, że niestety zawsze w opozycji. Teraz sytuacja się diametralnie zmieniła, więc też nowe wyzwanie dla mnie. Działalność starosty i jego decyzje są wielopoziomowe, wielopłaszczyznowe, zakres zadań jest ogromny także jak wcześniej wspomniałem, że zmiany będą powolne tym bardziej, że mamy okres świąteczny, więc przebywam więcej czasu poza urzędem, odpowiadam pozytywnie na wszystkie zaproszenia, no poznaje instytucje i nowych ludzi. Reaktor: Skoro był pan radnym opozycyjnym to aż się samo nasuwa i nie mogę nie zapytać jak układała się ta współpraca z poprzednim starostą Tadeuszem Kwiatkowskim? Starosta: No tutaj były różne kontrowersje, często spieraliśmy się i efekt wyborów jest taki a nie inny. Redaktor: Przewodniczącą Rady jest Marta Chrabąszcz jak współpraca? Starosta: Bardzo dobrze, dopiero odbyła się jedna sesja, 20-tego w czwartek mamy drugą sesję rady powiatu. To też nowe wyzwanie dla pani przewodniczącej. Redaktor: Ja jeszcze przypomnę wynik wyborów, PIS w powiecie dąbrowskim ma dziewięciu radnych, PSL czterech Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego i Niezależni Ziemi Dąbrowskiej po dwóch. No to jak współpraca z Radą panie starosto? Starosta: No liczę na bardzo dobrą współpracę jeśli chodzi o opozycję to przypomnę, że tam są osobistości właściwie życia samorządowego, wspomnę, że dwóch byłych starostów, dwóch burmistrzów, przewodnicząca rady także to są osoby doświadczone. Redaktor: Będzie łatwo z nimi? Starosta: Myślę, że może być nie łatwo. Redaktor: Jakie to będą dyskusje, może już były jakieś dyskusje, spieraliście się? Starosta: Nie było jeszcze powodów do sporów przypomnę, że przyjmiemy budżet zaproponowany przez naszych poprzedników, chociażby zważywszy na fakt, że zawsze kiedy jest okres wyborczy, później jest zbyt mało czasu, żeby ten budżet jeszcze zmieniać, musi być zatwierdzony przez RIO, więc chociażby z tego powodu tutaj powodów do sporu na razie nie ma. Redaktor: Ja jeszcze wrócę do budżetu za moment, bo takie pytanie też mam, ale jeszcze z kolei chciałabym dopytać, podpytać o tę współpracę z Radą, to jeszcze inaczej panie starosto. Jak to zrobić, żeby dobrze poukładać współpracę, żeby ta współpraca z różnymi radnymi także opozycyjnymi była jak najlepsza. Tak po ludzku jak to zrobić? Ma pan pomysł? Starosta: Po ludzku to już to zrobiliśmy. Oddaliśmy kilka komisji opozycji to jest dowód na to, że jesteśmy otwarci na współpracę, zresztą taką deklarowałem w pierwszym wystąpieniu zaraz po wyborze. Natomiast liczę też na bardzo dobrą współpracę naszej 9-tki, to są nowe twarze w Radzie, no i udało nam się, udało nam się zdobyć to co zaplanowaliśmy, dzięki temu tutaj dzisiaj siedzę przed panią w studio. Przypomnę, że w innych miejscowościach takich jak Bochnia czy Proszowice mimo zwycięstwa nie udało się dowieść tego do pierwszej sesji. Redaktor: No to panie starosto najważniejsza inwestycja z budżetu na nowy rok? Starosta: No najważniejsza inwestycja z budżetu, to dokończenie mostu w Zabrniu, nie ukrywam, że z tą inwestycją są kłopoty i będziemy musieli sobie z tym poradzić. Redaktor: Co to znaczy, że są kłopoty? Starosta: Wykonawca na tą chwilę odstąpił od umowy. Redaktor: Dlaczego? Starosta: Nie znam dokładnie powodów, inwestycje prowadzi Zarząd Drogowy, prawdopodobnie zbyt późno wszedł na plac budowy i dokończenie nie było chyba możliwe w terminie, więc tutaj pewnie będzie spór. Redaktor: Co można teraz zrobić, jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji, bo to rzeczywiście jest trudna sytuacja. Starosta: To jest bardzo trudna sytuacja społecznie, ponieważ mieszkańcy tej okolicy mają poważne utrudnienia. W tej chwili procedujemy możliwość uruchomienia mostu zastępczego. Burmistrz Szczucina również zadeklarował pomoc w tej sprawie, także będziemy chcieli w krótkim czasie skorzystać z takiej inwestycji. Redaktor: Panie starosto to jest inwestycja, budowa tego mostu warta ile? Przypomnijmy. Starosta: Po przetargu to było prawie 3 miliony 900. Redaktor: I kiedy miał być finał prac? Starosta: Finał prac miał być w połowie grudnia. Redaktor: I już wiemy, że to absolutnie niemożliwe. Starosta: I już wiemy, że to niemożliwe. Dzisiaj mamy 18-ty. Redaktor: Jeszcze apropo personaliów panie starosto. Dyrektor szpitala Łukasz Węgrzyn zostanie na stanowisku? Starosta: Ja już deklarowałem, że pan dyrektor dobrze radzi sobie z inwestycjami. I tutaj kolejne wyzwanie pani redaktor pyta o poważne inwestycje no to w szpitalu mamy je. To jest budowa oddziału zakaźnego i remont kilku oddziałów. Na tą chwilę szpital dąbrowski jako jeden z niewielu ma dodatni bilans jeśli chodzi o bieżącą działalność, dlatego pan dyrektor no przede wszystkim musi dokończyć wszystkie inwestycje, które rozpoczął. Redaktor: Ale słyszę, że pan go dobrze ocenia. Starosta: Ja go dobrze oceniam, ocenia go też dobrze personel. Zagadnęło mnie kilka osób, w tym pielęgniarki, które stwierdziły, że „panie starosto proszę mi tylko nie zwalniać pana dyrektora”. Redaktor: Tak powiedziały? Starosta: Tak powiedziały. Redaktor: No to o czymś to świadczy. Starosta: No o czymś to świadczy Redaktor: I jeszcze jedno. Starosta: Zresztą słyszeliśmy, pan dyrektor ma już spore doświadczenie mimo, że jest młodą osobą, zawsze słyszałem pozytywne na jego temat opinie. Redaktor: Jeszcze jedno koniecznie pytanie panie starosto. Czy niepokoją pana opóźnienia przy budowie obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej? W ogóle Powiśle no nie ma szczęścia do dróg. Starosta: Powiśle Dąbrowskie nie ma szczęścia do tej obwodnicy, w tej chwili prace trwają. Myślę, że tym razem termin zostanie dotrzymany. Redaktor: Był pan na miejscu? Widział pan te prace? Starosta: Obserwuje tą budowę. Redaktor: A teraz kiedy obniżyła się temperatura są prowadzone, jest ktoś na placu budowy? Starosta: Dzisiaj nie widziałem, ale pewnie jeżeli będą niskie temperatury to prace na pewno będą utrudnione. Redaktor: Prognozuje pan, że to opóźnienie może być jak duże przy oddaniu tej inwestycji? Starosta: Nie mam takich informacji, nie mogę powiedzieć. Redaktor: Niektórzy mówią pół roku, inni mówią rok. Starosta: Wie pani, pani redaktor pani często włodarzy dąbrowskich pytała o ten temat, oni zapewniali, że mają nadzieję, że terminy zostaną dochowane. Ja też na to liczę, ale nie mogę określić jakie będzie opóźnienie, bo cały czas mieszkańcy czekają na ukończenie tej inwestycji. Redaktor: Ale wnioskuje z pańskiej wypowiedzi, że słuchał pan programów „Słowo za słowo”. Starosta: Słucham bardzo często. Redaktor: Lesław Wieczorek nowy starosta dąbrowski, bardzo dziękuję za spotkanie. Starosta: Bardzo dziękuję i korzystając z okazji chciałbym złożyć serdeczne życzenia mieszkańcom Powiśla, słuchaczom RDN-u i pani redaktor wszystkiego dobrego również w nowym roku.