Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Starosta Tadeusz Kwiatkowski w porannym „Słowo za słowo" RDN

Starosta Tadeusz Kwiatkowski w porannym „Słowo za słowo" RDN

Starosta Tadeusz Kwiatkowski w porannym „Słowo za słowo

W dniu dzisiejszym, 24 kwietnia 2018 roku, w porannym programie Radia RDN Małopolska „Słowo za słowo", prowadzonym przez Dorotę Kunc mogliśmy posłuchać wywiadu ze starostą dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim.

Tematem rozmów między innymi była budowa mostu w Borusowej i uroczyste przekazanie umów na tę inwestycję w minionym tygodniu, na promie łączącym dwa województwa.

Poruszono temat budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej i stanicy rowerowej w Brniu. Podsumowano również 5 Dąbrowskie Spotkania Kliniczne, na które w tym roku złożyła się konferencja medyczna i pierwsza pomoc.

mags

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu:
Włącz - napisy dla osób niesłyszących

Muzyka

RDN Małopolska Region jest nasz

Redaktor: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Powiatu Dąbrowskiego. Dzień dobry Panie Starosto uśmiecham się zaraz powiem dlaczego.

Starosta: Dzień dobry

Redaktor: Dzień dobry

Starosta: Dzień dobry Pani Redaktor, dzień dobry Państwu

Redaktor: Bo jestem ciekawa czy jest pan gotowy na takie starcie ze słuchaczami. Proszę sobie wyobrazić, że dwa listy a w każdym z nim po kilka pytań po naszej ostatniej rozmowie.

Starosta: Pani Redaktor jak są listy podpisane to myślę, że warto na te pytania odpowiadać.

Redaktor: No to zaczynamy

Starosta: Zaczynamy

Redaktor: Most w Borusowej połączy dwa województwa mówią tytuły prasowe po tym symbolicznym spotkaniu na granicy regionów w sprawie tej inwestycji, a ktoś w Internecie pisze „Most w Borusowej gwóźdź do trumny dla Dąbrowy Tarnowskiej”. Jak Pan sądzi dlaczego?

Starosta: Nie rozumiem tego pytania, bo myślę, że jest to też i dobre rozwiązanie dla mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej.

Redaktor: Pan nie widzi zagrożenia?

Starosta: A w ogóle dla powiatu ja widzę rozwój powiatu dąbrowskiego, bo myślę, że wybudowanie mostu w Borusowej pozwoli na rozwój tych terenów powiatu, które można powiedzieć były bardzo słabo skomunikowane. Infrastruktura drogowa czy w ogóle uzbrojenie terenu jest bardzo ważne do przyciągnięcia inwestorów i myślę, że ten teren Gręboszowa, gminy Gręboszów, gminy Bolesław, część gminy Olesno myślę, że to tutaj pozwoli na to, że nastąpi lepszy rozwój, rozwój tych terenów, bo będzie lepszy dostęp myślę, że tutaj połączenie mostu z autostradą mogą być dwa rozwiązania. Jedno rozwiązanie to przez gminę Żabno, drugie rozwiązanie przez gminę Dąbrowę Tarnowską włączenie się do obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej i to można powiedzieć pozwoli też na większy rozwój tez i Dąbrowy Tarnowskiej.

Redaktor: Tylko jest pytanie panie starosto co będzie pierwsze czy most

Starosta: powiatu dąbrowskiego skróci to odległość przyjazdu z Dąbrowy Tarnowskiej do Warszawy o dużo dużo kilometrów.

Redaktor: w Borusowej czy obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej, bo jest kolejne pytanie „ Co dalej z obwodnicą Dąbrowy Tarnowskiej, Eugeniusz pyta: „Dlaczego nie ma żadnej informacji na ten temat?”.

Starosta: Pani Redaktor myślę, że to trzeba jeszcze trochę czasu. Ja już tutaj kilka razy na antenie mówiłem, że wszyscy optymiści byli, że to bardzo szybko ten przetarg zostanie rozstrzygnięty i umowa zostanie z nowym wykonawcą podpisana i ten wykonawca wejdzie na realizację tej inwestycji. Inwestycja została rozpoczęta jak wiele inwestycji, które nie raz się tam borykają z różnymi problemami i te inwestycje są kontynuowane. Wcześniej czy później ta inwestycja zostanie skończona. My możemy tylko i wyłącznie monitować, bo inwestycja jest rządowa.

Redaktor: A robicie to panie Starosto?

Starosta: Robimy

Redaktor: Bo w kwietniu miało być ponowne podpisanie umowy z nowym wykonawcą i co?

Starosta: Tak, tylko, że to jest poza nami i my możemy tylko dopytywać kiedy to będzie.

Redaktor: I co wiecie? Pytaliście?

Starosta: Oceny są tych przetargów, prawdopodobnie, że to już decyzja w najbliższych dniach ma być podjęta, z czego byśmy się bardzo cieszyli, że zostanie ten przetarg rozstrzygnięty, ogłoszone rozstrzygnięcie i, że zostanie wybrany wykonawca, wykonawca taki, który wejdzie na tą inwestycje i, że już nie będzie takich problemów jak do tej pory.

Redaktor: Panie Starosto ile w sumie sięgnie opóźnienie w budowie obwodnicy? Jak pan szacuje?

Starosta: Ja bym cieszył się, żeby w ogóle wykonawca nadrobił, żeby te okresy zimowe były

Redaktor: A jest możliwe?

Starosta: Pani Redaktor jeżeli zima będzie lekka, tak jak tego roku

Redaktor: Ale nie możemy zakładać, że zima będzie lekka

Starosta: No ale możemy różne rozwiązania zakładać to jest szansa na to, że to opóźnienie będzie nieduże. A jeżeli

Redaktor: Co to znaczy nieduże?

Starosta: Do pół roku myślę, że to opóźnienie jeżeli by wyniosło pół roku to myślę, że to by było bardzo dobrze. Jeżeli będą trudne warunki i nie da się realizować tej inwestycji, bo różnie jest, że jest jesień mokra i zima jest też i ciężka i długa no to, to opóźnienie wtedy zostanie wydłużone. Z tego co wiem to inwestor chce, żeby jak najszybciej, żeby praktycznie zmniejszyć ten czas realizacji, skrócić żeby , to opóźnienie było jak najmniejsze.

Redaktor: PIS panie Starosto mocno rusza w Polskę. Na dąbrowszczyźnie był ostatnio szef MSWiA, wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński. A PSL też rusza w Polskę, w region?

Starosta: Pani redaktor my tak samo robimy spotkania z mieszkańcami i myślę, że wie pani pod publikę nie chcemy, nie chcemy w taki sposób jak tu medialnie, że ruszamy w Polskę.

Redaktor: Ale były tłumy na spotkaniu z Joachimem Brudzińskim

Starosta: Ja tych tłumów nie, ja nie byłem na spotkaniu

Redaktor: A był pan?

Starosta: Nie byłem na tym spotkaniu ale z tego co informacje takie do mnie dochodziły to tłumów wielkich nie było. Nie wiem, nie chce tutaj się wypowiadać czy były tłumy czy nie były tłumy. Myślę, że każde wyjście do mieszkańców jest dobre i myślę, że jest potrzebne i to też

Redaktor: To PIS dobrze robi

Starosta: Spotykamy się z mieszkańcami, nasz prezes Władysław Kosiniak-Kamysz jeździ po Polsce, spotyka się z mieszkańcami, przedstawia program, przedstawia problemy jakie są w Państwie. Myślę, że to jest potrzebne żeby praktycznie dotrzeć z tą informacją do mieszkańców, żeby przekazać tą informację bezpośrednio do wyborców.

Redaktor: Jakieś spotkanie w najbliższym czasie na dąbrowszczyźnie?

Starosta: W najbliższym czasie tak, będą w maju spotkania. Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz będzie organizował spotkanie, z początkiem maja myślę, że tutaj też poproszę panią Redaktor, jak Pani tylko będzie chciała poinformować mieszkańców przez radio RDN o takim spotkaniu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Redaktor: To będziemy w kontakcie.

Starosta: Będziemy w kontakcie

Redaktor: Panie Starosto zakończyły się dąbrowskie spotkania kliniczne. Po tym plenerowym pokazie pierwszej pomocy ktoś napisał tak: „Szkoda, że takie ciekawe rzeczy odbywają się wtedy kiedy ludzie pracują. Gdyby odbywało się to w niedzielę na pewno byłoby więcej zainteresowanych” Co pan na to?

Starosta: Pani Redaktor, wie pani co, no każdy czas może być niedobry, inni powiedzą, że w niedzielę robimy takie pokazy, no to ludzie też nie pójdą do kościoła czy to też jest jakieś zamieszanie, że przeszkadzamy czy zakłócamy porządek i ciszę w mieście. Myślę, że ten cykl spotkań klinicznych, który już jest , piąty był teraz, jest bardzo ważny, bo pierwszy raz chyba się zdarzyło, że tylu profesorów zjechało do Dąbrowy Tarnowskiej.

Redaktor: Do nowego miejsca

Starosta: Do nowego miejsca

Redaktor: zresztą do synagogi

Starosta: Gdzie tu ta konferencja była organizowana w synagodze. Myślę, że bardzo dobre miejsce na taką konferencję.

Redaktor: Chwalą uczestnicy

Starosta: Chwalą uczestnicy miejsce i myślę, że to miejsce już powinno się wpisać, że w tym miejscu te spotkania kliniczne będą organizowane. No pokaz musi być, odbywać się wtedy kiedy jest duży ruch w mieście, kiedy to zdarzenie może zaistnieć. No chcemy też i przyjezdnych, jak najwięcej mieszkańców, którzy przyjeżdżają, przejeżdżają przez Dąbrowę Tarnowską.

Redaktor: No to może właśnie w weekend byłoby ich więcej.

Starosta: Myślę, że nie, bo obserwując i jak jest w niedzielę, jaki jest ruch w Dąbrowie Tarnowskiej myślę, że piątek to był takim dniem gdzie ten ruch jest duży w Dąbrowie Tarnowskiej wtedy to zainteresowanie jest większe ludzie mogą się w jakiś sposób też i w to włączyć obserwując te zdarzenia jakie miały miejsce wtedy tutaj.

Redaktor: Jest kolejne pytanie mogę?

Starosta: Tak

Redaktor: Ile starostwo środków przeznaczyło na ściągnięcie inwestorów na teren powiśla? – pyta słuchacz.

Starosta: Pani redaktor, my promujemy, my informujemy, bo praktycznie tereny jeżeli chodzi o strefę aktywności gospodarczej no to jest własnością gminy.

Redaktor: A możemy to policzyć?

Starosta: W jaki sposób możemy liczyć? Wie pani

Redaktor: Pyta słuchacz ile starostwo środków przeznaczyło na ściągnięcie inwestorów na teren powiśla?

Starosta: Mamy cały czas informację na naszej stronie pokazujemy tu informacje, że są tereny. Tak samo jest informacja w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, tak samo w Krakowskim Parku Technologicznym, bo strefa Dąbrowa Tarnowska to jest podstrefą Krakowskiego Parku Technologicznego i myślę, że tutaj, że tutaj te wszystkie informacje są przekazywane, żeby jak najwięcej zachęcić

Redaktor: A zainteresowanie jest?

Starosta: zachęcić inwestorów. Już pani powiem czy jest zainteresowanie. Zainteresowanie byłoby wtedy gdyby strefa byłaby uzbrojona i myślę, że tutaj kwestia działania gminy, bo w sumie są właścicielem i praktycznie ja podpowiadam burmistrzowi różne rozwiązania.

Redaktor: Przytyczek do miasta, do burmistrza

Starosta: Nie, nie prztyczek, wie pani tylko kwestia jest taka, że trochę długo trwa to uzbrojenie terenu, bo inwestorzy byli , nawet sam osobiście byłem z jednym inwestorem u burmistrza, który przedstawiał swój pomysł na wejście w teren. Teraz już jeden inwestor jeżeli chodzi o wykupił dwa hektary pola pod inwestycje.

Redaktor: No to co się dzieje, że strefa nie jest tak długo uzbrojona?

Starosta: Wszyscy czekają na uzbrojenie terenu na drogę dojazdową. Projekt jest zrobiony jeżeli chodzi o drogę dojazdową do strefy. Myślę, że pozyskanie środków by pozwoliło gminie ewentualnie własne środki zaangażować w wykonanie drogi dojazdowej, uzbrojenie terenu i wtedy inwestorzy by chętnie przyszli na ten teren.

Redaktor: Będziemy pilotować i badać ten temat przekażemy Państwu informacje. No i jeszcze jedno pytanie. Powstaje stanica rowerowa w Brniu, mieszkańcy chwalą inwestycje lecz ktoś pisze tak: „Problemem jest droga a raczej jej brak. Samochody ekip remontujących spichlerz zniszczyły drogę wiodącą od bramy wjazdowej do bloków, do stanicy i co teraz?

Starosta: Pani redaktor na bloki

Redaktor: Czy będzie remont tej drogi?

Starosta: Bloki, jeżeli jest sołectwo to jest i gmina i gmina est właścicielem, no nie właścicielem tylko gmina odpowiada za mieszkańców. Bloki są wykupione i praktycznie są tam mieszkańcy, którzy korzystają, mieszkają

Redaktor: Czyli kto powinien się tym zająć?

Starosta: Jest to na terenie naszym, na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego

Redaktor: No właśnie

Starosta: na terenie zespołu dworsko-parkowego zostały działki wydzielone, to był myślę w tych latach, w których była podejmowana decyzja, żeby na zabytkowym terenie wybudować bloki mieszkalne nie była najlepsza. Droga od dawna jest w takim stanie, teraz realizujemy tą stanice rowerową. Ten ciężki sprzęt no nie do końca tak zniszczył tą drogę, bo w okresie zimowym jak był teren zamarznięty samochody jeździły.

Redaktor: No ale fakt jest taki panie starosto, że ona jest zniszczona

Starosta: Myślę, że nie rozjeździły. Kwestia jest taka. Te zniszczenia, które wykonawca wykonał te zniszczenia czy dokonał tych zniszczeń to będzie musiał naprawić i tą drogę

Redaktor: Rozmawialiście już w tej sprawie?

Starosta: Tak, tak ja już rozmawiałem z wykonawcą, bo było spotkanie wójta z mieszkańcami Brnia i praktycznie oni przedstawiali ten problem tej drogi dojazdowej

Redaktor: Kiedy jakiś termin doraźny?

Starosta: a droga od bramy, wie pani kwestia jest taka to nie jest do końca prawdą co mieszkańcy podnoszą, bo droga na odcinku od bramy do bloków jest asfaltowa i jest dobra, nie jest zniszczona, jest tylko nieduży odcinek drogi, który można powiedzieć parę dołków powstało i to zostanie naprawionych przez wykonawcę.

Redaktor: Panie starosto a gdzie na majówkę?

Starosta: Na majówkę w Dąbrowie

Redaktor: Jest już plan?

Starosta: W Dąbrowie

Redaktor: Stacjonarnie na miejscu?

Starosta: Na miejscu, jak co roku spędzam majówkę w Dąbrowie Tarnowskiej i w gminie Szczucin drugiego maja tak samo jest uroczystość obchodów trzeciego maja już tam organizują drugiego maja u nas jest trzeciego maja jak co roku majówkę spędzam w Dąbrowie. Już majówkę myśmy rozpoczęli, bo w sobotę już był turniej o puchar starosty z tej okazji, okazji trzeciego maja także ta majówka jak co roku w Dąbrowie Tarnowskiej

Redaktor: O tym będziemy informować więcej w naszych serwisach. Natomiast jestem ciekawa pańskiej opinii zupełnie już na koniec, bo czas bardzo goni. Gazety piszą dzisiaj, że na majówkę to lepiej zostać w domu, lepiej się nie wybierać poza miejsce zamieszkania, bo wszędzie są dzikie tłumy. Ma pan podobne obserwacje?

Starosta: Nie rozumiem tego pytania

Redaktor: Że gdziekolwiek się pojedzie do jakiś kurortów, znanych miejscowości to po prostu jest tak dużo ludzi, że lepiej zostać tam gdzie się jest, gdzie się mieszka.

Starosta: Pani redaktor myślę, że dlatego jest dużo ludzi, ze względu na to, że jest długi weekend, bo bo dwa trzy dni urlopu

Redaktor: No to lepiej wyjeżdżać czy nie wyjeżdżać rozstrzygniemy ten dylemat?

Starosta: Myślę, że każdy gdzieś coś dla siebie znajdzie i myślę, że każdy znajdzie takie miejsce dla siebie gdzie będzie mógł spokojnie spędzić ten czas wyjazdu i odpocząć nabrać energii do pracy

Redaktor: Jakieś spokojne miejsce

Starosta: Każdy gdzieś tam poszuka myślę, że tyle jest miejsc pięknych w Polsce, że można gdzieś odnaleźć. Nie wszyscy muszą jechać w jedno miejsce do kurortów, bo myślę, że tak trochę jakaś moda wyjazdu do dużych kurortów w takim okresie czasu myślę, że nie jest do końca dobrym pomysłem. Myślę, że lepiej ucieknąć tam gdzie piękne jakieś miejsce tam gdzie jest mniej ludzi.

Redaktor: Na dąbrowszczyzne na przykład

Starosta: Tak, na przykład na dąbrowszczyzne, piękne miejsca na przykład zespół dworsko-parkowy w Brniu, można pospacerować po pięknym parku, do Zalipia pojechać, tak samo i do Szczucina jest Muzeum Drogownictwa czy w Dąbrowie, co wspominaliśmy o synagodze. Są piękne miejsca, które warto zwiedzić i przyjechać, troszeczkę się zrelaksować. Myślę, że zapraszamy mieszkańców województwa małopolskiego do przyjazdu, nie tylko województwa, bo myślę, że innych województw tak samo do przyjazdu do powiatu dąbrowskiego, zwiedzenie pięknych miejsc, uroczych miejsc, które są na terenie powiatu dąbrowskiego.

Redaktor: Starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski z nami we wtorkowy poranek, bardzo dziękuję.

Starosta: Dziękuję pani redaktor, dziękuję Państwu

Redaktor: Do usłyszenia

Starosta: Do usłyszenia, do zobaczenia

W dniu dzisiejszym, 24 kwietnia 2018 roku, w porannym programie Radia RDN Małopolska „Słowo za słowo", prowadzonym przez Dorotę Kunc mogliśmy posłuchać wywiadu ze starostą dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim. Tematem rozmów między innymi była budowa mostu w Borusowej i uroczyste przekazanie umów na tę inwestycję w minionym tygodniu, na promie łączącym dwa województwa. Poruszono temat budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej i stanicy rowerowej w Brniu. Podsumowano również 5 Dąbrowskie Spotkania Kliniczne, na które w tym roku złożyła się konferencja medyczna i pierwsza pomoc. mags Zachęcamy do obejrzenia wywiadu: Włącz - napisy dla osób niesłyszących Muzyka RDN Małopolska Region jest nasz Redaktor: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Powiatu Dąbrowskiego. Dzień dobry Panie Starosto uśmiecham się zaraz powiem dlaczego. Starosta: Dzień dobry Redaktor: Dzień dobry Starosta: Dzień dobry Pani Redaktor, dzień dobry Państwu Redaktor: Bo jestem ciekawa czy jest pan gotowy na takie starcie ze słuchaczami. Proszę sobie wyobrazić, że dwa listy a w każdym z nim po kilka pytań po naszej ostatniej rozmowie. Starosta: Pani Redaktor jak są listy podpisane to myślę, że warto na te pytania odpowiadać. Redaktor: No to zaczynamy Starosta: Zaczynamy Redaktor: Most w Borusowej połączy dwa województwa mówią tytuły prasowe po tym symbolicznym spotkaniu na granicy regionów w sprawie tej inwestycji, a ktoś w Internecie pisze „Most w Borusowej gwóźdź do trumny dla Dąbrowy Tarnowskiej”. Jak Pan sądzi dlaczego? Starosta: Nie rozumiem tego pytania, bo myślę, że jest to też i dobre rozwiązanie dla mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej. Redaktor: Pan nie widzi zagrożenia? Starosta: A w ogóle dla powiatu ja widzę rozwój powiatu dąbrowskiego, bo myślę, że wybudowanie mostu w Borusowej pozwoli na rozwój tych terenów powiatu, które można powiedzieć były bardzo słabo skomunikowane. Infrastruktura drogowa czy w ogóle uzbrojenie terenu jest bardzo ważne do przyciągnięcia inwestorów i myślę, że ten teren Gręboszowa, gminy Gręboszów, gminy Bolesław, część gminy Olesno myślę, że to tutaj pozwoli na to, że nastąpi lepszy rozwój, rozwój tych terenów, bo będzie lepszy dostęp myślę, że tutaj połączenie mostu z autostradą mogą być dwa rozwiązania. Jedno rozwiązanie to przez gminę Żabno, drugie rozwiązanie przez gminę Dąbrowę Tarnowską włączenie się do obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej i to można powiedzieć pozwoli też na większy rozwój tez i Dąbrowy Tarnowskiej. Redaktor: Tylko jest pytanie panie starosto co będzie pierwsze czy most Starosta: powiatu dąbrowskiego skróci to odległość przyjazdu z Dąbrowy Tarnowskiej do Warszawy o dużo dużo kilometrów. Redaktor: w Borusowej czy obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej, bo jest kolejne pytanie „ Co dalej z obwodnicą Dąbrowy Tarnowskiej, Eugeniusz pyta: „Dlaczego nie ma żadnej informacji na ten temat?”. Starosta: Pani Redaktor myślę, że to trzeba jeszcze trochę czasu. Ja już tutaj kilka razy na antenie mówiłem, że wszyscy optymiści byli, że to bardzo szybko ten przetarg zostanie rozstrzygnięty i umowa zostanie z nowym wykonawcą podpisana i ten wykonawca wejdzie na realizację tej inwestycji. Inwestycja została rozpoczęta jak wiele inwestycji, które nie raz się tam borykają z różnymi problemami i te inwestycje są kontynuowane. Wcześniej czy później ta inwestycja zostanie skończona. My możemy tylko i wyłącznie monitować, bo inwestycja jest rządowa. Redaktor: A robicie to panie Starosto? Starosta: Robimy Redaktor: Bo w kwietniu miało być ponowne podpisanie umowy z nowym wykonawcą i co? Starosta: Tak, tylko, że to jest poza nami i my możemy tylko dopytywać kiedy to będzie. Redaktor: I co wiecie? Pytaliście? Starosta: Oceny są tych przetargów, prawdopodobnie, że to już decyzja w najbliższych dniach ma być podjęta, z czego byśmy się bardzo cieszyli, że zostanie ten przetarg rozstrzygnięty, ogłoszone rozstrzygnięcie i, że zostanie wybrany wykonawca, wykonawca taki, który wejdzie na tą inwestycje i, że już nie będzie takich problemów jak do tej pory. Redaktor: Panie Starosto ile w sumie sięgnie opóźnienie w budowie obwodnicy? Jak pan szacuje? Starosta: Ja bym cieszył się, żeby w ogóle wykonawca nadrobił, żeby te okresy zimowe były Redaktor: A jest możliwe? Starosta: Pani Redaktor jeżeli zima będzie lekka, tak jak tego roku Redaktor: Ale nie możemy zakładać, że zima będzie lekka Starosta: No ale możemy różne rozwiązania zakładać to jest szansa na to, że to opóźnienie będzie nieduże. A jeżeli Redaktor: Co to znaczy nieduże? Starosta: Do pół roku myślę, że to opóźnienie jeżeli by wyniosło pół roku to myślę, że to by było bardzo dobrze. Jeżeli będą trudne warunki i nie da się realizować tej inwestycji, bo różnie jest, że jest jesień mokra i zima jest też i ciężka i długa no to, to opóźnienie wtedy zostanie wydłużone. Z tego co wiem to inwestor chce, żeby jak najszybciej, żeby praktycznie zmniejszyć ten czas realizacji, skrócić żeby , to opóźnienie było jak najmniejsze. Redaktor: PIS panie Starosto mocno rusza w Polskę. Na dąbrowszczyźnie był ostatnio szef MSWiA, wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński. A PSL też rusza w Polskę, w region? Starosta: Pani redaktor my tak samo robimy spotkania z mieszkańcami i myślę, że wie pani pod publikę nie chcemy, nie chcemy w taki sposób jak tu medialnie, że ruszamy w Polskę. Redaktor: Ale były tłumy na spotkaniu z Joachimem Brudzińskim Starosta: Ja tych tłumów nie, ja nie byłem na spotkaniu Redaktor: A był pan? Starosta: Nie byłem na tym spotkaniu ale z tego co informacje takie do mnie dochodziły to tłumów wielkich nie było. Nie wiem, nie chce tutaj się wypowiadać czy były tłumy czy nie były tłumy. Myślę, że każde wyjście do mieszkańców jest dobre i myślę, że jest potrzebne i to też Redaktor: To PIS dobrze robi Starosta: Spotykamy się z mieszkańcami, nasz prezes Władysław Kosiniak-Kamysz jeździ po Polsce, spotyka się z mieszkańcami, przedstawia program, przedstawia problemy jakie są w Państwie. Myślę, że to jest potrzebne żeby praktycznie dotrzeć z tą informacją do mieszkańców, żeby przekazać tą informację bezpośrednio do wyborców. Redaktor: Jakieś spotkanie w najbliższym czasie na dąbrowszczyźnie? Starosta: W najbliższym czasie tak, będą w maju spotkania. Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz będzie organizował spotkanie, z początkiem maja myślę, że tutaj też poproszę panią Redaktor, jak Pani tylko będzie chciała poinformować mieszkańców przez radio RDN o takim spotkaniu w Dąbrowie Tarnowskiej. Redaktor: To będziemy w kontakcie. Starosta: Będziemy w kontakcie Redaktor: Panie Starosto zakończyły się dąbrowskie spotkania kliniczne. Po tym plenerowym pokazie pierwszej pomocy ktoś napisał tak: „Szkoda, że takie ciekawe rzeczy odbywają się wtedy kiedy ludzie pracują. Gdyby odbywało się to w niedzielę na pewno byłoby więcej zainteresowanych” Co pan na to? Starosta: Pani Redaktor, wie pani co, no każdy czas może być niedobry, inni powiedzą, że w niedzielę robimy takie pokazy, no to ludzie też nie pójdą do kościoła czy to też jest jakieś zamieszanie, że przeszkadzamy czy zakłócamy porządek i ciszę w mieście. Myślę, że ten cykl spotkań klinicznych, który już jest , piąty był teraz, jest bardzo ważny, bo pierwszy raz chyba się zdarzyło, że tylu profesorów zjechało do Dąbrowy Tarnowskiej. Redaktor: Do nowego miejsca Starosta: Do nowego miejsca Redaktor: zresztą do synagogi Starosta: Gdzie tu ta konferencja była organizowana w synagodze. Myślę, że bardzo dobre miejsce na taką konferencję. Redaktor: Chwalą uczestnicy Starosta: Chwalą uczestnicy miejsce i myślę, że to miejsce już powinno się wpisać, że w tym miejscu te spotkania kliniczne będą organizowane. No pokaz musi być, odbywać się wtedy kiedy jest duży ruch w mieście, kiedy to zdarzenie może zaistnieć. No chcemy też i przyjezdnych, jak najwięcej mieszkańców, którzy przyjeżdżają, przejeżdżają przez Dąbrowę Tarnowską. Redaktor: No to może właśnie w weekend byłoby ich więcej. Starosta: Myślę, że nie, bo obserwując i jak jest w niedzielę, jaki jest ruch w Dąbrowie Tarnowskiej myślę, że piątek to był takim dniem gdzie ten ruch jest duży w Dąbrowie Tarnowskiej wtedy to zainteresowanie jest większe ludzie mogą się w jakiś sposób też i w to włączyć obserwując te zdarzenia jakie miały miejsce wtedy tutaj. Redaktor: Jest kolejne pytanie mogę? Starosta: Tak Redaktor: Ile starostwo środków przeznaczyło na ściągnięcie inwestorów na teren powiśla? – pyta słuchacz. Starosta: Pani redaktor, my promujemy, my informujemy, bo praktycznie tereny jeżeli chodzi o strefę aktywności gospodarczej no to jest własnością gminy. Redaktor: A możemy to policzyć? Starosta: W jaki sposób możemy liczyć? Wie pani Redaktor: Pyta słuchacz ile starostwo środków przeznaczyło na ściągnięcie inwestorów na teren powiśla? Starosta: Mamy cały czas informację na naszej stronie pokazujemy tu informacje, że są tereny. Tak samo jest informacja w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, tak samo w Krakowskim Parku Technologicznym, bo strefa Dąbrowa Tarnowska to jest podstrefą Krakowskiego Parku Technologicznego i myślę, że tutaj, że tutaj te wszystkie informacje są przekazywane, żeby jak najwięcej zachęcić Redaktor: A zainteresowanie jest? Starosta: zachęcić inwestorów. Już pani powiem czy jest zainteresowanie. Zainteresowanie byłoby wtedy gdyby strefa byłaby uzbrojona i myślę, że tutaj kwestia działania gminy, bo w sumie są właścicielem i praktycznie ja podpowiadam burmistrzowi różne rozwiązania. Redaktor: Przytyczek do miasta, do burmistrza Starosta: Nie, nie prztyczek, wie pani tylko kwestia jest taka, że trochę długo trwa to uzbrojenie terenu, bo inwestorzy byli , nawet sam osobiście byłem z jednym inwestorem u burmistrza, który przedstawiał swój pomysł na wejście w teren. Teraz już jeden inwestor jeżeli chodzi o wykupił dwa hektary pola pod inwestycje. Redaktor: No to co się dzieje, że strefa nie jest tak długo uzbrojona? Starosta: Wszyscy czekają na uzbrojenie terenu na drogę dojazdową. Projekt jest zrobiony jeżeli chodzi o drogę dojazdową do strefy. Myślę, że pozyskanie środków by pozwoliło gminie ewentualnie własne środki zaangażować w wykonanie drogi dojazdowej, uzbrojenie terenu i wtedy inwestorzy by chętnie przyszli na ten teren. Redaktor: Będziemy pilotować i badać ten temat przekażemy Państwu informacje. No i jeszcze jedno pytanie. Powstaje stanica rowerowa w Brniu, mieszkańcy chwalą inwestycje lecz ktoś pisze tak: „Problemem jest droga a raczej jej brak. Samochody ekip remontujących spichlerz zniszczyły drogę wiodącą od bramy wjazdowej do bloków, do stanicy i co teraz? Starosta: Pani redaktor na bloki Redaktor: Czy będzie remont tej drogi? Starosta: Bloki, jeżeli jest sołectwo to jest i gmina i gmina est właścicielem, no nie właścicielem tylko gmina odpowiada za mieszkańców. Bloki są wykupione i praktycznie są tam mieszkańcy, którzy korzystają, mieszkają Redaktor: Czyli kto powinien się tym zająć? Starosta: Jest to na terenie naszym, na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego Redaktor: No właśnie Starosta: na terenie zespołu dworsko-parkowego zostały działki wydzielone, to był myślę w tych latach, w których była podejmowana decyzja, żeby na zabytkowym terenie wybudować bloki mieszkalne nie była najlepsza. Droga od dawna jest w takim stanie, teraz realizujemy tą stanice rowerową. Ten ciężki sprzęt no nie do końca tak zniszczył tą drogę, bo w okresie zimowym jak był teren zamarznięty samochody jeździły. Redaktor: No ale fakt jest taki panie starosto, że ona jest zniszczona Starosta: Myślę, że nie rozjeździły. Kwestia jest taka. Te zniszczenia, które wykonawca wykonał te zniszczenia czy dokonał tych zniszczeń to będzie musiał naprawić i tą drogę Redaktor: Rozmawialiście już w tej sprawie? Starosta: Tak, tak ja już rozmawiałem z wykonawcą, bo było spotkanie wójta z mieszkańcami Brnia i praktycznie oni przedstawiali ten problem tej drogi dojazdowej Redaktor: Kiedy jakiś termin doraźny? Starosta: a droga od bramy, wie pani kwestia jest taka to nie jest do końca prawdą co mieszkańcy podnoszą, bo droga na odcinku od bramy do bloków jest asfaltowa i jest dobra, nie jest zniszczona, jest tylko nieduży odcinek drogi, który można powiedzieć parę dołków powstało i to zostanie naprawionych przez wykonawcę. Redaktor: Panie starosto a gdzie na majówkę? Starosta: Na majówkę w Dąbrowie Redaktor: Jest już plan? Starosta: W Dąbrowie Redaktor: Stacjonarnie na miejscu? Starosta: Na miejscu, jak co roku spędzam majówkę w Dąbrowie Tarnowskiej i w gminie Szczucin drugiego maja tak samo jest uroczystość obchodów trzeciego maja już tam organizują drugiego maja u nas jest trzeciego maja jak co roku majówkę spędzam w Dąbrowie. Już majówkę myśmy rozpoczęli, bo w sobotę już był turniej o puchar starosty z tej okazji, okazji trzeciego maja także ta majówka jak co roku w Dąbrowie Tarnowskiej Redaktor: O tym będziemy informować więcej w naszych serwisach. Natomiast jestem ciekawa pańskiej opinii zupełnie już na koniec, bo czas bardzo goni. Gazety piszą dzisiaj, że na majówkę to lepiej zostać w domu, lepiej się nie wybierać poza miejsce zamieszkania, bo wszędzie są dzikie tłumy. Ma pan podobne obserwacje? Starosta: Nie rozumiem tego pytania Redaktor: Że gdziekolwiek się pojedzie do jakiś kurortów, znanych miejscowości to po prostu jest tak dużo ludzi, że lepiej zostać tam gdzie się jest, gdzie się mieszka. Starosta: Pani redaktor myślę, że dlatego jest dużo ludzi, ze względu na to, że jest długi weekend, bo bo dwa trzy dni urlopu Redaktor: No to lepiej wyjeżdżać czy nie wyjeżdżać rozstrzygniemy ten dylemat? Starosta: Myślę, że każdy gdzieś coś dla siebie znajdzie i myślę, że każdy znajdzie takie miejsce dla siebie gdzie będzie mógł spokojnie spędzić ten czas wyjazdu i odpocząć nabrać energii do pracy Redaktor: Jakieś spokojne miejsce Starosta: Każdy gdzieś tam poszuka myślę, że tyle jest miejsc pięknych w Polsce, że można gdzieś odnaleźć. Nie wszyscy muszą jechać w jedno miejsce do kurortów, bo myślę, że tak trochę jakaś moda wyjazdu do dużych kurortów w takim okresie czasu myślę, że nie jest do końca dobrym pomysłem. Myślę, że lepiej ucieknąć tam gdzie piękne jakieś miejsce tam gdzie jest mniej ludzi. Redaktor: Na dąbrowszczyzne na przykład Starosta: Tak, na przykład na dąbrowszczyzne, piękne miejsca na przykład zespół dworsko-parkowy w Brniu, można pospacerować po pięknym parku, do Zalipia pojechać, tak samo i do Szczucina jest Muzeum Drogownictwa czy w Dąbrowie, co wspominaliśmy o synagodze. Są piękne miejsca, które warto zwiedzić i przyjechać, troszeczkę się zrelaksować. Myślę, że zapraszamy mieszkańców województwa małopolskiego do przyjazdu, nie tylko województwa, bo myślę, że innych województw tak samo do przyjazdu do powiatu dąbrowskiego, zwiedzenie pięknych miejsc, uroczych miejsc, które są na terenie powiatu dąbrowskiego. Redaktor: Starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski z nami we wtorkowy poranek, bardzo dziękuję. Starosta: Dziękuję pani redaktor, dziękuję Państwu Redaktor: Do usłyszenia Starosta: Do usłyszenia, do zobaczenia