Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Sukcesy dąbrowskiego kolekcjonera - Unikalne zbiory

Sukcesy dąbrowskiego kolekcjonera - Unikalne zbiory

Sukcesy dąbrowskiego kolekcjonera - Unikalne zbiory

Krzysztof Poloński, właściciel Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Dąbrowie Tarnowskiej, otrzymał kolejne wyróżnienia za zgromadzone przez siebie zbiory. Można je oglądać w otwartej w ubiegłym roku galerii przy ul. 1 Maja.
W lipcu br. zgromadzona przez Krzysztofa Polońskiego kolekcja agatów, zatytułowana „Agatowe planety marzeń" , zajęła drugie miejsce podczas Lata Agatowego w Lwówku Śląskim oraz na Międzynarodowej Giełdzie Minerałów w Kopalni Soli w Wieliczce.
Zbiory dąbrowskiego kolekcjonera zostały także docenione na giełdzie specjalnej organizowanej przez Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie. Przyznano mu pierwsze miejsce za zbiór agatów z prazjolitem, niezwykle rzadką odmianą kwarcu. – Jest on znany przede wszystkim w postaci przezroczystej, jako kryształ górski. Tu przyjmuje charakterystyczny zielony kolor. Początkowo kolor ten w kwarcach uzyskiwano sztucznie w temperaturze 500 stopni Celsjusza z fioletowych ametystów pochodzących ze złóż w Brazylii. Odkrycie prazjolitu w Polsce w agatach dolnośląskich jest rarytasem na skalę światową – wyjaśnia Krzysztof Poloński.
Nagrodzone ekspozycje można podziwiać w Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dąbrowie. Ekspozycja w budynku Krispolu cieszy się dużym zainteresowaniem. Odwiedzają ją m.in. goście z zagranicy i uczniowie szkół z Powiśla.

Źródło: Dziennik Polski

Krzysztof Poloński, właściciel Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Dąbrowie Tarnowskiej, otrzymał kolejne wyróżnienia za zgromadzone przez siebie zbiory. Można je oglądać w otwartej w ubiegłym roku galerii przy ul. 1 Maja.W lipcu br. zgromadzona przez Krzysztofa Polońskiego kolekcja agatów, zatytułowana „Agatowe planety marzeń" , zajęła drugie miejsce podczas Lata Agatowego w Lwówku Śląskim oraz na Międzynarodowej Giełdzie Minerałów w Kopalni Soli w Wieliczce.Zbiory dąbrowskiego kolekcjonera zostały także docenione na giełdzie specjalnej organizowanej przez Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie. Przyznano mu pierwsze miejsce za zbiór agatów z prazjolitem, niezwykle rzadką odmianą kwarcu. – Jest on znany przede wszystkim w postaci przezroczystej, jako kryształ górski. Tu przyjmuje charakterystyczny zielony kolor. Początkowo kolor ten w kwarcach uzyskiwano sztucznie w temperaturze 500 stopni Celsjusza z fioletowych ametystów pochodzących ze złóż w Brazylii. Odkrycie prazjolitu w Polsce w agatach dolnośląskich jest rarytasem na skalę światową – wyjaśnia Krzysztof Poloński.Nagrodzone ekspozycje można podziwiać w Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dąbrowie. Ekspozycja w budynku Krispolu cieszy się dużym zainteresowaniem. Odwiedzają ją m.in. goście z zagranicy i uczniowie szkół z Powiśla. Źródło: Dziennik Polski