Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
21 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej miała miejsce siedmiogodzinna symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego, zorganizowana przez Polską Fundację im. Roberta Szumana, Fundację Konrada Adenauera oraz Parlament Europejski w ramach projektu Parlament Europejski +/-50. W przedsięwzięciu , którego celem jest propagowanie wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego oraz promowanie aktywności obywatelskiej, uczestniczyli reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych Powiśla Dąbrowskiego- ZSP nr 1 i ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz ZSP w Szczucinie. Wstępem do symulacji był film prezentujący istotę funkcjonowania PE.
Jakub Wojdecki z Fundacji im. Szumana i Magdalena Jurewicz ze Stowarzyszenia Mierz Wysoko – liderzy zespołu trenerskiego- wprowadzili zebranych w szczegóły projektu. Uczniowie stali się na kilka godzin obywatelami PARLAMENTOWA- jednego z 13 okręgów Nibylandii i mieli za zadanie wybrać 10 swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. W drodze losowania wyłoniono grupy: komisja wyborcza, media, oraz 8 europejskich frakcji.
Uczniowie opracowali wzór ordynacji wyborczej, tworzyli życiorysy kandydatów na euro parlamentarzystów i programy wyborcze komitetów. Rzecznicy prasowi udzielali wywiadów, a specjaliści od PR dbali o wizerunek poszczególnych ugrupowań. Grupy projektowały plakaty i ulotki.
Przedstawiciele mediów relacjonowali przebieg kampanii wyborczej.
O godzinie 11.00 Komisja Wyborcza ogłosiła listy kandydatów i podała do wiadomości ordynację wyborczą.
Od tego momentu komitety wyborcze przygotowywały się do debaty, redaktorzy gazet tworzyli swoje artykuły, a Komisja Wyborcza przygotowywała karty do głosowania.
O godzinie 12.30 rozpoczęła się prawie godzinna debata liderów ugrupowań, którzy prezentowali swój program oraz mieli za zadanie uporać się z podstawowym dla spotkania pytaniem- w jaki sposób zamierzają zachęcić mieszkańców Parlamentowa do udziału w wyborach. Odpowiadali na pytania mediów i przedstawicieli różnych frakcji. Po debacie nastąpiła 15-minutowa cisza wyborcza, następnie przystąpiono do głosowania.
23 głosy otrzymał Komitet Niepodległość i Demokracja, 19 przypadło Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, po 15 Unii na rzecz Europy Narodów i Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańska Demokracja)- Europejscy Demokraci( EPL-ED), po 12 głosów otrzymały Komitet Partii Europejskich Socjalistów i Komitet Zielonych Wolny Sojusz Europejski, 8 głosów oddano na Komitet Niezależnych Przedsiębiorców, 5 na Komitet Porozumienia Demokratów i Liberałów na rzecz Europy.
Po podliczeniu głosów metodą d'Hondta Komisja Wyborcza stwierdziła, iż Nibylandię w Parlamencie Europejskim będą reprezentować: Mariusz Kułaga, Wojciech Majka, Jakub Skrzyniarz, Natalia Kozicka, Agnieszka Gondek, Katarzyna Szczygieł, Katarzyna Wójcik, Dawid Wnuk, Ewelina Zbylut i Karol Kogut.
Podsumowując pracowity dzień, dyrektor ZSP nr 2- Jan Kiljan podziękował organizatorom za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie projektu, pogratulował młodzieży entuzjazmu w podejściu do tej niepowtarzalnej lekcji wiedzy o społeczeństwie i wyraził nadzieję, iż będzie on procentować w postaci rzetelnego dążenia do własnego rozwoju oraz zaangażowania w działalność na rzecz lokalnych społeczności.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5