1. Sytuacja powodziowa w powiecie

Sytuacja powodziowa w powiecie

W dniu dzisiejszym, tj. 30.06.2009 r. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej pod przewodnictwem Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Na wstępie, Starosta poinformował o wczorajszej wizycie w Radwanie, Premiera RP – Donalda Tuska, w czasie, której Premierowi przedstawiono sytuację powodziową na Powiecie Dąbrowskim. Następnie, o obecnej sytuacji, informację przedstawił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej- Adam Rzemiński. W akcji wykorzystywanych jest 54 pompy dużej wydajności będących na wyposażeniu PSP i obsługuje je 102 strażaków zawodowych z naszego województwa i województw ościennych. Pracuje także 16 pomp dużej wydajności pobranych z magazynów przeciwpowodziowych i są one obsługiwane przez strażaków OSP, których ok. 300 łącznie, uczestniczy w akcji. Obsługują oni także pompy będące na wyposażeniu jednostek OSP. Zadania ratunkowe wykonuje także 20 kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz 18 słuchaczy kursu strażaków PSP z Ośrodka Szkoleniowego KW PSP w Krakowie. Głównym celem jest pompowanie wody z Radwana, gdzie nadal nieczynna jest przepompownia. Obecnie Radwan nie jest już zalewany przez wodę z wyższych terenów, a dotychczasowe rozlewisko powoli się zimniejsza. Nadal bardzo trudna sytuacja jest w Suchym Gruncie i Brzezówce oraz Sutkowie i Smęgorzowie. Na terenie gminy Radgoszcz rozpoczyna się wypompowywanie wody z terenów depresyjnych, a w Dąbrowie Tarnowskiej i gminie Olesno trwa usuwanie skutków powodzi. Trwają też wypompowywania wód na pozostałych gminach powiatu dąbrowskiego. We wszystkich samorządach rozpoczęły prace komisje ds. szacowania szkód powodziowych.