Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Szansa dla rolników

Szansa dla rolników

Produkcja ekologicznych warzyw i owoców może być szansą dla rolników z regionu tarnowskiego - przekonywali wczoraj podczas konferencji prasowej przedstawiciele Izby Rolniczej i grup producenckich. W Tarnowie zdrową żywność można kupić na przykład w delikatesach domu handlowego "Zenit". 

Zdaniem prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej, Pawła Augustyna, dzięki produkcji ekologicznych warzyw i owoców rolnicy w regionie mogą się rozwijać. - Już teraz wiele gospodarstw agroturystycznych na własne potrzeby produkuje ekologiczną żywność. Zaopatrują się w nią często na cały rok odwiedzający je turyści. Część produkcji rolnicy mogliby także sprzedawać bezpośrednio do sklepów, omijając pośredników i bez konieczności magazynowania, co gwarantowałoby, że ta żywność będzie świeża - mówi prezes.

Rolnicy produkujący żywność ekologiczną mogą starać się o dopłaty unijne, w tym celu muszą uzyskać jednak certyfikat HACCP. By im w tym pomóc organizowane będą szkolenia, najbliższe odbędzie się w sobotę dla gmin Powiśla Dąbrowskiego: Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów. Działacze Izby Rolniczej chcą również zachęcać rolników do organizowania się w grupy producenckie. 

- Tworząc grupę rolnicy mają większą siłę przebicia na rynku, wspólnie mogą zawierać umowy ze sklepami - podkreśla Paweł Augustyn. - Obecnie w Małopolsce działa 12 takich grup producenckich, a 8 jest w trakcie tworzenia. Chcemy, by powstało ich jak najwięcej. 

Zdaniem Zdzisława Szyby, rolnika działającego w ramach grupy producenckiej w województwie świętokrzyskim, która już sprzedaje swoje produkty w regionie tarnowskim, wspólnie dbanie o swoje interesy może się opłacać. - To duża szansa dla producentów, pojedynczy rolnik ma trudności ze sprzedażą swoich produktów, grupie jest łatwiej - podkreśla. Ważne jest, by znaleźli się chętni do kupowania produktów ekologicznych. Jak podkreśla dr Jacek Roik - Zdrowe odżywianie to podstawa długiego życia, od tego co jemy zależy nasze zdrowie. W Tarnowie ekologiczną żywność można kupić w delikatesach domu handlowego "Zenit". Chcąc zachęcić mieszkańców miasta do zdrowego odżywiania w poniedziałek - w godz. 10.00-12.00 - "Zenit" organizuje akcję rozdawania ekologicznych warzyw i owoców, przygotowano także wiejski chleb, masło, miód. (baja) 

Źródło: Dziennik Polski

Produkcja ekologicznych warzyw i owoców może być szansą dla rolników z regionu tarnowskiego - przekonywali wczoraj podczas konferencji prasowej przedstawiciele Izby Rolniczej i grup producenckich. W Tarnowie zdrową żywność można kupić na przykład w delikatesach domu handlowego "Zenit".  Zdaniem prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej, Pawła Augustyna, dzięki produkcji ekologicznych warzyw i owoców rolnicy w regionie mogą się rozwijać. - Już teraz wiele gospodarstw agroturystycznych na własne potrzeby produkuje ekologiczną żywność. Zaopatrują się w nią często na cały rok odwiedzający je turyści. Część produkcji rolnicy mogliby także sprzedawać bezpośrednio do sklepów, omijając pośredników i bez konieczności magazynowania, co gwarantowałoby, że ta żywność będzie świeża - mówi prezes. Rolnicy produkujący żywność ekologiczną mogą starać się o dopłaty unijne, w tym celu muszą uzyskać jednak certyfikat HACCP. By im w tym pomóc organizowane będą szkolenia, najbliższe odbędzie się w sobotę dla gmin Powiśla Dąbrowskiego: Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów. Działacze Izby Rolniczej chcą również zachęcać rolników do organizowania się w grupy producenckie.  - Tworząc grupę rolnicy mają większą siłę przebicia na rynku, wspólnie mogą zawierać umowy ze sklepami - podkreśla Paweł Augustyn. - Obecnie w Małopolsce działa 12 takich grup producenckich, a 8 jest w trakcie tworzenia. Chcemy, by powstało ich jak najwięcej.  Zdaniem Zdzisława Szyby, rolnika działającego w ramach grupy producenckiej w województwie świętokrzyskim, która już sprzedaje swoje produkty w regionie tarnowskim, wspólnie dbanie o swoje interesy może się opłacać. - To duża szansa dla producentów, pojedynczy rolnik ma trudności ze sprzedażą swoich produktów, grupie jest łatwiej - podkreśla. Ważne jest, by znaleźli się chętni do kupowania produktów ekologicznych. Jak podkreśla dr Jacek Roik - Zdrowe odżywianie to podstawa długiego życia, od tego co jemy zależy nasze zdrowie. W Tarnowie ekologiczną żywność można kupić w delikatesach domu handlowego "Zenit". Chcąc zachęcić mieszkańców miasta do zdrowego odżywiania w poniedziałek - w godz. 10.00-12.00 - "Zenit" organizuje akcję rozdawania ekologicznych warzyw i owoców, przygotowano także wiejski chleb, masło, miód. (baja)  Źródło: Dziennik Polski