Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat w dąbrowskim szpitalu
Od 16 grudnia 2021 roku istnieje możliwość zaszczepienia dzieci w wieku 5 do 11 lat przeciw COVID-19. E-skierowanie na szczepienie jest automatycznie wystawiane przez system z chwilą skończenia przez dziecko 5 lat. Jeśli dziecko pomimo ukończenia 5 roku życia nie ma wystawionego e-skierowania wówczas lekarz w punkcie szczepień może takie e-skierowanie wystawić.
Zapisy na szczepienia dzieci przeciw COVID-19 przyjmowane są w dąbrowskim szpitalu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00 pod numerem telefonu 14 644-33-41. Zapisów można dokonać również osobiście w Szpitalnej Przychodni Rodzinnej. Szczepienia z kwalifikacją lekarską odbywają się w czwartki w godzinach 12:30 – 16:00 w Poradni Alergologicznej.
Ponadto dziecko można zarejestrować:
- dzwoniąc na całodobową infolinię 989;
- poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl - wybierz szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL i nazwisko Twojego dziecka, podaj numer telefonu, na który odbierzesz potwierdzenie, i wybierz termin szczepienia;
- internetowej pacjent.gov.pl;
- wysłanie SMS o treści SzczepimySie na numer 664-908-556 lub 880-333-333.
Szczepienie przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień u osób w wieku 5-11 lat będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty (PFIZER) w dostosowanej do wieku w dawce pediatrycznej – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10-dawkowej).
Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21. dni między dawkami.
Rodzic/opiekun prawny dziecka jest zobowiązany do dokładnego wypełnienia kwestionariusza wraz z podaniem wszystkich danych. Formularz kwestionariusaza dostępny jest TUTAJ
Zapraszamy zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci w wieku 5-18 lat do szczepienia się przeciwko COVID-19 w Szpitalnej Przychodni Rodzinnej. Zróbcie to dla siebie i swoich bliskich.
Dlaczego warto szczepić dzieci?
Szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19. Szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Jednocześnie – troszczymy się o nasze dzieci, które również mogą przechodzić koronawirusa w sposób ciężki.
Zachorowania na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży
Od marca 2020 roku do grudnia 2021 roku w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci.
PIMS – zespół pocovidowy u dzieci
Dzieci rzadziej niż dorośli zarażają się COVID-19, a jeśli zachorują – choroba często przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Jednak może pojawiać się u nich zespół objawów po przejściu COVID-19, który czasami prowadzi do ciężkich powikłań.
Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19, nazywany PIMS (z ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2), to powikłanie po przebytym COVID-19. Występuje również wtedy, gdy zakażenie było bezobjawowe. Przebieg choroby może być różnorodny – od łagodnego do ciężkiego. Choroba przypomina infekcję, objawia się wysoką gorączką oraz następującymi objawami: bólem brzucha (czasem bardzo silnym), biegunką, wymiotami, kaszlem, dusznością, bólem w klatce piersiowej, wysypką – może się pojawić w różnych okolicach ciała i może różnie wyglądać, zazwyczaj są to różowe plamy, czasem przypominają pierścienie, zapaleniem spojówek (białka oczu stają się przekrwione, bez wydzieliny), czerwonymi, spierzchniętymi ustami (wyglądają jak oblizywane na mrozie), zmianami na języku – kolor staje się żywoczerwony, a na jego powierzchni pojawiają się drobne krostki (przypominające powierzchnię truskawki), obrzękiem dłoni i stóp, znacznym osłabieniem, apatią, nadmierną sennością, niechęcią do jedzenia, powiększonymi węzłami chłonnymi, bólem karku, bólem gardła, zbyt niskim / zbyt wysokim ciśnieniem lub tętnem, omdleniem, krwawieniami bez urazu, silnym bólem głowy.
U części chorych może dochodzić do powikłań kardiologicznych, wstrząsu i niewydolności wielonarządowej.
Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można uzyskać:
- na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
- na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie
- na profilu #SzczepimySię,
- pod numerem infolinii 989.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5