Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Szkoła Dialogu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

Szkoła Dialogu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

Szkoła Dialogu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. W spotkaniu wieńczącym projekt uczestniczył Krzysztof Bryk wicestarosta dąbrowski.

To unikalne przedsięwzięcie edukacyjne łączy odkrywanie historii, dekonstruuje uprzedzenia oraz inspiruje do zaangażowania w działania w przestrzeni publicznej własnej miejscowości.

W październiku w szkole odbyły się 4-dniowe warsztaty prowadzone przez edukatorów z Forum Dialogu- Joannę Sarnecką i Marcina Krotlę.

Grupa uczniów z klas IIITE, IITH i ITE rozpoczęła osobistą podróż związaną z odkrywaniem przeszłości własnego miasteczka. Jej finał miał miejsce początkiem grudnia, kiedy odbyła się impreza podsumowująca projekt. Młodzież wcieliła się w role przewodników po dąbrowskich judaicach, przygotowała program artystyczny złożony z piosenek w języku hebrajskim i tematycznych wierszy, wystawę przedmiotów charakterystycznych dla wyznawców judaizmu oraz żydowskie przysmaki.

Finał uświetnili swoją obecnością wicestarosta Krzysztof Bryk, burmistrz Krzysztof Kaczmarski oraz dyrektor Ośrodka Spotkania Kultur Paweł Chojnowski.

Zaproszonych gości powitał Robert Pantera dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. W swym wystąpieniu w synagodze mówił o potrzebie podejmowania takich inicjatyw, ponieważ w historii Dąbrowy Tarnowskiej i powiatu istnieje wiele nieodkrytych kart, zwłaszcza z okresu Holocaustu.

Wicestarosta Krzysztof Bryk, gratulując imprezy, zwrócił uwagę, że wypełnia ona po części obowiązek upamiętniania wspólnej polsko- żydowskiej historii, który ciąży na naszym społeczeństwie.

Słowa pochwały za solidną pracę przewodników po dąbrowskich judaicach otrzymali uczniowie od dyrektora Ośrodka Spotkania Kultur, który sam taką działalnością zajmuje się od lat.

Burmistrz Krzysztof Kaczmarski wyraził nadzieję wspólnego wyjazdu do Izraela dla tych, którzy szczególnie interesują się historią polsko-żydowską, Holocaustem i relacjami z tym krajem.

Impreza w ramach projektu Szkoła Dialogu weźmie udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Forum Dialogu.

Jolanta Stelmach/mags

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. W spotkaniu wieńczącym projekt uczestniczył Krzysztof Bryk wicestarosta dąbrowski. To unikalne przedsięwzięcie edukacyjne łączy odkrywanie historii, dekonstruuje uprzedzenia oraz inspiruje do zaangażowania w działania w przestrzeni publicznej własnej miejscowości. W październiku w szkole odbyły się 4-dniowe warsztaty prowadzone przez edukatorów z Forum Dialogu- Joannę Sarnecką i Marcina Krotlę. Grupa uczniów z klas IIITE, IITH i ITE rozpoczęła osobistą podróż związaną z odkrywaniem przeszłości własnego miasteczka. Jej finał miał miejsce początkiem grudnia, kiedy odbyła się impreza podsumowująca projekt. Młodzież wcieliła się w role przewodników po dąbrowskich judaicach, przygotowała program artystyczny złożony z piosenek w języku hebrajskim i tematycznych wierszy, wystawę przedmiotów charakterystycznych dla wyznawców judaizmu oraz żydowskie przysmaki. Finał uświetnili swoją obecnością wicestarosta Krzysztof Bryk, burmistrz Krzysztof Kaczmarski oraz dyrektor Ośrodka Spotkania Kultur Paweł Chojnowski. Zaproszonych gości powitał Robert Pantera dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. W swym wystąpieniu w synagodze mówił o potrzebie podejmowania takich inicjatyw, ponieważ w historii Dąbrowy Tarnowskiej i powiatu istnieje wiele nieodkrytych kart, zwłaszcza z okresu Holocaustu. Wicestarosta Krzysztof Bryk, gratulując imprezy, zwrócił uwagę, że wypełnia ona po części obowiązek upamiętniania wspólnej polsko- żydowskiej historii, który ciąży na naszym społeczeństwie. Słowa pochwały za solidną pracę przewodników po dąbrowskich judaicach otrzymali uczniowie od dyrektora Ośrodka Spotkania Kultur, który sam taką działalnością zajmuje się od lat. Burmistrz Krzysztof Kaczmarski wyraził nadzieję wspólnego wyjazdu do Izraela dla tych, którzy szczególnie interesują się historią polsko-żydowską, Holocaustem i relacjami z tym krajem. Impreza w ramach projektu Szkoła Dialogu weźmie udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Forum Dialogu. Jolanta Stelmach/mags