Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Oddziały przygotowania wojskowego i strzelnica w powiecie dąbrowskim

Oddziały przygotowania wojskowego i strzelnica w powiecie dąbrowskim

Oddziały przygotowania wojskowego i strzelnica w powiecie dąbrowskim

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie Starosty Dąbrowskiego Lesława Wieczorka z Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie płk Andrzejem Korytko. W wydarzeniu wzięli udział również Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego.

Głównym jego celem było omówienie bieżącej współpracy Starostwa Powiatowego z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tarnowie oraz przedstawienie zasad utworzenia i funkcjonowania oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu dąbrowskiego.

Samorząd powiatowy złożył wnioski do Ministerstwa Obrony Narodowej na utworzenie takich oddziałów, w których realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zgodnie z programem określonym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzony na początku ostatniego roku nauki.

Absolwent oddziału przygotowania wojskowego może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.
Po zakończeniu nauki w szkole wojskowej, absolwenci mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem i uzyskaniem specjalności wojskowej. Po jego zdaniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe, szkoły podoficerskie czy do innych służb mundurowych.
Możliwość tworzenia w szkołach oddziałów przygotowania wojskowego, jako rozwiązanie systemowe, stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym, oraz zwiększenie upowszechniania edukacji w zakresie obronności.

Dodatkowo podczas wspólnej rozmowy poruszono temat realizacji działalności dydaktyczno-wychowawczej w dziedzinie obronności, w ramach utworzenia strzelnicy wirtualnej w naszym powiecie.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie Starosty Dąbrowskiego Lesława Wieczorka z Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie płk Andrzejem Korytko. W wydarzeniu wzięli udział również Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego.Głównym jego celem było omówienie bieżącej współpracy Starostwa Powiatowego z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tarnowie oraz przedstawienie zasad utworzenia i funkcjonowania oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu dąbrowskiego. Samorząd powiatowy złożył wnioski do Ministerstwa Obrony Narodowej na utworzenie takich oddziałów, w których realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zgodnie z programem określonym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzony na początku ostatniego roku nauki. Absolwent oddziału przygotowania wojskowego może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych. Po zakończeniu nauki w szkole wojskowej, absolwenci mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem i uzyskaniem specjalności wojskowej. Po jego zdaniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe, szkoły podoficerskie czy do innych służb mundurowych.Możliwość tworzenia w szkołach oddziałów przygotowania wojskowego, jako rozwiązanie systemowe, stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym, oraz zwiększenie upowszechniania edukacji w zakresie obronności.Dodatkowo podczas wspólnej rozmowy poruszono temat realizacji działalności dydaktyczno-wychowawczej w dziedzinie obronności, w ramach utworzenia strzelnicy wirtualnej w naszym powiecie.