Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy

Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy

Ratownicy z dąbrowskiego szpitala będą szkolić mieszkańców naszego regionu z zakresu podstaw ratownictwa medycznego. Pierwszymi uczestnikami tych szkoleń będą pracownicy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Urzędu Skarbowego.

Szkolenie odbędzie się w dniu 23.08.2012 r. o godzinie 13.30 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Szkolenie jest bezpłatne. Mile widziane są również osoby spoza urzędów. Program szkoleń przewiduje prelekcję oraz zajęcia warsztatowe.

Dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna?

Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. To czynności, które KAŻDY z nas – laików w dziedzinie medycyny, jest w stanie wykonać BEZ użycia jakichkolwiek przyrządów medycznych.

Mając do dyspozycji tylko nasze ręce i głowę, możemy uratować komuś życie! Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

Niestety osób, które udzielają/udzieliłyby jej, jest stanowczo za mało. Wielu świadków oraz uczestników zdarzenia po prostu biernie przygląda się, nie podejmując żadnych czynności ratowniczych. Dlaczego tak się dzieje? Strach przed odpowiedzialnością za czyjeś życie, obawa przed wyrządzeniem jeszcze większej szkody poszkodowanemu, nieumiejętność wykonywania pierwszej pomocy, liczenie, że uczyni to ktoś inny i świadomość, że wykonało się telefon na pogotowie i zaraz karetka przyjedzie – to najczęstsze powody.

Należy jednak pamiętać, że to właśnie pierwsze minuty są dla poszkodowanego najważniejsze, a pierwsze podjęte czynności mają zasadnicze znaczenie dla losów ofiary wypadku. Zanim na miejsce wypadku przybędzie specjalistyczny zespół, który podejmie wysiłki w celu ratowania ofiary, używając wszystkich środków dostępnych medycynie, to właśnie osoby obecne w miejscu wypadku są tymi, które jako pierwsze muszą podjąć akcję ratunkową. Warto wiedzieć, że już po czterech minutach od zatrzymania krążenia może dojść do nieodwracalnego niedotlenienia mózgu, a po dziesięciu do śmierci, dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie działań podtrzymujących funkcje życiowe. Każda sekunda jest tu na wagę złota!

Uczestnicy szkolenia organizowanego przez ratowników dąbrowskiego szpitala zdobędą i ugruntują wiedzę w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Posiądą umiejętność utrzymania przy życiu poszkodowanego, nie dopuszczenia do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego.

Ratownicy z dąbrowskiego szpitala będą szkolić mieszkańców naszego regionu z zakresu podstaw ratownictwa medycznego. Pierwszymi uczestnikami tych szkoleń będą pracownicy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Urzędu Skarbowego. Szkolenie odbędzie się w dniu 23.08.2012 r. o godzinie 13.30 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Szkolenie jest bezpłatne. Mile widziane są również osoby spoza urzędów. Program szkoleń przewiduje prelekcję oraz zajęcia warsztatowe. Dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna? Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. To czynności, które KAŻDY z nas – laików w dziedzinie medycyny, jest w stanie wykonać BEZ użycia jakichkolwiek przyrządów medycznych. Mając do dyspozycji tylko nasze ręce i głowę, możemy uratować komuś życie! Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Niestety osób, które udzielają/udzieliłyby jej, jest stanowczo za mało. Wielu świadków oraz uczestników zdarzenia po prostu biernie przygląda się, nie podejmując żadnych czynności ratowniczych. Dlaczego tak się dzieje? Strach przed odpowiedzialnością za czyjeś życie, obawa przed wyrządzeniem jeszcze większej szkody poszkodowanemu, nieumiejętność wykonywania pierwszej pomocy, liczenie, że uczyni to ktoś inny i świadomość, że wykonało się telefon na pogotowie i zaraz karetka przyjedzie – to najczęstsze powody. Należy jednak pamiętać, że to właśnie pierwsze minuty są dla poszkodowanego najważniejsze, a pierwsze podjęte czynności mają zasadnicze znaczenie dla losów ofiary wypadku. Zanim na miejsce wypadku przybędzie specjalistyczny zespół, który podejmie wysiłki w celu ratowania ofiary, używając wszystkich środków dostępnych medycynie, to właśnie osoby obecne w miejscu wypadku są tymi, które jako pierwsze muszą podjąć akcję ratunkową. Warto wiedzieć, że już po czterech minutach od zatrzymania krążenia może dojść do nieodwracalnego niedotlenienia mózgu, a po dziesięciu do śmierci, dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie działań podtrzymujących funkcje życiowe. Każda sekunda jest tu na wagę złota! Uczestnicy szkolenia organizowanego przez ratowników dąbrowskiego szpitala zdobędą i ugruntują wiedzę w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Posiądą umiejętność utrzymania przy życiu poszkodowanego, nie dopuszczenia do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego.