Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich i Świąteczne Spotkanie Opłatkowe

Szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich i Świąteczne Spotkanie Opłatkowe

Szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich i Świąteczne Spotkanie Opłatkowe

18 grudnia w Domu Malarek w Zalipiu odbyło się szkolenie na temat możliwości dofinansowania działalności Kół Gospodyń Wiejskich, które zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego.

W związku ze zbliżającymi się świętami w program spotkania wpisała się uwspółcześniona wersja jasełek pt. „Jezu, przyjdź, czekamy dziś” zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zalipiu, a także wystawa szopek noworocznych wykonanych przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego.

Nie zabrakło koncertu kolęd, a podtrzymując staropolski zwyczaj, uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Samorząd powiatowy przy współpracy z samorządami gminnymi i Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej dąży do tego, aby ta współpraca rozwijała się i poszerzała o kolejne pola działalności. Można powiedzieć, że jest to już tradycja w naszym regionie, wspólnie spotykamy się, aby wypracować jakiś efekt. Dowodem na to jest chociażby wydana przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego publikacja poświęcona kulinariom naszego regionu – mówi starosta Lesław Wieczorek

Spotkanie adresowane było przede wszystkim do grup nieformalnych aktywnie działających na rzecz środowisk wiejskich, które byłyby zainteresowane założeniem Koła Gospodyń Wiejskich w oparciu o ustawę z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich, a także do tych kół lub organizacji, które działają w oparciu o ustawę o kółkach rolniczych lub prawo o stowarzyszeniach.

Koła gospodyń wiejskich są ważnym elementem aktywizacji środowisk wiejskich. Daje to obecna ustawa o kołach gospodyń wiejskich oraz środki, za które można rozpowszechniać między innymi działalność społeczno-wychowawczą, oświatowo- kulturalną oraz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich – podkreśla Andrzej Giza kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej, a zarazem członek Zarządu Powiatu Dąbrowskiego.

Podczas spotkania Adam Ślusarczyk dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie mówił o procedurach nadawania osobowości prawnej Kołom Gospodyń Wiejskich, zapewnieniu możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparciu ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowania folkloru i polskiej tradycji. Odpowiadał również na wszelkie pytania uczestników spotkania.

Spotkanie zostało zorganizowane w partnerstwie z  Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Oddział Regionalny w Krakowie.

mags

18 grudnia w Domu Malarek w Zalipiu odbyło się szkolenie na temat możliwości dofinansowania działalności Kół Gospodyń Wiejskich, które zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego. W związku ze zbliżającymi się świętami w program spotkania wpisała się uwspółcześniona wersja jasełek pt. „Jezu, przyjdź, czekamy dziś” zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zalipiu, a także wystawa szopek noworocznych wykonanych przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego. Nie zabrakło koncertu kolęd, a podtrzymując staropolski zwyczaj, uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Samorząd powiatowy przy współpracy z samorządami gminnymi i Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej dąży do tego, aby ta współpraca rozwijała się i poszerzała o kolejne pola działalności. Można powiedzieć, że jest to już tradycja w naszym regionie, wspólnie spotykamy się, aby wypracować jakiś efekt. Dowodem na to jest chociażby wydana przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego publikacja poświęcona kulinariom naszego regionu – mówi starosta Lesław Wieczorek Spotkanie adresowane było przede wszystkim do grup nieformalnych aktywnie działających na rzecz środowisk wiejskich, które byłyby zainteresowane założeniem Koła Gospodyń Wiejskich w oparciu o ustawę z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich, a także do tych kół lub organizacji, które działają w oparciu o ustawę o kółkach rolniczych lub prawo o stowarzyszeniach. Koła gospodyń wiejskich są ważnym elementem aktywizacji środowisk wiejskich. Daje to obecna ustawa o kołach gospodyń wiejskich oraz środki, za które można rozpowszechniać między innymi działalność społeczno-wychowawczą, oświatowo- kulturalną oraz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich – podkreśla Andrzej Giza kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej, a zarazem członek Zarządu Powiatu Dąbrowskiego. Podczas spotkania Adam Ślusarczyk dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie mówił o procedurach nadawania osobowości prawnej Kołom Gospodyń Wiejskich, zapewnieniu możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparciu ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowania folkloru i polskiej tradycji. Odpowiadał również na wszelkie pytania uczestników spotkania. Spotkanie zostało zorganizowane w partnerstwie z  Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Oddział Regionalny w Krakowie. mags