Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Szpital wypłaca "203"

Szpital wypłaca "203"

Szpital wypłaca

- Zaległości związane z "ustawą 203" wraz z jej skutkami wypłacane są na bieżąco wraz z pensjami. Natomiast kwoty zaległe za ubiegłe lata uregulowano wobec ponad jednej trzeciej pracowników" - podsumowuje Teresa Kopczyńska, dyrektor szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej.

Nowa pani dyrektor podkreśla, jak ważna w obecnej sytuacji szpitala jest postawa pracowników. Z wyjątkiem kiludziesięciu osób, załoga zrezygnowała z "trzynastek", które nie zostały wypowiedziane do końca 2003 roku oraz z odsetek od zaległych wypłat "203". Obecnie ze wszystkimi pracownikami podpisywane są nowe umowy, które nie przewidują już wypłacania trzynastych pensji.
"To godne podziwu, że pracownicy, którzy zarabiają niewiele, utożsamiają się do tego stopnia z zakładem pracy, że rezygnują z należnych im pieniędzy, rozumiejąc jego trudną sytuację - podkreśla dyrektor Kopczyńska. - Z częścią osób zaległości uregulowano poprzez umorzenie im pożyczek, które zaciągnęli z funduszu socjalnego".

Szansą na poprawę sytuacji jest kredyt, którym szpital chce uregulować należności wobec dostawców i uwolnić się od rosnących karnych odsetek. Pozwoli on także spłacić dwa wcześniejsze kredyty bankowe, które mają oprocentowanie wyższe niż planowany nowy kredyt. Dyrekcja jest w trakcie przygotowywania potrzebnej dokumentacji, bank zostanie wybrany w drodze przetargu.
"Tylko kredyt w wysokości równej wszystkim zobowiązanim pozwoli na podjęcie kroków zmierzających do zbilansowania działalności szpitala. Jeśli jednak nie uda się wziąć tak wysokiego kredytu, to będę zmuszona w pierwszej kolejności wybrać te zobowiązania, które decydują o naszej bieżącej działalności. Najpilniejsze są należności wobec dostawców" - mówi dyrektor Kopczyńska.

Obecnie strata szpitala wynosi około 8 mln złotych. Bilans nie uwzględnia jednak zobowiązań wobec pracowników, które wynoszą około 5 mln złotych. "Sytuacja szpitala nie jest łatwa, jest trudniejsza, niż sądziłam na początku. Faktyczny stan zadłużenia będzie znany pod koniec kwietnia - mówi Teresa Kopczyńska. - W styczniu jedynie Oddział Wewnętrzny zbilansował się dodatnio. Prawie bez strat wyszła też poradnia specjalistyczna. Najtrudniejsza jest sytuacja Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego, dla którego kontrakt z NFZ jest niewystarczający. Dopłaty pacjentów nie pozwalają na pokrycie w całości kosztów, ponieważ ich emerytury i renty nie są wysokie. Co miesiąc zakład przynosi 12 tys. złotych straty. Dlatego istnieje konieczność znalezienia dodatkowego źródła finansowego koniecznego do utrzymania zakładu".
Uzyskanie kredytu wymaga jednak kilku miesięcy przygotowań. Jeśli kredyt będzie wyższy niż wpływy ZOZ-u, to konieczne będzie poręczenie kredytu. W najbliższym czasie sytuacją szpitala zajmą się radni powiatowi, którzy zadecydują o udzieleniu poręczenia. Z myślą o nim powiat zrezygnował z remontu drogi Szczucin-Zabrnie. Pierwsze rozmowy z bankami wskazują na to, że potrzebne będzie poręczenie powiatu i gminy Dąbrowa. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

- Zaległości związane z "ustawą 203" wraz z jej skutkami wypłacane są na bieżąco wraz z pensjami. Natomiast kwoty zaległe za ubiegłe lata uregulowano wobec ponad jednej trzeciej pracowników" - podsumowuje Teresa Kopczyńska, dyrektor szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Nowa pani dyrektor podkreśla, jak ważna w obecnej sytuacji szpitala jest postawa pracowników. Z wyjątkiem kiludziesięciu osób, załoga zrezygnowała z "trzynastek", które nie zostały wypowiedziane do końca 2003 roku oraz z odsetek od zaległych wypłat "203". Obecnie ze wszystkimi pracownikami podpisywane są nowe umowy, które nie przewidują już wypłacania trzynastych pensji."To godne podziwu, że pracownicy, którzy zarabiają niewiele, utożsamiają się do tego stopnia z zakładem pracy, że rezygnują z należnych im pieniędzy, rozumiejąc jego trudną sytuację - podkreśla dyrektor Kopczyńska. - Z częścią osób zaległości uregulowano poprzez umorzenie im pożyczek, które zaciągnęli z funduszu socjalnego". Szansą na poprawę sytuacji jest kredyt, którym szpital chce uregulować należności wobec dostawców i uwolnić się od rosnących karnych odsetek. Pozwoli on także spłacić dwa wcześniejsze kredyty bankowe, które mają oprocentowanie wyższe niż planowany nowy kredyt. Dyrekcja jest w trakcie przygotowywania potrzebnej dokumentacji, bank zostanie wybrany w drodze przetargu."Tylko kredyt w wysokości równej wszystkim zobowiązanim pozwoli na podjęcie kroków zmierzających do zbilansowania działalności szpitala. Jeśli jednak nie uda się wziąć tak wysokiego kredytu, to będę zmuszona w pierwszej kolejności wybrać te zobowiązania, które decydują o naszej bieżącej działalności. Najpilniejsze są należności wobec dostawców" - mówi dyrektor Kopczyńska. Obecnie strata szpitala wynosi około 8 mln złotych. Bilans nie uwzględnia jednak zobowiązań wobec pracowników, które wynoszą około 5 mln złotych. "Sytuacja szpitala nie jest łatwa, jest trudniejsza, niż sądziłam na początku. Faktyczny stan zadłużenia będzie znany pod koniec kwietnia - mówi Teresa Kopczyńska. - W styczniu jedynie Oddział Wewnętrzny zbilansował się dodatnio. Prawie bez strat wyszła też poradnia specjalistyczna. Najtrudniejsza jest sytuacja Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego, dla którego kontrakt z NFZ jest niewystarczający. Dopłaty pacjentów nie pozwalają na pokrycie w całości kosztów, ponieważ ich emerytury i renty nie są wysokie. Co miesiąc zakład przynosi 12 tys. złotych straty. Dlatego istnieje konieczność znalezienia dodatkowego źródła finansowego koniecznego do utrzymania zakładu".Uzyskanie kredytu wymaga jednak kilku miesięcy przygotowań. Jeśli kredyt będzie wyższy niż wpływy ZOZ-u, to konieczne będzie poręczenie kredytu. W najbliższym czasie sytuacją szpitala zajmą się radni powiatowi, którzy zadecydują o udzieleniu poręczenia. Z myślą o nim powiat zrezygnował z remontu drogi Szczucin-Zabrnie. Pierwsze rozmowy z bankami wskazują na to, że potrzebne będzie poręczenie powiatu i gminy Dąbrowa. (baja) Źródło: Dziennik Polski