1. Sztuka zalipiańska oceniona na „Malowanej Chacie” po raz 55!

Sztuka zalipiańska oceniona na „Malowanej Chacie” po raz 55!

Finał konkursu zakończył koncert wokalistek Kingi Kopyto i Wiktorii Woziwody.

3 maja 2018 roku w Zalipiu odbył się finał Konkursu „Malowana Chata”. W tym dniu w Domu Malarek zgromadzili się przede wszystkim twórcy sztuki zalipiańskiej, dzięki którym tradycja malowania domów, wnętrz mieszkalnych oraz ceramiki w charakterystyczne ornamenty kwiatowe jest wciąż żywa. W tym roku do konkursu przystąpiło ponad stu artystów, których prace oceniło Jury w różnych kategoriach, biorąc pod uwagę kunszt wykonania motywów kwiatowych, a przede wszystkich ich kolorystykę i zgodność z tradycją. Starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski uczestniczący w gali finałowej „Malowanej Chaty” pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu, a także złożył podziękowania dla jego organizatorów. Te wspaniałe, barwne motywy kwiatowe, które są namalowane tutaj świadczą o tym, że ta nasza piękna zalipiańska tradycja jest wciąż żywa i mam nadzieję, że nigdy nie zaginie. Dziękuję Wam, za to że ją kultywujecie, pielęgnujecie i chronicie. Jest to unikatowy zwyczaj, który stanowi o odrębności  naszego powiatu i całego Powiśla Dąbrowskiego – mówił starosta. W 55 konkursie udział wzięło 109 uczestników, w tym 14 dzieci i młodzieży z 15 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego (Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Dąbrówka Gorzycka, Gorzyce, Kłyż, Kuzie, Niwki, Świebodzin, Zalipie, Ćwików, Czyżów, Grądy, Pilcza Żelichowska,  Otfinów i Żelazówka). Ozdobione zostało także siedem obiektów na zamówienie ich właścicieli. Komisja konkursowa, którą wzorem lat ubiegłych tworzyli specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze, postanowiła przyznać nagrody w 3 kategoriach: malatury nowe wykonane specjalnie na tegoroczną edycję „Malowanej Chaty”, malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne i za popieranie sztuki ludowej. Nagrody ufundowane zostały z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Małopolskiego. Starosta Tadeusz Kwiatkowski również nagrodził uczestników konkursu. W kategorii dzieci i młodzież przyznał nagrody rzeczowe. Nagrodę specjalną otrzymał również Dom Malarek w Zalipiu od etnografów Teresy Komornickiej i Adama Bartosza. To wyróżnienie wręczone dyrektor Wandzie Chlastawie za owocną działalność instytucji, pełnienie niezwykle ważnej roli jaką jest ochrona i kultywowanie zalipiańskich tradycji. Jak podkreślili wręczając nagrodę zachwyciło ich wspaniałe nowe ozdobienie motywami kwiatowymi sali, w której odbywał się finał. Jak Każdy "zalipiański" bukiet w tym odnowionym wnętrzu został namalowany przez inną malarkę. Finał konkursu zakończył koncert wokalistek Kingi Kopyto i Wiktorii Woziwody. Organizatorami tegorocznej edycji „Malowanej Chaty” byli Muzeum Etnograficzne oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Dom Malarek w Zalipiu i Wójt Gminy Olesno.