Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Tłumy rolników z wnioskami

Tłumy rolników z wnioskami

Tłumy rolników z wnioskami

Dziś o północy mija termin składania wniosków o dopłaty obszarowe. Wczoraj pracownicy tarnowskiego biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęli blisko dwa tysiące takich wniosków. Takiego oblężenia tarnowskie biuro agencji jeszcze nie przeżyło.

W biurze przy ulicy Lwowskiej pojawiło się wczoraj ponad pół tysiąca rolników. Najgorzej było przed południem, kiedy w kolejce stało nawet po kilkadziesiąt osób. Blisko półtora tysiąca wniosków przyjęli pracwnicy agencji rozsiani po wszystkich szesnastu gminach powiatu tarnowskiego. Od kilku tygodni przy wypełnianiu wniosków pomagają także pracownicy Małopolskiej Izby Rolniczej oraz Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Sądzę, że w ostatnim dniu składania wniosków, tłok w agencji będzie jeszcze większy. Dzisiaj spodziewamy się nawet dwóch-trzech tysięcy petentów. Będziemy pracować do ostatniego klienta. Jeśli zajdzie taka potrzeba to przez całą noc - zapewniała wczoraj kierownik tarnowskiego biura agencji Małgorzata Kura. Wczoraj wnioski były przyjmowane do godziny 23. Do tej pory dokument o nadanie numeru ewidencyjnego gospodarstwu złożyło ponad 19 tysięcy rolników. W sumie na terenie powiatu tarnowskiego, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest ponad 23 tysiące gospodarstw rolnych. W ocenie pracowników agencji tylko w około 20 tysiącach gospodarstw rolnych prowadzona jest jednak produkcja rolnicza. A to, obok wielkości gospodarstwa (ponad 1 hektar) jest jednym z warunków otrzymania dopłat obszarowych. Wniosek o dopłaty bezpośrednie złożyło już 12 tysięcy rolników.

Ci, którzy złożą wniosek po terminie - czyli na przykład w środę - muszą się liczyć z tym, że za każdy dzień spóźnienia agencja potrąci im jeden procent dopłaty. Ale agencja nie będzie jednak czekać na wnioski w nieskończoność. Po 10 lipca wnioski nie będą już przyjmowane.

Sporo klientów było także wczoraj w biurach powiatowych agencji w Brzesku, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej. Z relacji pracowników, którzy obsługują unijny program IACS wynika, że rolnicy, którzy posiadają większe gospodarstwa, ponad 10-hektarowe, złożyli wnioski niemal w niemal stuprocentach. Gorzej z rolnikami, którzy są właścicielami gospodarstw rolnych od jednego do trzech hektarów. W niektórych gminach regionu wniosek złożył tylko co drugi właściciel takiego gospodarstwa rolnego. Z szacunkowych danych wynika, że najwięcej wniosków złożyli rolnicy z gmin: Żabno, Pleśna, Radgoszcz, Szczucin i Bolesław. Najmniejszym zaintersowaniem dopłaty cieszą się w gminach podtarnowskich.
(mir)

Źródło: Gazeta Krakowska

Dziś o północy mija termin składania wniosków o dopłaty obszarowe. Wczoraj pracownicy tarnowskiego biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęli blisko dwa tysiące takich wniosków. Takiego oblężenia tarnowskie biuro agencji jeszcze nie przeżyło. W biurze przy ulicy Lwowskiej pojawiło się wczoraj ponad pół tysiąca rolników. Najgorzej było przed południem, kiedy w kolejce stało nawet po kilkadziesiąt osób. Blisko półtora tysiąca wniosków przyjęli pracwnicy agencji rozsiani po wszystkich szesnastu gminach powiatu tarnowskiego. Od kilku tygodni przy wypełnianiu wniosków pomagają także pracownicy Małopolskiej Izby Rolniczej oraz Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Sądzę, że w ostatnim dniu składania wniosków, tłok w agencji będzie jeszcze większy. Dzisiaj spodziewamy się nawet dwóch-trzech tysięcy petentów. Będziemy pracować do ostatniego klienta. Jeśli zajdzie taka potrzeba to przez całą noc - zapewniała wczoraj kierownik tarnowskiego biura agencji Małgorzata Kura. Wczoraj wnioski były przyjmowane do godziny 23. Do tej pory dokument o nadanie numeru ewidencyjnego gospodarstwu złożyło ponad 19 tysięcy rolników. W sumie na terenie powiatu tarnowskiego, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest ponad 23 tysiące gospodarstw rolnych. W ocenie pracowników agencji tylko w około 20 tysiącach gospodarstw rolnych prowadzona jest jednak produkcja rolnicza. A to, obok wielkości gospodarstwa (ponad 1 hektar) jest jednym z warunków otrzymania dopłat obszarowych. Wniosek o dopłaty bezpośrednie złożyło już 12 tysięcy rolników. Ci, którzy złożą wniosek po terminie - czyli na przykład w środę - muszą się liczyć z tym, że za każdy dzień spóźnienia agencja potrąci im jeden procent dopłaty. Ale agencja nie będzie jednak czekać na wnioski w nieskończoność. Po 10 lipca wnioski nie będą już przyjmowane. Sporo klientów było także wczoraj w biurach powiatowych agencji w Brzesku, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej. Z relacji pracowników, którzy obsługują unijny program IACS wynika, że rolnicy, którzy posiadają większe gospodarstwa, ponad 10-hektarowe, złożyli wnioski niemal w niemal stuprocentach. Gorzej z rolnikami, którzy są właścicielami gospodarstw rolnych od jednego do trzech hektarów. W niektórych gminach regionu wniosek złożył tylko co drugi właściciel takiego gospodarstwa rolnego. Z szacunkowych danych wynika, że najwięcej wniosków złożyli rolnicy z gmin: Żabno, Pleśna, Radgoszcz, Szczucin i Bolesław. Najmniejszym zaintersowaniem dopłaty cieszą się w gminach podtarnowskich.(mir) Źródło: Gazeta Krakowska