Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Tak obchodziliśmy Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze

Tak obchodziliśmy Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze

Tak obchodziliśmy Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze

W niedzielę, 28 sierpnia br. w gościnnej gminie Mędrzechów odbyło się Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00 Mszą Świętą w intencji rolników i wszystkich mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którą sprawował w koncelebrze Proboszcz mędrzechowskiej Parafii Ks. Tomasz Jamroz. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion sportowy. Towarzyszyła mu Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej.

Już od wielu lat organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej uroczystości byli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec.
Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy regionu, a przede wszystkim rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji oraz organizacji społecznych przybyli do Mędrzechowa, aby wspólnie świętować i prezentować nasze dziedzictwo kulturowe, przedsiębiorczość, lokalne tradycje i zwyczaje.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Posłowie Na Sejm RP Anna Pieczarka, Wiesław Krajewski, Stanisław Bukowiec, I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Wiceprezydent Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski.
Na tegoroczne świętowanie przybyły również delegacje z zagranicznych samorządów partnerskich Powiatu Dąbrowskiego: z miasta Bałta na Ukrainie na czele z Siergiejem Mazur – Burmistrzem oraz z gminy Golianovo na Słowacji na czele z Peterem Pavelka – Zastępcą Starosty.

Zgromadzonych mieszkańców Powiśla oraz zaproszonych gości powitał Wójt Krzysztof Korzec, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.
Dożynki to także święto spracowanej, polskiej wsi, która od wieków stoi na straży najpiękniejszych wartości i tradycji narodowych, czego dowodem są te wieńce dożynkowe. Wsi, której najistotniejszymi przymiotami są wiara, umiłowanie kraju i oddanie pracy – mówił Lesław Wieczorek.
Gospodarz powiatu dąbrowskiego podziękował rolnikom za ich ciężką i wytrwałą pracę, za codzienny wysiłek i zaangażowanie przynoszące owoce, które znajdujemy na naszym polskim stole. Wszystkim biorącym udział w tym ważnym dla Powiśla Dąbrowskiego wydarzeniu życzył dobrego zdrowia, solidarności, owocnej współpracy w ramach łączącej nas wspólnoty.
Życzę Państwu, by nigdy nie zabrakło na Waszych stołach chleba – symbolu obfitości i dostatku, a także szacunku dla tych dzięki którym go mamy. Wszystkim życzę miłego świętowania i jak najlepszych wspomnień z tych dożynek – podkreślił Starosta.

Święto Powiśla Dąbrowskiego to połączenie Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych. Pielęgnowany od wielu pokoleń zwyczaj dożynek należy do najpiękniejszych i najradośniejszych części naszej narodowej tradycji. W prezentowanych tradycyjnych i nowoczesnych wieńcach dożynkowych, kryła się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim głębokie przywiązanie do narodowej tradycji i prezentacja lokalnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Tym gestem rolnicy naszego powiatu wyrazili wdzięczność za udane zbiory i dar chleba.

Podczas niedzielnego świętowania uhonorowano i odznaczono rolników z gmin powiatu dąbrowskiego. Odznaka honorowa „Zasłużony dla rolnictwa” została przyznana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka na wniosek Starosty, Burmistrzów i Wójtów z naszego regionu.
W imieniu Pana Ministra odznaki wręczyła Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka. Odznaczeni zostali:
Gmina Bolesław: Łukasz Rachmaciej, Krzysztof Gil, Dawid Łata.
Gmina Dąbrowa Tarnowska: Krzysztof Wójcik, Grzegorz Miotła, Mirosław Mierzejewski, Maksymilian Wybraniec.
Gmina Mędrzechów: Dorota Klimaj, Stanisław Nowakowski, Dariusz Wójtowicz, Witold Szajor, Michał Noga.
Gmina Radgoszcz: Bogdan Ryczek, Bogdan Machnik.
Gmina Szczucin: Mirosław Przybyło, Józef First, Leszek Łuszcz, Karol Bartoszek, Grzegorz Ziobro, Antoni Czapla.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, został odznaczony Andrzej Komorowski – kapelmistrz Orkiestry Dętej z Woli Mędrzechowskiej.
Odznaczenie to, podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego, wręczył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również zaproszeni goście, którzy złożyli podziękowania i życzenia rolnikom z naszego regionu za pracę na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.
Głos zabrał również Siergiej Mazur Burmistrz Miasta Bałta na Ukrainie, który podziękował władzom Państwa polskiego, samorządu Powiatu Dąbrowskiego i samorządów gminnych oraz mieszkańcom Powiśla Dąbrowskiego za zaangażowanie i pomoc walczącej Ukrainie.

Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek: Dorota Dziwis i Stanisław Piekielniak wręczyli symbolicznie na ręce Starosty Lesława Wieczorka i Wójta Krzysztofa Korca chleb, aby podzielili go wśród wszystkich zgromadzonych.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy na ukończenie żniw i prac polowych wykonali uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Mędrzechowskiej.
Następnie rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców", czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin. Każda prezentacja nawiązywała do staropolskiej i naszej regionalnej tradycji. Prezentowano dziedzictwo kulturowe, a z nim dawne i obecne zwyczaje dotyczące zbierania plonów, tańce i przyśpiewki charakterystyczne do naszej powiślańskiej wsi.

Na scenie wystąpili: „Bolesławianie”, Koło Gospodyń Wiejskich Nieczajna Górna, Grupa Wieńcowa z Gminy Gręboszów, Radgoszczanie, Grupa z Gminy Szczucin, Zespół „uOwiesek” przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie.
Tegoroczne, piękne tradycyjne i współczesne wieńce dożynkowe zaprezentowało 16 delegacji wieńcowych, które poświęciły dużo pracy i czasu na przygotowanie wieńców dożynkowych. Jednak najważniejsza jest idea tego dzieła, czyli dziękczynienie Bogu za dary ziemi i owoce pracy rąk ludzkich. Aby powstał wieniec dożynkowy, panie zbierały najbardziej dorodne kłosy ze wszystkich rodzajów zbóż, nie tylko żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, ale także prosa, lnu i gorczycy. Ta piękna tradycja ma znaczącą siłę, której efekty radują oczy i serca oglądających te niezwykłe dzieła.

Podczas uroczystości Święta Powiśla Dąbrowskiego odbył się Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego oraz konkurs na „ośpiewanie wieńca". Najładniejszy wieniec wybierali również uczestnicy niedzielnego wydarzenia.
Nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczali gospodarze tegorocznego świętowania: Starosta Lesław Wieczorek, burmistrzowie i wójtowie gmin oraz zaproszeni goście.

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:
Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego:
I. Kategoria wieniec tradycyjny:
1 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz, Dom Malarek w Zalipiu
2 miejsce ex aequo – Gmina Bolesław, OSP Strojców
3 miejsce – Sołectwo Wójcina

II. Kategoria wieniec współczesny:
1 miejsce – Wieś Suchy Grunt
2 miejsce – Klub Seniora z Mędrzechowa „Pozytywnie Zakręceni”
3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Borusowa

W Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego „Nagroda Publiczności” zwyciężył wieniec dożynkowy wykonany przez Sołectwo Wójcina.
Konkurs na „Ośpiewanie Wieńca Dożynkowego”:
1 miejsce – Grupa Wieńcowa z Gminy Gręboszów
2 miejsce – Zespół „uOwiesek” przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie
3 miejsce ex aequo – „Bolesławianie”, „Radgoszczanie”.

Podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego nie zabrakło również wystawców, którzy na stoiskach wystawowych prezentowali swoją ofertę handlową i promocyjną. Zaprezentowało się ponad 40 wystawców: firm, samorządów, instytucji i stowarzyszeń.

Zorganizowany został również Konkurs na „Najciekawsze stoisko wystawowe”:
1 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Gręboszowska, Koło Gospodyń Wiejskich Wójcina
2 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Słupiec, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej
3 miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
Wyróżnienia: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kupieninie, Piekarnia – Cukiernia „Sokołowski”.

Podczas uroczystych obchodów Święta Powiśla Dąbrowskiego, mieszkańcy powiatu dąbrowskiego oraz goście mogli ciekawie i atrakcyjnie spędzić czas, zapoznać się z ofertą firm, organizacji pozarządowych, instytucji, a także podziwiać dorobek artystyczny oraz kulturalny naszej „Małej Ojczyzny".

Na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, Gmina Gręboszów: Duet Katarzyna Jabłońska Tomasz Lizak, Orkiestra Dęta z Bolesławia, Gmina Dąbrowa Tarnowska: Stare Wiarusy, Zespół sygnalistów myśliwskich " Królewscy z Niepołomic", Duet akordeonowy Paweł Kusion i Łukasz Cebula.
Odwiedzający stoiska wystawowe mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i lokalnych przedsiębiorców.
Na stoisku Powiatu Dąbrowskiego prezentowała się również delegacja z partnerskiego samorządu Golianovo na Słowacji. Goście częstowali ich regionalnymi smakołykami.
Gwiazdą wieczoru był zespół „Pozytywnie Nakręceni”. Świętowanie zakończyło się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

Samorząd Powiatu Dąbrowskiego wspólnie z samorządami gminnymi już dziś zapraszają do udziału w XII edycji Święta Powiśla Dąbrowskiego.

 

W niedzielę, 28 sierpnia br. w gościnnej gminie Mędrzechów odbyło się Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00 Mszą Świętą w intencji rolników i wszystkich mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którą sprawował w koncelebrze Proboszcz mędrzechowskiej Parafii Ks. Tomasz Jamroz. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion sportowy. Towarzyszyła mu Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej. Już od wielu lat organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej uroczystości byli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec.Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy regionu, a przede wszystkim rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji oraz organizacji społecznych przybyli do Mędrzechowa, aby wspólnie świętować i prezentować nasze dziedzictwo kulturowe, przedsiębiorczość, lokalne tradycje i zwyczaje. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Posłowie Na Sejm RP Anna Pieczarka, Wiesław Krajewski, Stanisław Bukowiec, I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Wiceprezydent Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski.Na tegoroczne świętowanie przybyły również delegacje z zagranicznych samorządów partnerskich Powiatu Dąbrowskiego: z miasta Bałta na Ukrainie na czele z Siergiejem Mazur – Burmistrzem oraz z gminy Golianovo na Słowacji na czele z Peterem Pavelka – Zastępcą Starosty. Zgromadzonych mieszkańców Powiśla oraz zaproszonych gości powitał Wójt Krzysztof Korzec, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.Dożynki to także święto spracowanej, polskiej wsi, która od wieków stoi na straży najpiękniejszych wartości i tradycji narodowych, czego dowodem są te wieńce dożynkowe. Wsi, której najistotniejszymi przymiotami są wiara, umiłowanie kraju i oddanie pracy – mówił Lesław Wieczorek.Gospodarz powiatu dąbrowskiego podziękował rolnikom za ich ciężką i wytrwałą pracę, za codzienny wysiłek i zaangażowanie przynoszące owoce, które znajdujemy na naszym polskim stole. Wszystkim biorącym udział w tym ważnym dla Powiśla Dąbrowskiego wydarzeniu życzył dobrego zdrowia, solidarności, owocnej współpracy w ramach łączącej nas wspólnoty. Życzę Państwu, by nigdy nie zabrakło na Waszych stołach chleba – symbolu obfitości i dostatku, a także szacunku dla tych dzięki którym go mamy. Wszystkim życzę miłego świętowania i jak najlepszych wspomnień z tych dożynek – podkreślił Starosta.Święto Powiśla Dąbrowskiego to połączenie Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych. Pielęgnowany od wielu pokoleń zwyczaj dożynek należy do najpiękniejszych i najradośniejszych części naszej narodowej tradycji. W prezentowanych tradycyjnych i nowoczesnych wieńcach dożynkowych, kryła się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim głębokie przywiązanie do narodowej tradycji i prezentacja lokalnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Tym gestem rolnicy naszego powiatu wyrazili wdzięczność za udane zbiory i dar chleba. Podczas niedzielnego świętowania uhonorowano i odznaczono rolników z gmin powiatu dąbrowskiego. Odznaka honorowa „Zasłużony dla rolnictwa” została przyznana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka na wniosek Starosty, Burmistrzów i Wójtów z naszego regionu. W imieniu Pana Ministra odznaki wręczyła Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka. Odznaczeni zostali:Gmina Bolesław: Łukasz Rachmaciej, Krzysztof Gil, Dawid Łata.Gmina Dąbrowa Tarnowska: Krzysztof Wójcik, Grzegorz Miotła, Mirosław Mierzejewski, Maksymilian Wybraniec.Gmina Mędrzechów: Dorota Klimaj, Stanisław Nowakowski, Dariusz Wójtowicz, Witold Szajor, Michał Noga.Gmina Radgoszcz: Bogdan Ryczek, Bogdan Machnik.Gmina Szczucin: Mirosław Przybyło, Józef First, Leszek Łuszcz, Karol Bartoszek, Grzegorz Ziobro, Antoni Czapla. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, został odznaczony Andrzej Komorowski – kapelmistrz Orkiestry Dętej z Woli Mędrzechowskiej. Odznaczenie to, podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego, wręczył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również zaproszeni goście, którzy złożyli podziękowania i życzenia rolnikom z naszego regionu za pracę na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.Głos zabrał również Siergiej Mazur Burmistrz Miasta Bałta na Ukrainie, który podziękował władzom Państwa polskiego, samorządu Powiatu Dąbrowskiego i samorządów gminnych oraz mieszkańcom Powiśla Dąbrowskiego za zaangażowanie i pomoc walczącej Ukrainie. Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek: Dorota Dziwis i Stanisław Piekielniak wręczyli symbolicznie na ręce Starosty Lesława Wieczorka i Wójta Krzysztofa Korca chleb, aby podzielili go wśród wszystkich zgromadzonych. Tradycyjny obrzęd dożynkowy na ukończenie żniw i prac polowych wykonali uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Mędrzechowskiej.Następnie rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców", czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin. Każda prezentacja nawiązywała do staropolskiej i naszej regionalnej tradycji. Prezentowano dziedzictwo kulturowe, a z nim dawne i obecne zwyczaje dotyczące zbierania plonów, tańce i przyśpiewki charakterystyczne do naszej powiślańskiej wsi. Na scenie wystąpili: „Bolesławianie”, Koło Gospodyń Wiejskich Nieczajna Górna, Grupa Wieńcowa z Gminy Gręboszów, Radgoszczanie, Grupa z Gminy Szczucin, Zespół „uOwiesek” przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie. Tegoroczne, piękne tradycyjne i współczesne wieńce dożynkowe zaprezentowało 16 delegacji wieńcowych, które poświęciły dużo pracy i czasu na przygotowanie wieńców dożynkowych. Jednak najważniejsza jest idea tego dzieła, czyli dziękczynienie Bogu za dary ziemi i owoce pracy rąk ludzkich. Aby powstał wieniec dożynkowy, panie zbierały najbardziej dorodne kłosy ze wszystkich rodzajów zbóż, nie tylko żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, ale także prosa, lnu i gorczycy. Ta piękna tradycja ma znaczącą siłę, której efekty radują oczy i serca oglądających te niezwykłe dzieła. Podczas uroczystości Święta Powiśla Dąbrowskiego odbył się Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego oraz konkurs na „ośpiewanie wieńca". Najładniejszy wieniec wybierali również uczestnicy niedzielnego wydarzenia.Nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczali gospodarze tegorocznego świętowania: Starosta Lesław Wieczorek, burmistrzowie i wójtowie gmin oraz zaproszeni goście. Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego:I. Kategoria wieniec tradycyjny:1 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz, Dom Malarek w Zalipiu2 miejsce ex aequo – Gmina Bolesław, OSP Strojców3 miejsce – Sołectwo Wójcina II. Kategoria wieniec współczesny:1 miejsce – Wieś Suchy Grunt2 miejsce – Klub Seniora z Mędrzechowa „Pozytywnie Zakręceni”3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Borusowa W Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego „Nagroda Publiczności” zwyciężył wieniec dożynkowy wykonany przez Sołectwo Wójcina.Konkurs na „Ośpiewanie Wieńca Dożynkowego”:1 miejsce – Grupa Wieńcowa z Gminy Gręboszów2 miejsce – Zespół „uOwiesek” przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie3 miejsce ex aequo – „Bolesławianie”, „Radgoszczanie”.Podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego nie zabrakło również wystawców, którzy na stoiskach wystawowych prezentowali swoją ofertę handlową i promocyjną. Zaprezentowało się ponad 40 wystawców: firm, samorządów, instytucji i stowarzyszeń. Zorganizowany został również Konkurs na „Najciekawsze stoisko wystawowe”:1 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Gręboszowska, Koło Gospodyń Wiejskich Wójcina2 miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Słupiec, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej3 miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy w OleśnicyWyróżnienia: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kupieninie, Piekarnia – Cukiernia „Sokołowski”.Podczas uroczystych obchodów Święta Powiśla Dąbrowskiego, mieszkańcy powiatu dąbrowskiego oraz goście mogli ciekawie i atrakcyjnie spędzić czas, zapoznać się z ofertą firm, organizacji pozarządowych, instytucji, a także podziwiać dorobek artystyczny oraz kulturalny naszej „Małej Ojczyzny". Na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, Gmina Gręboszów: Duet Katarzyna Jabłońska Tomasz Lizak, Orkiestra Dęta z Bolesławia, Gmina Dąbrowa Tarnowska: Stare Wiarusy, Zespół sygnalistów myśliwskich " Królewscy z Niepołomic", Duet akordeonowy Paweł Kusion i Łukasz Cebula.Odwiedzający stoiska wystawowe mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i lokalnych przedsiębiorców.Na stoisku Powiatu Dąbrowskiego prezentowała się również delegacja z partnerskiego samorządu Golianovo na Słowacji. Goście częstowali ich regionalnymi smakołykami. Gwiazdą wieczoru był zespół „Pozytywnie Nakręceni”. Świętowanie zakończyło się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.Samorząd Powiatu Dąbrowskiego wspólnie z samorządami gminnymi już dziś zapraszają do udziału w XII edycji Święta Powiśla Dąbrowskiego.