Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. TELEINTERNET W POWIECIE DĄBROWSKIM

TELEINTERNET W POWIECIE DĄBROWSKIM

TELEINTERNET W POWIECIE DĄBROWSKIM

Niedawno nawiązany kontakt dąbrowskiego starostwa z norweskimi partnerami przynosi już wymierne korzyści. W powiecie odbyło się kolejne robocze spotkanie, które miało na celu wstępne omówienie projektu polsko-norweskiego w zakresie zbudowania nowoczesnej sieci internetowej i telefonicznej.
Ze starostą dąbrowskim Krzysztofem Kaczmarskim spotkali się inżynier projektu z Bergen w Norwegii oraz konsultant ds. współpracy polsko-norweskiej. W rozmowach uczestniczyli również samorządowcy i przedstawiciele powiatowych instytucji.

Projekt przewiduje pokrycie internetem całego powiatu. Na początek powstanie internetowe połączenie urzędów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw. W następnej fazie Internet trafi do wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Infrastruktura oraz urządzenia i niezbędne inwestycje zostaną sfinansowane ze środków norweskich. Stosowny wniosek jest w fazie przygotowania. Dokumenty i opracowania techniczne przygotują specjaliści firmy NERA oraz Starostwa Powiatowego. Partnerami projektu będą wszystkie samorządy gminne.
Będzie to pierwszy w Polsce tego typu projekt, dzięki któremu Internet może trafić do wszystkich zainteresowanych odbiorców. Technologia stosowana przez Norwegów jest bardzo nowoczesna, pozwala na wysoką jakość dostarczanego sygnału i duże osiągi systemu. Maksymalna prędkość dostarczanego sygnału może wynieść nawet 54 Mbps. Cztery anteny sektorowe rozmieszczone na terenie powiatu pozwolą na dostępność do Internetu 60-tysięcznej społeczności lokalnej. To nie wszystkie atuty projektu. System docelowo może pozwolić na uruchomienie telefonii cyfrowej. Po zamontowaniu tzw. bramek głosowych i podłączeniu aparatów telefonicznych, mieszkańcy będą mogli rozmawiać wewnątrz powiatu bez ponoszenia kosztów. Obecnie starostwo prowadzi inwentaryzację potrzeb w tym zakresie. Zbierane są informacje od potencjalnie zainteresowanych urzędów, instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców. Szczegóły współpracy samorządowej ustalono wstępnie na ostatnim posiedzeniu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.

Niedawno nawiązany kontakt dąbrowskiego starostwa z norweskimi partnerami przynosi już wymierne korzyści. W powiecie odbyło się kolejne robocze spotkanie, które miało na celu wstępne omówienie projektu polsko-norweskiego w zakresie zbudowania nowoczesnej sieci internetowej i telefonicznej.Ze starostą dąbrowskim Krzysztofem Kaczmarskim spotkali się inżynier projektu z Bergen w Norwegii oraz konsultant ds. współpracy polsko-norweskiej. W rozmowach uczestniczyli również samorządowcy i przedstawiciele powiatowych instytucji. Projekt przewiduje pokrycie internetem całego powiatu. Na początek powstanie internetowe połączenie urzędów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw. W następnej fazie Internet trafi do wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Infrastruktura oraz urządzenia i niezbędne inwestycje zostaną sfinansowane ze środków norweskich. Stosowny wniosek jest w fazie przygotowania. Dokumenty i opracowania techniczne przygotują specjaliści firmy NERA oraz Starostwa Powiatowego. Partnerami projektu będą wszystkie samorządy gminne.Będzie to pierwszy w Polsce tego typu projekt, dzięki któremu Internet może trafić do wszystkich zainteresowanych odbiorców. Technologia stosowana przez Norwegów jest bardzo nowoczesna, pozwala na wysoką jakość dostarczanego sygnału i duże osiągi systemu. Maksymalna prędkość dostarczanego sygnału może wynieść nawet 54 Mbps. Cztery anteny sektorowe rozmieszczone na terenie powiatu pozwolą na dostępność do Internetu 60-tysięcznej społeczności lokalnej. To nie wszystkie atuty projektu. System docelowo może pozwolić na uruchomienie telefonii cyfrowej. Po zamontowaniu tzw. bramek głosowych i podłączeniu aparatów telefonicznych, mieszkańcy będą mogli rozmawiać wewnątrz powiatu bez ponoszenia kosztów. Obecnie starostwo prowadzi inwentaryzację potrzeb w tym zakresie. Zbierane są informacje od potencjalnie zainteresowanych urzędów, instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców. Szczegóły współpracy samorządowej ustalono wstępnie na ostatnim posiedzeniu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.