Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Tematy maturalne z jęz.polskiego

Tematy maturalne z jęz.polskiego

Po godzinie 12.00, a więc wtedy, gdy tegoroczni maturzyści pisali jeszcze egzamin pisemny z języka polskiego małopolskie kuratorium "odblokowało" informację dotyczącą tematów maturalnych. Dla jednych "pewniaki" zawiodły, innym tematy "siadły" znakomicie. Na pewno jednak każdy maturzysta z minimum wiedzy wyniesionej po czterech latach nauki mógł znaleźć wśród tematów ten, który pozwolił mu tę wiedzę zademonstrować.

Oto dzisiejsze tematy w Małopolsce :
1. „Szczęście i nieszczęście człowieka jest po większej części jego własnym dziełem”. Odwołując się do wybranych tekstów literackich, rozważ myśl Johna Locke’a.

2. Odchodzili, a jednak wracali. Dlaczego? Zaprezentuj tych bohaterów literackich, w których biografii odnajdujesz sytuacje odejścia i powrotu. Zinterpretuj je.

3. Bezradność, odwaga, heroizm, ... . Jakie postawy człowieka wobec zła otaczającego świata odnajdujesz w literaturze XX wieku. Możesz odwołać się również do innych tekstów kultury (film, teatr, malarstwo).

4. Zinterpretuj wiersz Zbigniewa Herberta „Głos wewnętrzny” jako refleksję o moralności współczesnego człowieka.

Zbigniew Herbert

Głos wewnętrzny

mój głos wewnętrzny niczego nie
doradza
niczego nie odradza

nie mówi ani tak
ani nie

jest słabo słyszalny
i prawie nieartykułowany

nawet jeśli się bardzo głęboko pochyli
słychać tylko oderwane
od sensu sylaby

staram się go nie zagłuszać
obchodzę się z nim dobrze
udaję że traktuję go na równi
że mi na nim zależy

czasami nawet
staram się z nim rozmawiać
- wiesz wczoraj odmówiłem
nie robiłem tego nigdy
teraz też nie będę

- glu - glu -

- no więc sądzisz
że dobrze zrobiłem

- ga – go - gi -

dobrze się zgadzamy

- ma - a –

- no a teraz wypocznij
jutro znów pogadamy

nie jest mi na nic potrzebny
mógłbym o nim zapomnieć

nie mam nadziei
trochę żalu
gdy leży tak
przykryty litością
oddycha ciężko
otwiera usta
i stara się podnieść
bezwładną głowę

Źródło: INTARNET- Okay

Po godzinie 12.00, a więc wtedy, gdy tegoroczni maturzyści pisali jeszcze egzamin pisemny z języka polskiego małopolskie kuratorium "odblokowało" informację dotyczącą tematów maturalnych. Dla jednych "pewniaki" zawiodły, innym tematy "siadły" znakomicie. Na pewno jednak każdy maturzysta z minimum wiedzy wyniesionej po czterech latach nauki mógł znaleźć wśród tematów ten, który pozwolił mu tę wiedzę zademonstrować. Oto dzisiejsze tematy w Małopolsce : 1. „Szczęście i nieszczęście człowieka jest po większej części jego własnym dziełem”. Odwołując się do wybranych tekstów literackich, rozważ myśl Johna Locke’a. 2. Odchodzili, a jednak wracali. Dlaczego? Zaprezentuj tych bohaterów literackich, w których biografii odnajdujesz sytuacje odejścia i powrotu. Zinterpretuj je. 3. Bezradność, odwaga, heroizm, ... . Jakie postawy człowieka wobec zła otaczającego świata odnajdujesz w literaturze XX wieku. Możesz odwołać się również do innych tekstów kultury (film, teatr, malarstwo). 4. Zinterpretuj wiersz Zbigniewa Herberta „Głos wewnętrzny” jako refleksję o moralności współczesnego człowieka. Zbigniew Herbert Głos wewnętrzny mój głos wewnętrzny niczego nie doradza niczego nie odradza nie mówi ani tak ani nie jest słabo słyszalny i prawie nieartykułowany nawet jeśli się bardzo głęboko pochyli słychać tylko oderwane od sensu sylaby staram się go nie zagłuszać obchodzę się z nim dobrze udaję że traktuję go na równi że mi na nim zależy czasami nawet staram się z nim rozmawiać - wiesz wczoraj odmówiłem nie robiłem tego nigdy teraz też nie będę - glu - glu - - no więc sądzisz że dobrze zrobiłem - ga – go - gi - dobrze się zgadzamy - ma - a – - no a teraz wypocznij jutro znów pogadamy nie jest mi na nic potrzebny mógłbym o nim zapomnieć nie mam nadziei trochę żalu gdy leży tak przykryty litością oddycha ciężko otwiera usta i stara się podnieść bezwładną głowę Źródło: INTARNET- Okay