Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Tlenek węgla - „cichy zabójca”

Tlenek węgla - „cichy zabójca”

Rozpoczął się sezon grzewczy, a co za tym idzie, niebezpieczeństwo zatruć tlenkiem węgla, zwanym potocznie „cichym zabójcą".
Tlenek węgla jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle". Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.

Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio być spowodowane tym, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna i drzwi przed zimnem.
W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Niedostateczna ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, że następuje niepełne spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czyli czad. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu, w przewodach kominowych i wydostawaniu się czadu do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.
Obserwujemy wtedy tak zwany odwrotny ciąg powietrza w przewodach kominowych (z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia).

Tlenek węgla w ilościach zagrażających zdrowiu i życiu nie pojawi się w Twoim mieszkaniu, jeżeli:

• instalacja i urządzenia gazowe są sprawne,

• kominy są sprawne, nie są popękane,

• w kuchni, łazience i pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi jest czynna wentylacja naturalna (nawiew - wywiew),

• otwory wentylacyjne w drzwiach łazienki są drożne,

• kratki do kanałów wentylacyjnych nie są niczym zapchane lub osłonięte,

• przewody odprowadzające spaliny nie są popękane a ich przejścia przez ściany uszczelnione.

Opracowanie: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej

Rozpoczął się sezon grzewczy, a co za tym idzie, niebezpieczeństwo zatruć tlenkiem węgla, zwanym potocznie „cichym zabójcą".Tlenek węgla jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle". Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio być spowodowane tym, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna i drzwi przed zimnem.W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Niedostateczna ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, że następuje niepełne spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czyli czad. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu, w przewodach kominowych i wydostawaniu się czadu do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.Obserwujemy wtedy tak zwany odwrotny ciąg powietrza w przewodach kominowych (z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia). Tlenek węgla w ilościach zagrażających zdrowiu i życiu nie pojawi się w Twoim mieszkaniu, jeżeli: • instalacja i urządzenia gazowe są sprawne, • kominy są sprawne, nie są popękane, • w kuchni, łazience i pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi jest czynna wentylacja naturalna (nawiew - wywiew), • otwory wentylacyjne w drzwiach łazienki są drożne, • kratki do kanałów wentylacyjnych nie są niczym zapchane lub osłonięte, • przewody odprowadzające spaliny nie są popękane a ich przejścia przez ściany uszczelnione. Opracowanie: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej