“Tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego” na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Zalipie, położone w naszym powiecie to perełka wśród polskich wsi, gdzie pielęgnowany jest z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w charakterystyczne ornamenty kwiatowe. To najbardziej kolorowa miejscowość w Polsce, nad której urokami zachwycają się zarówno turyści z Polski, jak i z zagranicy.
Spuścizna kulturowa Zalipia została doceniona. „Tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego”, dzięki staraniom Muzeum Ziemi Tarnowskiej, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dniem 8 sierpnia 2024 r. zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To pierwszy krok, by w przyszłości ubiegać się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sztuka zalipiańska przetrwała dzięki wielkim osobistościom, takim jak Felicja Curyłowa, której zagroda w Zalipiu od 1978 r. udostępniona jest turystom jako oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Można tu zobaczyć przeróżne, bogato zdobione przedmioty. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią wszelkiego rodzaju malowanki, wycinanki oraz ozdoby z bibuły tj. pająki, rózga weselna, bukiety i wianki pod obrazy. Bielone ściany w domu pokryte są roślinnym ornamentem o stosunkowo dużych płaszczyznach zdobniczych. Polichromię tę wykonała artystka na swój ostatni konkurs w 1973 r. Malowana zagroda jeszcze za życia jej gospodyni (1904-1974) była traktowana jak żywe muzeum i przez lata odwiedzana przez turystów z całego świata. Muzeum to znalazło się na liście „Bezpiecznych przystani dla rowerzystów w Małopolsce”.
Obok zagrody Felicji Curyłowej znajduje się dom Stefanii Łączyńskiej. To bogato zdobiona chata z pełnym wyposażeniem jednej z najwybitniejszych malarek w regionie. Stefania Łączyńska była wielokrotną zwyciężczynią "Malowanej Chaty". Jej dom wyróżniał się od innych, nie tylko kolorystyką, ale również ilością ornamentów kwiatowych i przede wszystkim odrębnym stylem. Jej twórczość i prace to charakterystyczne malatury z drobnych i delikatnych kwiatów.
Ważnym miejscem w Zalipiu jest Dom Malarek, który od 1977 r. pełni niezwykle ważną rolę jaką, jest ochrona i kultywowanie rodzimych tradycji. Skupia również ludowych artystów. Owocna działalność tej instytucji oraz prowadzone zajęcia warsztatowe wpływają na zainteresowanie malowankami wśród dzieci i młodzieży.
Instytucja ta pielęgnuje żywą tradycję stanowiącą o odrębności regionu Powiśla Dąbrowskiego. W miejscu tym można uzyskać rzetelną informację o regionalnych motywach kwiatowych, zwiedzić wystawę poświęconą tradycji malowania, obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną malowanych zagród i galerię prac artystów z Powiśla. Organizowane są tutaj warsztaty plastyczne, podczas których można poznać tę wspaniałą, zdobniczą technikę malowania. W Domu Malarek można skosztować też „zolipskich pierogów”, będących na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zachęcamy do odwiedzenia Zalipia!
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5