Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Tragedia Sofoklesa w operowej wersji na koniec sezonu

Tragedia Sofoklesa w operowej wersji na koniec sezonu

Tragedia Sofoklesa w operowej wersji na koniec sezonu

Ostatnia, przed wakacjami, transmisja operowa w Kinie „Sokół" zapowiada się bardzo interesująco. „Elektra" Ryszarda Straussa, na podstawie tragedii antycznej Sofoklesa to ostatnia też w Nowym Jorku w tym sezonie premiera. Spektakl został wystawiony po raz pierwszy w historii opery światowej w 1909 r. Realizatorami nowojorskiej wersji MET są: Patrice Chereau (reżyseria), Vincent Huguet (przekaz reżyserii), Richard Peduzzi (scenografia), Caroline de Vivaise (kostiumy), Dominique Bruguiere (światło).

Libretto napisał Hugo von Hofmannsthal, dyryguje Esa-Pekka Salonen . Transmisja przedstawienia „na żywo" z Nowego Jorku w Kinie „Sokół" odbędzie się w sobotni wieczór 30 kwietnia 2016 o godz.18:45

Obsada: Nina Stemme jako Elektra, Adrianne Pieczonka jako Chryzotemis, Waltraud Meier jako Klitajmestra, Burkhard Ulrich jako Egistos, Eric Owens jako Orestes, a Esa-Pekka Salonen dyrygent.

Rolę Elektry w operze Straussa tuż po prapremierze okrzyknięto jedną z najbardziej morderczych partii w całym repertuarze operowym. Faktem jest, że mierzą się z nią zazwyczaj soprany dramatyczne, które mają już za sobą wiele potężnych partii, w tym Wagnerowskie. Strauss od swej Elektry wymaga śpiewania na granicy histerii – ma to oddać nieustanny gniew przepełniający duszę córki, która nie może znieść, że jej własna matka, Klitajmestra, wraz z kochankiem zamordowała jej ojca, Agamemnona. Elektra pragnie dokonać zemsty wraz z rodzeństwem – siostrą Chryzotemis i bratem Orestesem, ten jednak uciekł z domu, siostra zaś jest lękliwa. Do nowej realizacji „Elektry" na scenie MET dobrano doskonałą obsadę; artyści ci są specjalistami od Straussa i Wagnera.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minut (bez przerwy). Bilety - 40 zł, 35-ulgowe, 30-karnety.

DDK

Ostatnia, przed wakacjami, transmisja operowa w Kinie „Sokół" zapowiada się bardzo interesująco. „Elektra" Ryszarda Straussa, na podstawie tragedii antycznej Sofoklesa to ostatnia też w Nowym Jorku w tym sezonie premiera. Spektakl został wystawiony po raz pierwszy w historii opery światowej w 1909 r. Realizatorami nowojorskiej wersji MET są: Patrice Chereau (reżyseria), Vincent Huguet (przekaz reżyserii), Richard Peduzzi (scenografia), Caroline de Vivaise (kostiumy), Dominique Bruguiere (światło). Libretto napisał Hugo von Hofmannsthal, dyryguje Esa-Pekka Salonen . Transmisja przedstawienia „na żywo" z Nowego Jorku w Kinie „Sokół" odbędzie się w sobotni wieczór 30 kwietnia 2016 o godz.18:45 Obsada: Nina Stemme jako Elektra, Adrianne Pieczonka jako Chryzotemis, Waltraud Meier jako Klitajmestra, Burkhard Ulrich jako Egistos, Eric Owens jako Orestes, a Esa-Pekka Salonen dyrygent. Rolę Elektry w operze Straussa tuż po prapremierze okrzyknięto jedną z najbardziej morderczych partii w całym repertuarze operowym. Faktem jest, że mierzą się z nią zazwyczaj soprany dramatyczne, które mają już za sobą wiele potężnych partii, w tym Wagnerowskie. Strauss od swej Elektry wymaga śpiewania na granicy histerii – ma to oddać nieustanny gniew przepełniający duszę córki, która nie może znieść, że jej własna matka, Klitajmestra, wraz z kochankiem zamordowała jej ojca, Agamemnona. Elektra pragnie dokonać zemsty wraz z rodzeństwem – siostrą Chryzotemis i bratem Orestesem, ten jednak uciekł z domu, siostra zaś jest lękliwa. Do nowej realizacji „Elektry" na scenie MET dobrano doskonałą obsadę; artyści ci są specjalistami od Straussa i Wagnera. Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minut (bez przerwy). Bilety - 40 zł, 35-ulgowe, 30-karnety. DDK