Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Tragiczny wrzesień

Tragiczny wrzesień

Tragiczny wrzesień

Dnia 20 września 2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się akademia dla  uczczenia rocznic Tragicznego Września. W ciągu ostatnich 72 lat wrzesień był  bowiem miesiącem obfitującym w wiele dramatycznych wydarzeń dla całego świata, w tym Polski:

- 1 września 1939 atak hitlerowskich Niemiec
- 17 września 1939 inwazja wojsk ZSRR na tereny Polski
- 11 września 2001 atak terrorystyczny na World Trade Center
- 1 września 2004 atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie

Odnosząc się do napaści na Polskę przez sąsiednie kraje z 1939 roku  Dyrektor Jan Kiljan nawiązał do złamania przez nie obowiązujących układów o nieagresji, pogwałcenia międzynarodowych konwencji o ochronie ludności cywilnej i należytym traktowaniu jeńców w czasie działań wojennych. Oddał przy tym hołd tym, którzy w nierównej walce oddali życie za wolność.

W montażu słowno –muzycznym  poświęconym tym wydarzeniom,  można było usłyszeć wiersze Gałczyńskiego, Słonimskiego, Herberta oraz Szymborskiej w wykonaniu Kasi Pikul, Dawida Kozickiego, Bartka Frąca, Michała Ciepieli i Pauliny Zych. Karolina Chrobak sprawnie poradziła sobie z konferansjerką, a  dodatkowych wrażeń artystycznych dostarczyła zebranym Krysia Szymura, śpiewając „Biały krzyż”. Niewątpliwa atrakcją akademii  była prezentacja multimedialna przygotowana przez Konrada Podgórskiego, w której oprócz faktów , pojawiły  się fragm. filmów, piosenki, slajdy i relacje dziennikarskie.  Całości dopełniła scenografia w wykonaniu Natalii Skrzelowskiej i Angeliki Wnęk.  Klasa III LOs , która pod kierunkiem wychowawczyni  mgr Jolanty Stelmach, przygotowała tę część artystyczną, została nagrodzona gromkimi brawami.

W tym samym  dniu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie – ślubowanie uczniów z dziewięciu klas pierwszych, tzn. 243 osób. Jak tradycja nakazuje zgodnie z ceremoniałem szkoły przedstawiciele klas najmłodszych byli zobowiązani do złożenia przysięgi, w której obiecują sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, godnie reprezentować szkołę oraz być prawymi ludźmi.
 
źródło: ZSP nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej
Dnia 20 września 2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się akademia dla  uczczenia rocznic Tragicznego Września. W ciągu ostatnich 72 lat wrzesień był  bowiem miesiącem obfitującym w wiele dramatycznych wydarzeń dla całego świata, w tym Polski: - 1 września 1939 atak hitlerowskich Niemiec - 17 września 1939 inwazja wojsk ZSRR na tereny Polski - 11 września 2001 atak terrorystyczny na World Trade Center - 1 września 2004 atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie Odnosząc się do napaści na Polskę przez sąsiednie kraje z 1939 roku  Dyrektor Jan Kiljan nawiązał do złamania przez nie obowiązujących układów o nieagresji, pogwałcenia międzynarodowych konwencji o ochronie ludności cywilnej i należytym traktowaniu jeńców w czasie działań wojennych. Oddał przy tym hołd tym, którzy w nierównej walce oddali życie za wolność. W montażu słowno –muzycznym  poświęconym tym wydarzeniom,  można było usłyszeć wiersze Gałczyńskiego, Słonimskiego, Herberta oraz Szymborskiej w wykonaniu Kasi Pikul, Dawida Kozickiego, Bartka Frąca, Michała Ciepieli i Pauliny Zych. Karolina Chrobak sprawnie poradziła sobie z konferansjerką, a  dodatkowych wrażeń artystycznych dostarczyła zebranym Krysia Szymura, śpiewając „Biały krzyż”. Niewątpliwa atrakcją akademii  była prezentacja multimedialna przygotowana przez Konrada Podgórskiego, w której oprócz faktów , pojawiły  się fragm. filmów, piosenki, slajdy i relacje dziennikarskie.  Całości dopełniła scenografia w wykonaniu Natalii Skrzelowskiej i Angeliki Wnęk.  Klasa III LOs , która pod kierunkiem wychowawczyni  mgr Jolanty Stelmach, przygotowała tę część artystyczną, została nagrodzona gromkimi brawami. W tym samym  dniu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie – ślubowanie uczniów z dziewięciu klas pierwszych, tzn. 243 osób. Jak tradycja nakazuje zgodnie z ceremoniałem szkoły przedstawiciele klas najmłodszych byli zobowiązani do złożenia przysięgi, w której obiecują sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, godnie reprezentować szkołę oraz być prawymi ludźmi.   źródło: ZSP nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej