Trwa kampania antytytoniowa
Do 31 grudnia 2010 roku będzie trwała kampania medialna o zasięgu ogólnopolskim, na temat wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, inicjowana przez Główny Inspektorat Sanitarny, we współpracy z Światową Fundacją ds. Walki z chorobami Płuc oraz z Fundacją Bloomberga, które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.
Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które weszły w życie 15 listopada.
Strefy bezdymne powstają w: zakładach pracy, szkołach, przedszkolach, na uczelniach, w przychodniach, szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej.
Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 zł.
Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara grzywny do 2000 złotych.
Palenie tytoniu jest jednym z czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób.
W Polsce pali ok. 9 milionów osób.
Każdego roku na skutek tzw. chorób odtytoniowych umiera 69 tys. osób, 43 tys. z tej grupy odchodzi przedwcześnie w wieku (35 -69 lat). Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu.
Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już w kilka dni po zaprzestaniu palenia ulega poprawie, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji.
Działania antytytoniowe prowadzone są w całym kraju. Do akcji włączają się placówki nauczania i wychowania, zakłady służby zdrowia, obiekty użyteczności publicznej.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej dysponuje tematycznymi materiałami edukacyjnymi.
Każdy poszukujący motywacji do rzucenia palenia tytoniu i wsparcia w okresie leczenia uzależnienia, może skorzystać z pomocy dzwoniąc do Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym tel. 0-801 108 108.
Opracowanie: Sanepid w Dąbrowie Tarnowskiej
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5