Trwa kampania pt. „MIASTA WOLNE OD DYMU”
Trwa ogólnopolska kampania pt „Miasta wolne od dymu", która potrwa do 14 grudnia 2011 r. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa o obowiązującym prawie oraz wzmocnienie jego respektowania. 15 listopada 2011 r. minął bowiem rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zaostrzającej zakaz palenia w miejscach publicznych. Za palenie w tych miejscach grozi kara grzywny do 500 zł.
Badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego z lutego 2011 roku pokazują, że nowe przepisy znacznie zmniejszyły ryzyko narażenia na dym tytoniowy m.in. w obiektach sportowych (spadek o 72 %), restauracjach (o 68 %), barach i pubach (o 49 %), zakładach pracy (o 37 %) oraz na przystankach i w obiektach komunikacji miejskiej (o 33 %).
Obecnie poparcie dla obowiązującego prawa deklaruje aż 68 % palących i 84 % niepalących Polaków. Ponadto 56 % społeczeństwa dostrzega poprawę w przestrzeganiu przepisów ograniczających palenie tytoniu, a 45 % palaczy przyznało, że wprowadzenie zakazu sprzyja podejmowaniu przez nich decyzji o rzuceniu palenia. Polacy coraz odważniej respektują swoje prawo dożycia w przestrzeni wolnej od dymu tytoniowego. Świadczy o tym fakt, że 59 % niepalących częściej niż kilka lat temu ma odwagę zwrócić uwagę osobom łamiącym zakaz palenia.
Problem palenia w miejscach publicznych jest jednak wciążaktualny. W celu zwiększenia wiedzy o konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu (czynne i bierne palenie) oraz wiedzy o obowiązującym prawie Główny Inspektorat Sanitarny 15 listopada br. rozpoczął kampanię medialną „Miasta wolne od dymu". Kampania realizowana jest ze środków rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce oraz ogólnopolskiego projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)", finansowanego przez Światową Fundację ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundację Bloomberga (Bloomberg Philanthropies).
W ramach kampanii „Miasta wolne od dymu" zaplanowano emisję spotu telewizyjnego oraz radiowego w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, a także emisję spotu edukacyjnego na monitorach LCD w autobusach i tramwajach na terenie 15 polskich miast (w tym w Krakowie).
Posłuchaj Kampanii medialnej pt. „MIASTA WOLNE OD DYMU"
opracowanie: D. Jedynak
źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna http://www.pis.gov.pl/;
PSSE w Dąbrowie Tarnowskiej http://www.wsse.krakow.pl/pages/psse_dabrowa_tarnowska_serwis.php?nid=264

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5