Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, który leciał na uroczystości 70 Rocznicy zbrodni katyńskiej. Tego dnia o godzinie 8.41 czasu środkowoeuropejskiego maszyna lecąca we mgle rozbiła się   w pobliżu lotniska Siewiernyj. Nie przeżył nikt spośród 96 osób znajdujących się na pokładzie.

W katastrofie zginęła para prezydencka – Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, funkcjonariusze BOR oraz załoga samolotu.

Samolot, podchodząc do lądowania zahaczył lewym skrzydłem o drzewo, które ściął, następnie wykonał obrót i rozbił się w odległości kilkuset metrów od pasa startowego.

Katastrofa pod Smoleńskiem była drugą pod względem liczby ofiar katastrofą w historii lotnictwa polskiego i największą pod względem liczby ofiar katastrofą w dziejach Sił Powietrznych Rzeczpospolitej.

10 kwietnia 2010 roku w kraju ogłoszono żałobę narodową, która trwała do 18 kwietnia. Obowiązki prezydenta przejął obecny wówczas marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W kilkudziesięciu polskich miastach odbyły się marsze pamięci w hołdzie tragicznie zmarłym. Na wieść o katastrofie 23 państwa ogłosiły żałobę narodową, a wiele krajów i organizacji międzynarodowych przesłało kondolencje.

Po identyfikacji ofiar katastrofy, ich ciała zostały przetransportowane do Polski. Pierwsza powróciła do kraju trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przewieziona wojskowym samolotem 11 kwietnia. W pogrzebie prezydenta i Jego małżonki Marii, 18 kwietnia na Wawelu, uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób.

Po 10 kwietnia 2010 roku powstało wiele inicjatyw upamiętniających ofiary katastrofy. Są wśród nich pomniki, tablice pamiątkowe czy obeliski, a także nadanie imion ofiar katastrofy szkołom czy ulicom.

Na terenie powiatu dąbrowskiego również upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej m.in. w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie w kościele p.w.  NMP Szkaplerznej  dnia 15.04.2012 roku odsłonięto tablicę ku pamięci 96 Polaków na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem (…).

10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, który leciał na uroczystości 70 Rocznicy zbrodni katyńskiej. Tego dnia o godzinie 8.41 czasu środkowoeuropejskiego maszyna lecąca we mgle rozbiła się   w pobliżu lotniska Siewiernyj. Nie przeżył nikt spośród 96 osób znajdujących się na pokładzie. W katastrofie zginęła para prezydencka – Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, funkcjonariusze BOR oraz załoga samolotu. Samolot, podchodząc do lądowania zahaczył lewym skrzydłem o drzewo, które ściął, następnie wykonał obrót i rozbił się w odległości kilkuset metrów od pasa startowego. Katastrofa pod Smoleńskiem była drugą pod względem liczby ofiar katastrofą w historii lotnictwa polskiego i największą pod względem liczby ofiar katastrofą w dziejach Sił Powietrznych Rzeczpospolitej. 10 kwietnia 2010 roku w kraju ogłoszono żałobę narodową, która trwała do 18 kwietnia. Obowiązki prezydenta przejął obecny wówczas marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W kilkudziesięciu polskich miastach odbyły się marsze pamięci w hołdzie tragicznie zmarłym. Na wieść o katastrofie 23 państwa ogłosiły żałobę narodową, a wiele krajów i organizacji międzynarodowych przesłało kondolencje. Po identyfikacji ofiar katastrofy, ich ciała zostały przetransportowane do Polski. Pierwsza powróciła do kraju trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przewieziona wojskowym samolotem 11 kwietnia. W pogrzebie prezydenta i Jego małżonki Marii, 18 kwietnia na Wawelu, uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób. Po 10 kwietnia 2010 roku powstało wiele inicjatyw upamiętniających ofiary katastrofy. Są wśród nich pomniki, tablice pamiątkowe czy obeliski, a także nadanie imion ofiar katastrofy szkołom czy ulicom. Na terenie powiatu dąbrowskiego również upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej m.in. w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie w kościele p.w.  NMP Szkaplerznej  dnia 15.04.2012 roku odsłonięto tablicę ku pamięci 96 Polaków na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem (…).