Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Turniej Rycerski pod Wieżycą

Turniej Rycerski pod Wieżycą

Turniej Rycerski pod Wieżycą

W dniu 21.09.2013 w Oleśnicy odbył się Turniej Rycerski pod Wieżycą. Podobnie jak w zeszłym roku w ramach weekendu z historią organizowanym wspólnie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie dzień przed  tradycyjnym niedzielnym Turniejem  w Dębnie pod Wieżyce przybyli rekonstruktorzy historyczni z kilku grup rozsianych po kraju.  W największym składzie Drużyna  Grodu Horodna z Rzeszowa oraz Drużyna Wojów Czarnego Sokoła  z Dębicy, Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej, Chorągiew Rycerska Ziemi Lubelskiej,  Nordlige Sverda  z Katowic. Przyjęli ich gospodarze – bractwa lokalne – Drużyna Woje Peruna  i Tarnowskie Bractwo Rycerskie „Gladii Amici” z Tarnowa oraz główny organizator czyli Poczet Bagiennych z Wieżycy.  Głównym celem było rozegranie turniejów bojowych dla grup wczesnośredniowiecznych i XIII- wiecznych oraz wspólnego turnieju łuczniczego.

Po zaciekłych, acz honorowych walkach wyłoniono zwycięzców -  miecz wczesnośredniowieczny  ufundowany przez Urząd Gminy Olesno powędrował do rąk Lubomira Alesandrowicza z Drużyny Wojów Grodu Horodna a replika miecza z wieku XIII – zakupiona przez Centrum Polonii  Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu do Michała Lipińskiego z TBR. W zmaganiach łuczniczych najlepszy okazał się Jarosław Michałek również z TBR, który odebrał wysokiej klasy łuk z rąk sponsora – szefa firmy ZBUD Ryszarda Jędraszka.

Oczywiście nie pozostawiliśmy dzieci i młodzieży bez możliwości spróbowania własnych sił w tych konkurencjach.  Dzięki zaangażowaniu profesjonalnych instruktorów z bractw  - mogli oni przez kilka godzin walczyć bezpiecznymi mieczami i strzelać z ćwiczebnego łuku zakupionego również przez ZBUD. Zgodnie z obietnicą można było też spróbować epokowych potraw i zajrzeć do obozu rycerskiego.

Pozostałymi sponsorami byli:  Rolbud, Tabak, Okręgowe Stacje Kontroli  Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy oraz firma Akcent, która bezinteresownie zaprojektowała i wykonała   piękny plakat turnieju. Tradycyjnie organizacyjnie wsparło nas Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i sołtyska wsi Oleśnica.

Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. Mimo, że miała to być impreza wieńcząca wyjątkowo pracowity dla PBzW sezon rycerski to najprawdopodobniej w październiku odbędzie się jeszcze na naszym terenie trening dla bractw.

Nasz projekt grodowy z założenia miał obejmować działania niekomercyjne z zakresu  propagowania historii. Realizujemy warsztaty dla zorganizowanych grup młodzieży, warsztaty dla samych rekonstruktorów historycznych czy wreszcie otwarte imprezy ale kierowane na edukację. 

Wojciech Maniak

W dniu 21.09.2013 w Oleśnicy odbył się Turniej Rycerski pod Wieżycą. Podobnie jak w zeszłym roku w ramach weekendu z historią organizowanym wspólnie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie dzień przed  tradycyjnym niedzielnym Turniejem  w Dębnie pod Wieżyce przybyli rekonstruktorzy historyczni z kilku grup rozsianych po kraju.  W największym składzie Drużyna  Grodu Horodna z Rzeszowa oraz Drużyna Wojów Czarnego Sokoła  z Dębicy, Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej, Chorągiew Rycerska Ziemi Lubelskiej,  Nordlige Sverda  z Katowic. Przyjęli ich gospodarze – bractwa lokalne – Drużyna Woje Peruna  i Tarnowskie Bractwo Rycerskie „Gladii Amici” z Tarnowa oraz główny organizator czyli Poczet Bagiennych z Wieżycy.  Głównym celem było rozegranie turniejów bojowych dla grup wczesnośredniowiecznych i XIII- wiecznych oraz wspólnego turnieju łuczniczego. Po zaciekłych, acz honorowych walkach wyłoniono zwycięzców -  miecz wczesnośredniowieczny  ufundowany przez Urząd Gminy Olesno powędrował do rąk Lubomira Alesandrowicza z Drużyny Wojów Grodu Horodna a replika miecza z wieku XIII – zakupiona przez Centrum Polonii  Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu do Michała Lipińskiego z TBR. W zmaganiach łuczniczych najlepszy okazał się Jarosław Michałek również z TBR, który odebrał wysokiej klasy łuk z rąk sponsora – szefa firmy ZBUD Ryszarda Jędraszka. Oczywiście nie pozostawiliśmy dzieci i młodzieży bez możliwości spróbowania własnych sił w tych konkurencjach.  Dzięki zaangażowaniu profesjonalnych instruktorów z bractw  - mogli oni przez kilka godzin walczyć bezpiecznymi mieczami i strzelać z ćwiczebnego łuku zakupionego również przez ZBUD. Zgodnie z obietnicą można było też spróbować epokowych potraw i zajrzeć do obozu rycerskiego. Pozostałymi sponsorami byli:  Rolbud, Tabak, Okręgowe Stacje Kontroli  Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy oraz firma Akcent, która bezinteresownie zaprojektowała i wykonała   piękny plakat turnieju. Tradycyjnie organizacyjnie wsparło nas Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i sołtyska wsi Oleśnica. Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. Mimo, że miała to być impreza wieńcząca wyjątkowo pracowity dla PBzW sezon rycerski to najprawdopodobniej w październiku odbędzie się jeszcze na naszym terenie trening dla bractw. Nasz projekt grodowy z założenia miał obejmować działania niekomercyjne z zakresu  propagowania historii. Realizujemy warsztaty dla zorganizowanych grup młodzieży, warsztaty dla samych rekonstruktorów historycznych czy wreszcie otwarte imprezy ale kierowane na edukację.  Wojciech Maniak