Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Tysiąc „DĄBrowskich jagodzianek” i „Natura od kuchni" w zespole dworsko-parkowym w Brniu

Tysiąc „DĄBrowskich jagodzianek” i „Natura od kuchni" w zespole dworsko-parkowym w Brniu

Tysiąc „DĄBrowskich jagodzianek” i „Natura od kuchni

Panie z Koła Gospodyń Wsi Nieczajna na II Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa realizowały swój projekt pn. „DĄBrowskie jagodzianki” w ramach ogólnopolskiego konkursu „Natura od kuchni” organizowanego przez Lasy Państwowe.

Gospodynie promowały wiedzę na temat zdrowej żywności pochodzącej z okolicznych lasów. Na swoim stoisku prezentowały potrawy z wykorzystaniem leśnych produktów w szczególności jagód: pierogi z jagodami, różnego rodzaju ciasta, drożdżówki, rogaliki – wszystko na bazie owoców leśnych.

Uczestnikom wydarzenia rozdały 1000 pysznych jagodzianek, które przygotowały według swoich receptur. Ich stoisko obfitowało również w inne specjały z wykorzystaniem produktów z lasu np. tradycyjne nalewki z żurawiny, jagód czy kwiatów czarnego bzu oraz miody leśne.
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich dzieliły się wiedzą na temat prozdrowotnych walorów leśnej żywności, zasad obróbki wstępnej owoców leśnych.

Wydarzenie to otworzyło sezon zbioru jagód i runa leśnego oraz promowało rodzimą kuchnię z wykorzystaniem leśnej borówki czarnej. Skarbem Powiśla Dąbrowskiego są lasy, które rosną na powierzchni ponad 14 ha gruntów w większości równinnych i są bogactwem świata roślin i zwierząt, szczególnie borówki czarnej, zwanej potocznie czarną jagodą.

Panie z Koła Gospodyń Wsi Nieczajna na II Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa realizowały swój projekt pn. „DĄBrowskie jagodzianki” w ramach ogólnopolskiego konkursu „Natura od kuchni” organizowanego przez Lasy Państwowe. Gospodynie promowały wiedzę na temat zdrowej żywności pochodzącej z okolicznych lasów. Na swoim stoisku prezentowały potrawy z wykorzystaniem leśnych produktów w szczególności jagód: pierogi z jagodami, różnego rodzaju ciasta, drożdżówki, rogaliki – wszystko na bazie owoców leśnych. Uczestnikom wydarzenia rozdały 1000 pysznych jagodzianek, które przygotowały według swoich receptur. Ich stoisko obfitowało również w inne specjały z wykorzystaniem produktów z lasu np. tradycyjne nalewki z żurawiny, jagód czy kwiatów czarnego bzu oraz miody leśne. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich dzieliły się wiedzą na temat prozdrowotnych walorów leśnej żywności, zasad obróbki wstępnej owoców leśnych. Wydarzenie to otworzyło sezon zbioru jagód i runa leśnego oraz promowało rodzimą kuchnię z wykorzystaniem leśnej borówki czarnej. Skarbem Powiśla Dąbrowskiego są lasy, które rosną na powierzchni ponad 14 ha gruntów w większości równinnych i są bogactwem świata roślin i zwierząt, szczególnie borówki czarnej, zwanej potocznie czarną jagodą.