Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Uczcili 82. rocznicę likwidacji dąbrowskiego getta

Uczcili 82. rocznicę likwidacji dąbrowskiego getta

Uczcili 82. rocznicę likwidacji dąbrowskiego getta

Dziś na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się uroczystość z okazji 82. rocznicy likwidacji dąbrowskiego getta. Przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych podczas Holocaustu złożono znicze i kamienie. Przywałowano także w apelu imiona i nazwiska zamordowanych Żydów, a także około 60 Polaków, którzy stracili swoje życie za pomoc Żydom.

Wyczytano też jedenastu obywateli z naszego regionu, którzy zostali uhonorowani przez Jerozolimski Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Na odznaczeniu, które otrzymali: Zofia Pagos, Stanisław Pagos, Józef Kiwior, Genowefa Kiwior, Wojciech Kowalski, Lucylia Kowalska, Anna Jaje, Stanisław Jaje, Józefa Kostka, Ignacy Kostka, Wiktor Wójcik i Emilia Kułaga widnieje napis „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

W czasie wydarzenia wysłuchano w jidysz i po polsku piosenki „Miasteczko Bełz” nawiązującej do życia w żydowskim sztetlu, czyli miasteczku. Takim właśnie szetlem do czasów II wojny światowej była też Dąbrowa Tarnowska. 18 września 1942 r. to data będąca symbolicznym zamknięciem kilkusetletniej historii współżycia obok siebie dwóch narodów i dwóch kultur polskiej i żydowskiej. W tym dniu miał miejsce ostatni transport kilkuset dąbrowskich Żydów do obozy zagłady w Bełżcu.

W uroczystości, którą poprowadzili Jerzy Stelmach oraz Dyrektor DDK i OSK w Dąbrowie Tarnowskiej Paweł Chojnowski wraz z młodzieżą, uczestniczyli m.in. Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Dyrektor Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Pantera wraz z uczniami i dąbrowskim PTG "Sokół - Świat Pracy" na czele z Prezesem Rafałem Szydłowskim, Dyrektor MBP im. M. Kozaczkowej Anna Jastrzębiec-Witowska i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z nauczycielem Januszem Lechem.

Dziś na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się uroczystość z okazji 82. rocznicy likwidacji dąbrowskiego getta. Przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych podczas Holocaustu złożono znicze i kamienie. Przywałowano także w apelu imiona i nazwiska zamordowanych Żydów, a także około 60 Polaków, którzy stracili swoje życie za pomoc Żydom. Wyczytano też jedenastu obywateli z naszego regionu, którzy zostali uhonorowani przez Jerozolimski Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Na odznaczeniu, które otrzymali: Zofia Pagos, Stanisław Pagos, Józef Kiwior, Genowefa Kiwior, Wojciech Kowalski, Lucylia Kowalska, Anna Jaje, Stanisław Jaje, Józefa Kostka, Ignacy Kostka, Wiktor Wójcik i Emilia Kułaga widnieje napis „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. W czasie wydarzenia wysłuchano w jidysz i po polsku piosenki „Miasteczko Bełz” nawiązującej do życia w żydowskim sztetlu, czyli miasteczku. Takim właśnie szetlem do czasów II wojny światowej była też Dąbrowa Tarnowska. 18 września 1942 r. to data będąca symbolicznym zamknięciem kilkusetletniej historii współżycia obok siebie dwóch narodów i dwóch kultur polskiej i żydowskiej. W tym dniu miał miejsce ostatni transport kilkuset dąbrowskich Żydów do obozy zagłady w Bełżcu. W uroczystości, którą poprowadzili Jerzy Stelmach oraz Dyrektor DDK i OSK w Dąbrowie Tarnowskiej Paweł Chojnowski wraz z młodzieżą, uczestniczyli m.in. Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Dyrektor Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Pantera wraz z uczniami i dąbrowskim PTG "Sokół - Świat Pracy" na czele z Prezesem Rafałem Szydłowskim, Dyrektor MBP im. M. Kozaczkowej Anna Jastrzębiec-Witowska i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z nauczycielem Januszem Lechem.