Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Uczcili 83. rocznicę wydarzeń wrześniowych w Szczucinie

Uczcili 83. rocznicę wydarzeń wrześniowych w Szczucinie

Uczcili 83. rocznicę wydarzeń wrześniowych w Szczucinie

Stało się już tradycją, że co roku w Szczucinie odbywają się uroczystości, które upamiętniają tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Wspólnie z mieszkańcami powiatu świętowali parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji i organizacji.

W tym roku miały miejsce 18 września i rozpoczęło je wyjątkowe wydarzenie. Na szczucińskim cmentarzu parafialnym poświęcono odnowiony przez Instytut Pamięci Narodowej pomnik, w którym pochowany jest Ignacy Boduch ps. „Tarzan”. To „żołnierz niezłomny”, który należał do Placówki Armii Krajowej „Malwina” i był dowódcą drużyny z Odmętu. 25 lipca 1945 roku został zastrzelony przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Dąbrowie Tarnowskiej. Zgromadzeni uczcili jego pamięć, składając znicze i wiązanki kwiatów.  

Następnie w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny została odprawiona msza święta, po której wszyscy, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą przy OSP w Szczucinie i poczty sztandarowe, udali się pod Kwaterę Pamięci Narodowej na apel patriotyczny.

Tam do zebranych zwrócili się między innymi Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Burmistrz Szczucina Jan Sipior i Maria Konieczna z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, a przedstawiciele samorządów i instytucji złożyli kwiaty oraz znicze.

Pomnik przed którym teraz stoimy, przypomina o innym fakcie, upamiętnia tragedie września 1939 r. Upamiętnia miejsce bestialskiego mordu na bezbronnych polskich żołnierzach i ludności cywilnej przez żołnierzy wermachtu. Mordu dokonanego w pierwsze dni wojny, przez zwykłych frontowych niemieckich żołnierzy, którzy jeszcze kilkanaście dni wcześniej byli razem z rodzinami, pracowali, żyli tak normalnie jak my. Jak to się mogło stać? Skąd w tych oprawcach tyle nienawiści i okrucieństwa? Skąd tyle zła? – mówił wicestarosta.

Wzorem lat ubiegłych delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Na zakończenie Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie pod batutą Jarosława Dzięgla wykonała krótki koncert pieśni patriotycznych.

Stało się już tradycją, że co roku w Szczucinie odbywają się uroczystości, które upamiętniają tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Wspólnie z mieszkańcami powiatu świętowali parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji i organizacji. W tym roku miały miejsce 18 września i rozpoczęło je wyjątkowe wydarzenie. Na szczucińskim cmentarzu parafialnym poświęcono odnowiony przez Instytut Pamięci Narodowej pomnik, w którym pochowany jest Ignacy Boduch ps. „Tarzan”. To „żołnierz niezłomny”, który należał do Placówki Armii Krajowej „Malwina” i był dowódcą drużyny z Odmętu. 25 lipca 1945 roku został zastrzelony przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Dąbrowie Tarnowskiej. Zgromadzeni uczcili jego pamięć, składając znicze i wiązanki kwiatów.   Następnie w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny została odprawiona msza święta, po której wszyscy, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą przy OSP w Szczucinie i poczty sztandarowe, udali się pod Kwaterę Pamięci Narodowej na apel patriotyczny. Tam do zebranych zwrócili się między innymi Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, Burmistrz Szczucina Jan Sipior i Maria Konieczna z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, a przedstawiciele samorządów i instytucji złożyli kwiaty oraz znicze. Pomnik przed którym teraz stoimy, przypomina o innym fakcie, upamiętnia tragedie września 1939 r. Upamiętnia miejsce bestialskiego mordu na bezbronnych polskich żołnierzach i ludności cywilnej przez żołnierzy wermachtu. Mordu dokonanego w pierwsze dni wojny, przez zwykłych frontowych niemieckich żołnierzy, którzy jeszcze kilkanaście dni wcześniej byli razem z rodzinami, pracowali, żyli tak normalnie jak my. Jak to się mogło stać? Skąd w tych oprawcach tyle nienawiści i okrucieństwa? Skąd tyle zła? – mówił wicestarosta. Wzorem lat ubiegłych delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Na zakończenie Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie pod batutą Jarosława Dzięgla wykonała krótki koncert pieśni patriotycznych.